>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

גלית גוטמן הצטרפה למעגל תלמידי האופנה של בית הספר הגבוה לעיצוב שנקר. פעם בשבוע, למשך ארבע שעות, היא זונחת מאחור את "גלית גוטמן" - הדוגמנית, מנחת הטלוויזיה ואייקון הדוגמנות הישראלי, ומתיישבת בסמוך לסטודנטים נוספים על המכונה בקורס "תפירה למתחילים", במחלקה ללימודי חוץ במוסד. רגל על הרגלית, יד לכיוון יישור התפר, ויאללה, רק שלא ייצא עקום.

"בחרתי להתחיל מההתחלה. מלימודי תפירה בסיסיים", היא אומרת נרגשת השבוע. "בכיתה ח' למדתי לראשונה תפירה, אבל זנחתי את הלימודים לטובת דברים שקרו בדרך, כמו דוגמנות והנחיית טלוויזיה. אף פעם לא באמת היה לי זמן לזה. עכשיו, רגע לפני שאני בת 40 (בספטמבר הבא, א"י), הכנתי לעצמי צ'ק ליסט של דברים לא פתורים שבא לי לעשות. זאת פעם ראשונה מזה זמן רב שאני עושה משהו למען עצמי. לא למען הילדות, לא בשביל הבית או בשביל הקריירה".

גוטמן. ''רגע לפני שאני בת 40, הכנתי צ'ק ליסט של דברים לא פתורים'' (צילום: עדו לביא)
גוטמן. ''רגע לפני שאני בת 40, הכנתי צ'ק ליסט של דברים לא פתורים'' (צילום: עדו לביא)

לגוטמן אין אספירציות להפוך לקוקו שאנל. מספיקה לה הידיעה כי היא מפנה זמן אישי לתשוקה שבערה בה שנים רבות. אם תצא מזו קולקציה, מה טוב. זאת גם הסיבה שהיא שומרת על פרופיל נמוך ומסרבת להרחיב בנושא. לדבריה, היא מתכננת את שלבי הלימוד צעד אחר צעד ובהמשך ודאי תתקדם ללימודי תדמיתנות. "אני בעיקר נהנית, לא משנה מה יהיה עם זה בעתיד", היא מוסיפה. "שום דבר ממה שעשיתי עד היום לא היה מתוכנן או שחלמתי אותו. הלוואי שיכולתי ללכת לעשות מסלול בן ארבע שנים, אבל יש לי קריירה ומשפחה".

גוטמן, מהדוגמניות הבולטות ביותר בישראל בשני העשורים האחרונים, היא כבר מזמן אייקון ישראלי המחובר לאופנה מהקרביים. היא הצטלמה לאינספור מעצבי אופנה ומותגים, דגמנה בתצוגות החשובות ביותר, ופניה התנוססו על שערו של כל מגזין אפשרי. בחירתה לפנות ללימודי אופנה מפתיעה, לאחר תקופה ארוכה בה היתה שרויה בעשייה טלוויזיונית בנושאים הרחוקים מאופנה. לגוטמן, מצדה, זה נראה כמו צעד טבעי. "לא ערקתי! החיבור לאופנה טבוע בי", היא אומרת בתגובה. "עשיתי בעבר את 'הדוגמניות', אבל עכשיו אני עושה טלוויזיה בנושאים דוקומנטריים שאינם קשורים רק באופנה ודוגמניות".

בתוכנית ''הדוגמניות''. ''עכשיו אני עושה טלוויזיה בנושאים דוקומנטריים'' (צילום: רפי דלויה)
בתוכנית ''הדוגמניות''. ''עכשיו אני עושה טלוויזיה בנושאים דוקומנטריים'' (צילום: רפי דלויה)

גוטמן מצטרפת לקבוצת דוגמניות מצומצמת בנות דורה, כמו מיקי ממון ומלאני פרס, שנתנו בעבר ידן בעיצוב אופנה. ממון באופן עצמאי, פרס בקולקציית קפסולה שעיצבה עבור רשת הוניגמן. בשיחות עם השתיים הן ציינו כי עצם הימצאותן בחדרי סטודיו של מעצבי אופנה מקומיים ובינלאומיים, היתה בית הספר הטוב ביותר שלהן, למרות שמעולם לא למדו במסלול מסודר. האופן בו תופרים עלייך את הבגד, מודדים אותו ומניחים על הגוף - הם שווי ערך לכל קורס תדמיתנות.

גוטמן, שבילתה לא פעם בחדרי מדידות, בין אם כמוזה למעצב דני מזרחי או כפרזנטורית של חברת קרייזי ליין בארבע העונות האחרונות, מודה כי גם במקרה הזה אין חכמה כפרזנטורית בעלת ניסיון. "אני כל כך הרבה שנים חלק מעולם האופנה, בן אם מצטלמת, מודדת או רואה", היא אומרת. "יש ידע רב שנרכש כשאתה נמצא בסטודיו של חברות אופנה כמו קרייזי ליין או שדני מזרחי מודד עליך בגד. ברור שיש גם את הטעם האישי שלי, אבל אני מאמינה שהיום יש לי המון ידע מצטבר, שאין אולי לאנשים בני 20 שמגיעים ללמוד אופנה".

גוטמן לקרייזי ליין. ''לא ערקתי! החיבור לאופנה טבוע בי'' (צילום: עדו לביא)
גוטמן לקרייזי ליין. ''לא ערקתי! החיבור לאופנה טבוע בי'' (צילום: עדו לביא)

איך הסטודנטים בכיתה מגיבים לנוכחות שלך?

"לא יודעת. אבל אין עניין מיוחד בגלל שאני גלית גוטמן".

לא חששת מה יגידו, איך ישפטו אותך?

"אני מודה שביום הראשון פחדתי לצאת מהרכב ולהיכנס לשיעור הראשון. אבל כפי שאתה רואה התגברתי על הפחד הזה. אני לומדת בקבוצה מקסימה".

יש מחשבה להשיק בקרוב ליין תחת שמך? משהו בסגנון Galit Gutman by Crazy line?

"לא יודעת. אני שמחה במקום שאני נמצאת בו. מה יהיה? לך תדע, אנשים כבר הגיעו לירח, אז הכול פתוח".

בשנקר בחרו לשמור על פרטיותה של גוטמן. עודד חי, ראש המחלקה ללימודי חוץ במוסד סירב למסור פרטים על הסטודנטית הנודעת. "אנחנו מאוד שמחים שגלית גוטמן בחרה ללמוד בשנקר ולא במקום אחר. אנחנו מבינים את הרצון שלה לפרטיות וליחס סטנדרטי, ומכבדים אותו", מסר בתגובה.