השמלה השחורה הקטנה חוגגת כמעט 90 שנה, ועדיין יכולה לשמש כקרש הצלה לכל מי שטובעת בערימות של בגדים, מודדת ופושטת אינסוף אאוטפיטים מול המראה, ולא יודעת במה לבחור.

קוקו שאנל בצילום מ-1932

אתן יכולות לקרוא לה בקיצור "שקש", ואני מציעה לשמור אותה כערכת עזרה ראשונה לכל שמחה ש(לא) תבוא. היא באמת עושה תמיד את העבודה ואף פעם לא מפשלת, והיא גם יודעת לתת מענה מדויק למצבים בלתי צפויים ולצאת מהם בכבוד - כל זאת בתנאי שלא תעמיסו עליה יותר מדי ותתנו לה לגלות את יופייה הבסיסי.

אודרי הפבורן בסרט "ארוחת בוקר בטיפאני", בשמלה שחורה קטנה של ז'יבנשי (1961)

אפשר להגיד שהשמלה השחורה הקטנה עושה לאירועים חגיגיים את מה שהג'ינס עושה ליומיום. וכמו שבלו-ג'ינס חמישה כיסים לא מתיישן לעולם, כך גם השחורה הקטנה והמינימליסטית באורך חמש אצבעות מעל לברך היא עדכנית תמיד.

את השמלה השחורה הקטנה המציאה האופנאית גבריאל קוקו שאנל, שאחראית גם לבושם שאנל 5. שאנל האמינה שחמש הוא מספר המזל שלה, בגלל שהקולקציה הראשונה שלה הוצגה ב-5 במאי, שהוא החודש החמישי בשנה. כאשר בשנת 1920 הגיש לה הרוקח ארנסט בו את כל דוגמיות הבשמים שרקח עבורה, היא בחרה את דוגמית מספר חמש. בקבוק של הבושם האלמותי שאנל 5 נמכר עד היום, כל 30 שניות, ומכניס תמלוגים של 100 מיליון דולר בשנה.

ג'קי קנדי כרעיית נשיא ארצות הברית, בשמלה שחורה קטנה קלאסית: מחשוף סירה, ללא שרוולים (1963)


גרייס קלי (משמאל) נראית עדכנית בשחורה הקטנה, לעומת אליזבת טיילור (שנייה מימין), שנראית לגמרי פיפטיז (1955)

שאנל, שנבחרה על ידי המגזין "טיים" כאחת ממאה האנשים המשפיעים ביותר במאה העשרים, היא למעשה זו שהמציאה את הלבוש של האישה המודרנית כפי שהוא מוכר לנו כיום. כשהיא הציגה לראשונה את השמלה השחורה הקטנה, באמצע שנות העשרים של המאה הקודמת, הצבע השחור היה מקובל לבגדי אבל בלבד. השימוש שעשתה שאנל בשחור כצבע לבגד חגיגי, היה פריצת דרך מהפכנית.

קתרין דנב בדגם בסיסי של השמלה השחורה הקטנה (1966)


הנסיכה דיאנה בגרסה מוחצנת של השחורה הקטנה (1994)

שאנל היתה הראשונה שחשבה שבגד מהודר יכול להיות גם נוח. "הידור פירושו נוחות, אחרת זה לא הידור", אמרה המעצבת שהתנגדה לשמלות המפוארות עם הקרינולינות והמחוכים שלבשו הנשים בתחילת המאה העשרים. פול פוארה, האופנאי הנחשב ביותר עד תחילת מלחמת העולם הראשונה, שזוהה עם סגנון ה"בל-אפוק", לא יכול היה לקבל את הקו האופנתי החדש שהובילה שאנל. "מה כבר המציאה שאנל - דלות דה לוקס?", הוא לעג לה. על כך השיבה שאנל: "הידור זה לא ההפך מדלות, זה ההפך מוולגריות".

הדוגמנית אווה הרצגובינה בשחורה שהיא כבר לא כל כך קטנה (2008)

מאז ועד היום מככבת השמלה השחורה הקטנה בכל הווריאציות האפשריות ובכל האירועים החשובים. עם השנים חלו בה שינויים, אבל במיטבה היא עדיין ממש כמו שהמציאה אותה שאנל: מינימליסטית, גזורה נכון ותפורה בקפדנות.

הדוגמנית היידי קלום בשחורה קטנה ורקומה (2011)


נעמי קמפבל במיני שחורה קטנה (2011)


השחקנית ריס וויתרספון בשחורה קטנה וא-סימטרית

בין איקונות האופנה ששמן נקשר לנצח בשמלה השחורה הקטנה ניתן למנות אתאודרי הפבורן, גרייס קלי וג'קי קנדי-אונסיס, שגם אם מביטים בצילומים שלהן ממרחק של חצי מאה, הן עדיין נראות אופנתיות ועדכניות.
אז בפעם הבאה שאתן מוזמנות לאירוע חגיגי, קחו את השחורה הקטנה - היא תעשה לכן את העבודה.