>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

טלטלה בבית האופנה הגרמני ז'יל סנדר. בידיעה רשמית שפורסמה מטעם בית האופנה ביום חמישי נמסר כי המעצב ראף סימונס, המשמש כמנהל הקריאטיבי של המותג משנת 2005, יעזוב את תפקידו ביום שני הבא, מיד לאחר תצוגת סתיו-חורף 2012-13 של המותג אשר תתקיים ביום שבת הקרוב במסגרת שבוע האופנה במילאנו. את תפקידו במותג צפויה לתפוס לא פחות מז'יל סנדר עצמה, כך פרסם מגזין Gala הגרמני. מחברת ההשקעות הבריטית CCP - Change Capital Partners, שמחזיקה במותג בחמש השנים האחרונות, נמסר כי הודעה רשמית על ממלאי המקום של סימונס תפורסם בימים הקרובים.

היום (שישי) פרסם יומון האופנה WWD כי סנדר אישרה לפני שעות אחדות את שובה למותג, פחות מיממה לאחר הודעת הפרישה של המעצב ראף סימונס, ששימש כמנהל הקריאטיבי של בית האופנה משנת 2005. זו הפעם השלישית שסנדר חוזרת לבית האופנה על שמה, אולי המותג שידע הכי הרבה תהפוכות בעשור האחרון.

סנדר עזבה לראשונה את המותג בינואר 2000, חצי שנה לאחר שמכרה 75 אחוז מהחברה לקבוצת פראדה. חילוקי דיעות מקצועיים עם יו"ר הקבוצה פטריציו ברטלי (בעלה של המעצבת מיוצ'ה פראדה) היו הגורם לפרישה. שלוש שנים לאחר מכן היא שבה בשנית, אך בנובמבר 2004 עזבה שוב, הפעם נראה היה כי לצמיתות. כאמור, בשבוע הבא תשוב סנדר הביתה. ימים יגידו אם הגרופיז מהעבר ישמרו לה אמונים. מוזר ככל שזה ישמע, סנדר נכנסת לנעליים גדולות שמשאיר מאחוריו סימונס.

ראף סימונס. עובר לדיור? (צילום: gettyimages)
ראף סימונס. עובר לדיור? (צילום: gettyimages)

ההודעה על עזיבתו של סימונס, 44, לא באמת הפתיעה אף אחד בתעשייה. מאז פורסם בדצמבר האחרון כי המעצב נמצא במגעים אחרונים לחתימה עם בית האופנה הצרפתי דיור כמחליפו של ג'ון גליאנו, המתינו כולם דרוכים ליום הדין. למרות שהידיעה לא קיבלה אישור מאף אחד מהצדדים – גם לא כעת – השניים גם לא טרחו להכחיש אותה. עם זאת, טרם נודע אם סימונס יקבל לידיו את מושכות בית היוקרה הצרפתי, שצפוי להציג את קולקציית סתיו חורף 2012-13 ביום שישי הבא בשבוע האופנה בפריז. האם יהיה זה סימונס שיקוד לקהל בסיום התצוגה? או שתהיה זו שירת הברבור של ביל גייטן, ממלא מקומו של ג'ון גליאנו בשנה האחרונה?

קולקציית אביב-קיץ 2012 של ז'יל סנדר, בעיצובו של סימונס (צילום: gettyimages)
קולקציית אביב-קיץ 2012 של ז'יל סנדר, בעיצובו של סימונס (צילום: gettyimages)

משחקי הכיסאות הנוכחיים הם שלב נוסף באבולוציה שעובר המותג ז'יל סנדר, שהוקם בהמבורג בשנת 1968 על ידי המעצבת הגרמנייה. סנדר, 69, קנתה את תהילתה בשנות ה-80 וה-90 עם עיצובים בקווים נקיים אשר שיקפו את רוח התקופה: חליפות מכנסיים צרות בפלטת צבעים רזה של כחול, שחור, אפור ולבן, שהתאימו לרוח היאפית של העשורים ההם, ותחושת יוקרה שקטה ולא מנקרת עיניים. לא בכדי זכתה לכינוי "האמא של המינימליזם", והיתה לאמם הרוחנית של מעצבים כמו הלמוט לאנג ופיבי פילו מסלין. הדור שלא ידע את סנדר בניינטיז, זכה לקבל אותה לפני כשנתיים בעטיפה מחודשת, עם השקת J+, קו קז'ואל זול בעיצובה לענקית האופנה היפנית Uniclo.

קולקציית אביב-קיץ 2012 של ז'יל סנדר, בעיצובו של סימונס (צילום: gettyimages)
קולקציית אביב-קיץ 2012 של ז'יל סנדר, בעיצובו של סימונס (צילום: gettyimages)

עיני כולם נשואות עתה אל סידני טולדנו, נשיא ומנכ"ל דיור. האם יכריז בקרוב על סימונס כמחליפו המיוחל של גליאנו? הרי אין ספק כי כניסתו של סימונס בשערי דיור תפיח חיים מחודשים בבית האופנה. סימונס כבר הוכיח בז'יל סנדר שהוא יודע לעטוף את עצמו בדי.אן.איי של בית אופנה חזק בעל מורשת, ויחד עם זאת להפגין את הרגישות, החוכמה והשיק שהפכו אותו לחלק בלתי נפרד מתעשיית האופנה. עכשיו כל שנותר לגלות הוא האם סימונס נמצא בדרך לחולל מהפכה גם בדיור.

איתי יעקב