>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

היה זה רק עניין של זמן עד שמישהו יחליט להפוך את אסף אבידן לפרזנטור של אופנת גברים. הזמיר בעל קול הייחודי, שהושווה לא פעם לזמרת המיתולוגית ג'ניס ג'ופלין, התפרסם בתחילת דרכו המוזיקלית לא מעט בזכות תספורת המוהיקן המרשימה שהוא עדיין מתחזק בגאון, והגרדרובה הלכאורה לא מהונדסת, שכללה גופיות דהויות ומכנסי ג'ינס קרועים. בחמש השנים האחרונות עברה המלתחה של אבידן שינויים רבים, עד כי לאחרונה נדמה כי הוא בהחלט ראוי לתואר אייקון אופנה לגברים. את החליפות הצרות עם הצללית הארוכה, הווסטים השחורים והמגפיים המחוספסים איתם הוא מרבה להופיע, רוכש אבידן בשלוש השנים האחרונות אצל מעצב אופנת בגדי הגברים דיוויד ששון. והחל מעכשיו, הוא גם משמש כפרזנטור של Magnify, קו גברים נוסף בעיצובו של ששון, המתהדר בסגנון אדג'י וייחודי.

בסטודיו של צלם האופנה דודי חסון, אבידן נראה נינוח ושלו, כאילו נולד לדגמן אל מול המצלמה. בניגוד לסיבובי ההופעות שהוא עושה בארץ ובעולם, הפעם להקת המוג'וס לא נוכחת, והזרקור מופנה לאבידן באופן בלעדי. "אני לא מובך לעמוד מול מצלמה, כי כבר דגמנתי את עצמי בעבר, בתמונות למגזינים או לאלבומים שלי", הוא מספר בשיחה עם Xnet על סט הצילומים. "אבל דוגמן ממש אני לא. גם לא מפתה אותי הרעיון לדגמן. אני לא הטיפוס שיבוא וישמש סתם כקולב".

אבידן ל-Magnify. ''אני מקווה מאוד שלא ישפטו את המראה שלי, אלא את הבגדים עצמם'' (צילום: דודי חסון)
אבידן ל-Magnify. ''אני מקווה מאוד שלא ישפטו את המראה שלי, אלא את הבגדים עצמם'' (צילום: דודי חסון)

כשמאחוריו שלושה אלבומי אולפן, אלבום E.P אחד ומספר סיבובי הופעות בישראל ובעולם, אבידן, 31, רגיל בתשומת לב תקשורתית. בהפסקה בין הצילומים הוא מסביר שלמרות הנכונות שלו לפרגן לששון וליד ימינו, המעצב אדוארד אלקמינו, הוא חושש מעט שהקהל יתייג אותו כסתם פנים יפות. "אני מקווה מאוד שלא ישפטו את המראה שלי, אלא את הבגדים עצמם", אומר אבידן. "חוץ מהשם שהבאתי לצילומים, כל הקרדיט מגיע לדיוויד ואדי".

לבוש חליפת ג'ינס צרה בצבע ירוק בקבוק מעושן - המורכבת מסקיני ג'ינס המסתיימים קצת מתחת לקרסוליים, ומקטורן מחטב המדגדג את קו המותניים - אבידן נראה כמו מוזיקאי בריטי שנשלף ממאורת רוקרים מעושנת בקמדן. בתל אביב הבוערת של סוף החורף, הלוק החדש של אבידן, בדיוק כמו הקול המאנפף, מרגישים קצת לא מכאן.

אבידן ב-2009. ''עברתי מגופיות, מכנסי ג'ינס ונעלי קאובוי לחולצות מכופתרות עם נעליים אלגנטיות'' (צילום: רפי דלויה)
אבידן ב-2009. ''עברתי מגופיות, מכנסי ג'ינס ונעלי קאובוי לחולצות מכופתרות עם נעליים אלגנטיות'' (צילום: רפי דלויה)

בשנתיים האחרונות יצר לעצמו אבידן תדמית מהוקצעת, עם מראה חיצוני השואב השראה מהרכבים מוזיקליים כמו The Kills ,The Strokes ו-MGMT, לצד השפעות מקו הגברים הרוקיסטי בעיצובה של פרידה ג'יאניני לגוצ'י. את הגופיות המתפוררות ומכנסי הפדלפון הלא מחמיאים, החליף הסולן בחליפות צמודות וסקסיות המחמיאות לגזרתו הגבעולית. לגרופיות של ההרכב זה רק הגביר את בלוטות החשק.

"זה לא היה מעבר חד, אלא אבולוציה, לא?", הוא תוהה משועשע בנוגע לשינוי שהוא עצמו עבר. "עברתי מגופיות, מכנסי ג'ינס ונעלי קאובוי לחולצות מכופתרות עם נעליים אלגנטיות. כל פעם השינוי היה בקטנה".

אחד הזרזים לשינוי במראה החיצוני של אבידן היא בת זוגו מייקי, שמשמשת גם כמנהלת יחסי הציבור שלו. "היא הטילה וטו על כמה לוקים", הוא צוחק, והיא, בתגובה, מעידה שבהחלט היו כמה אסונות אופנתיים שהתקשתה לעמוד בהם. לפני ארבע שנים היא עשתה מעשה וגררה אותו לחנות של דיוויד ששון ברחוב דיזנגוף, ומשם לאט לאט החל אבידן להתלבש כמו כוכב רוק אמיתי, או לפחות כמו הדימוי שיש לכולנו על כוכבי הרוק של העשור האחרון.

היום, אומר אבידן, ההופעה החיצונית היא חלק ממכלול שלם של אלמנטים שהוא מייחס להם חשיבות לפני העלייה לבמה. "הפרסונה שלי על הבמה היא השתקפות הפרסונה שלי ביומיום. זה לא שאני לובש פרסונה אחרת ומתחפש כשאני עולה על הבמה. אם פעם הייתי הולך למסעדה עם ג'ינס וטי שירט, היום אני הולך עם וסט ושלייקס. ככה אני אוהב להתלבש היום".

אבידן ובת זוגו. ''היא הטילה וטו על כמה לוקים'' (צילום: רפי דלויה)
אבידן ובת זוגו. ''היא הטילה וטו על כמה לוקים'' (צילום: רפי דלויה)

השינוי במלתחה הוא חלק מהתבגרות או אפילו התמקצעות?

"אני רואה בזה התפתחות של טעם. להתלבש זה כיף. אני מרגיש שזה נותן לי ממד נוסף כאמן ומוזיקאי, יכולת לדייק יותר עם מה שאני מנסה להעביר, בטח כשאני על הבמה".

ומאז שאתה מדייק יותר, אתה גם שם לב לסגנון הלבוש של אמנים אחרים על הבמה?

"אני יותר מעריך, כן. אני מאוד אוהב איך ששלומי שבן מתלבש, וגם ניק קייב וג'ק ווייט (מלהקת ווייט סטרייפס שהתפרקה בשנה שעברה, א"י). זה לא שאני יושב בהופעה של ווייט ואומר לעצמי 'וואלה, איזה וסט יפה הוא לבש', אבל אני כן מעיף בזה מבט נוסף".

''להתלבש זה כיף. אני מרגיש שזה נותן לי ממד נוסף כאמן ומוזיקאי'' (צילום: איתן טל)
''להתלבש זה כיף. אני מרגיש שזה נותן לי ממד נוסף כאמן ומוזיקאי'' (צילום: איתן טל)

איך אתה בוחר בגדים?

"אני כמעט לא עושה שופינג. צריך לגרור אותי לקניות. דיוויד עושה דברים שמחמיאים לי מאוד, אבל הוא לא מעצב לי במיוחד. אז בדרך כלל אני מגיע לסטודיו שלו, ורוכש ממה שיש, או קונה בקניות מזדמנות בחו"ל".

האם חשוב לך לשמור על עקביות במראה, או דווקא להתאים אותו לנסיבות ההופעה?

"אני מתלבש די אותו הדבר. אבל מן הסתם לא אלבש חליפת שלושה חלקים להופעה בבר קטן. שם אסתפק גם בטי שירט".