>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

הוא כבר היה נער שוליים, ספר מטורף בעל ידי מזמרה, במאי קולנוע כושל הלבוש כאציל שירד מנכסיו, פיראט סקסי ואיש בודד שאהב שוקולד יותר מבני אדם. בכל אחד מתפקידיו ב-25 שנותיו כשחקן קולנוע מצליח ורווחי (ששווה למעלה מ-60 מיליון דולר לסרט), גילם השחקן ג'וני דפ דמויות איקוניות, טיפוסים נדירים ובלתי נשכחים בעלי גינונים מובחנים, אישיות מתפרצת וסגנון לבוש מדויק שזכה לשלל ציטוטים וחיקויים. אבל האם ג'וני דפ הפרסונה הוא אייקון אופנה? סוגיה זו מטרידה בשבוע האחרון את תעשיית האופנה העולמית, עם ההכרזה של מועצת האופנה האמריקאית, ה-CFDA, על הענקת פרס "אייקון האופנה" לשחקן ג'וני דפ בן ה-48, בטקס השנתי שיתקיים ב-4 ביוני, באולם לינקולן סנטר בניו יורק.

עם קייט מוס ב-1995. בניינטיז זה היה אופנתי (צילום: rex / asap creative)
עם קייט מוס ב-1995. בניינטיז זה היה אופנתי (צילום: rex / asap creative)

תחת הכותרת "האם ג'וני דפ הוא אייקון אופנה או קורבן אופנה?", תוהה העיתונאי בלו קראון ממגזין פורבס האם סגנון הלבוש של דפ אכן נצחי ואיקוני, ויצוטט בעתיד כפי שהוכיחו בחייהם ובמותם השחקנים האמריקנים ג'יימס דין וסטיב מקווין? או שאולי הוא בכלל מאמץ מראות וסגנונות לבוש של הדמויות שהוא מגלם.

לא הגזמת קצת? דפ במראה של פליט מהסיקסטיז (צילום: gettyimages)
לא הגזמת קצת? דפ במראה של פליט מהסיקסטיז (צילום: gettyimages)

עיתונאית האופנה פונג לו מהדיילי טלגרף היתה פחות עדינה, ובמאמר שפרסמה לפני מספר ימים כתבה: "זאת הפעם הראשונה שנווד מקבל את התואר אייקון סטייל. קוראים לו ג'וני דפ". בהמשך מפרטת לו את סממני האופנה שהכתירו את דפ כאייקון: השיער הארוך, מגבעת הפדורה, מכנסי הג'ינס הרחבים והמשקפיים העגולים בעלי העדשות הכחולות. על כל אחת ואחד מהם יש לה הרבה מילים רעות לומר, שבסיכומן שולחת לו את דפ להתקלח ולאמץ לעצמו סטייליסט צמוד.

חי בסרט. דפ ב-2005 (צילום: gettyimages)
חי בסרט. דפ ב-2005 (צילום: gettyimages)

אייקוני אופנה הם לנצח אושיות שנויות במחלוקת בקרב הציבור הרחב, וכזה הוא גם דפ - שילוב בין דנדי מרושל לקלושר מסוגנן, אשר מנסה ליצור סביב סגנון הלבוש שלו הילה של מתלבש נינוח. ברוב המקרים, הבחירות של דפ נראות הזויות וגדולות עליו במידה או שתיים. מצד שני, ניתן בהחלט להצביע על עקביות בסגנונו – המרושל הנצחי. גם כאשר הוא לבוש חליפת שני חלקים, ניתן להבחין כי לצד ניואנסים כמו מטפחת צבעונית המציצה מכיס המקטורן, דפ מקפיד על גזרה רחבה המונחת על הגוף בנונשלנטיות. כמו כן, לרוב המכנסיים יהיו בעלי גזרה רחבה, עם קיפול בתחתית שחושף נעלי אוקספורד אלגנטיות בשחור ולבן, שמיוצרות במיוחד עבורו בעבודת יד. גזרות צרות וקרובות לגוף? מכנסי סקיני? לא אצל דפ. בשביל זה יש את כוכבי הוליווד הצעירים.

מסימני ההיכר: קעקועים חשופים (צילום: gettyimages)
מסימני ההיכר: קעקועים חשופים (צילום: gettyimages)

בחינת ההופעות הציבוריות של דפ לאורך השנים, חושפת מתלבש הנאמן לסגנונו ודבק במאפיינים עיקריים במלתחה: מכנסי ג'ינס, ז'קטים ספורטיביים מעור, קעקועים הנחשפים משרוולי חולצה מקופלים, שרשרות דקיקות המונחות ברישול על צווארו, אוסף צמידים מוצ'ילרי, זקן מדובלל והבולט מכול - אוסף כובעים מרשים בגודלו, מהברט הקלאסי שמעניק לו מראה בוהמייני ועד למגבעות הפדורה שהופכות אותו לקאובוי עירוני.

מקדיש תשומת לב לפרטים הקטנים. בפסטיבל ונציה, 2004 (צילום: gettyimages)
מקדיש תשומת לב לפרטים הקטנים. בפסטיבל ונציה, 2004 (צילום: gettyimages)

דפ תמיד הקדיש תשומת לב לפרטים הקטנים. הוא חובב אביזרים מושבע ולא חושש לשלב בהגזמה בין צמידים, צעיפים, שרשרות, מטפחות הכרוכות על מכנסיו וכובעים הזויים. הכול הולך, וכמה שיותר - יותר דפ. במקרים מסוימים ההיפי שיק שלו מעיד על ילד מזדקן שמנסה להיאחז בלבוש צעיר ומגניב כדי לשדר רלוונטיות. במקרים רבים הוא נראה כפליט סיקסטיז שנפלט אל החוף בגואה. דווקא על השטיח האדום, ממלכת הטוקסידו והחליפות בכלל, מצליח דפ להעניק למראה המחויט פרשנויות משלו ולבלוט בייחודיותו על רקע השיממון ההוליוודי המקובל בקרב הגברים.

קאובוי עירוני. דפ ב-2010 (צילום: gettyimages)
קאובוי עירוני. דפ ב-2010 (צילום: gettyimages)

על כל פנים, לנשים שחיו עם דפ היתה מאז ומתמיד תחרות - מי יתלבש מעניין יותר ביציאה מהבית. כידוע, דפ אוחז ברשימת אקסיות מפוארת הכוללת פיגורות כמו ווינונה ריידר, קייט מוס וגרושתו הטרייה ונסה פארדי - כל אחת ואחת מהן היא אייקון אופנה בפני עצמה, עם סגנון לבוש אישי ומקורי. עכשיו גם לדפ יש תואר רשמי כזה, שיכול להיתחב בכיף בכיס הז'קט שלו, לצד המטפחת הצבעונית. עניין יהיה לראות כיצד יחליט להופיע למעמד קבלת הפרס בעוד כשלושה חודשים. האם כקלושר עמוס אביזרים וצעיפים צבעוניים, או בחליפה אלגנטית ומחויטת, ומגבעת שתכסה את שיער ראשו שתמיד, אבל תמיד, נראה כאילו הוא זקוק לחפיפה יסודית.