>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

במבט ראשון אין שום דבר יוצא דופן בשער של גיליון דצמבר החדש של מגזין אל ברזיל. על הרקע הלבן ניצבת דוגמנית בחצאית וז'קט של ז'יבנשי – תלבושת שאינה חושפנית או פרובוקטיבית במיוחד, ומביטה במצלמה ברוגע. אך במקרה הזה, דווקא הבחירה בתלבושת הסולידית והקונצנזוסיאלית כביכול טומנת בחובה אמירה משמעותית, שכן המצולמת היא לא אחרת מהדוגמנית הטרנסג'נדרית ליה טי, וההחלטה על צילום במראה "טבעי" נמנעת מהפיכת הנושא המגדרי לפרובוקציה.

ליה טי, בתו של הכדורגלן לשעבר טנינו סרזו, נולדה ב-1981 בברזיל כליאונרדו סרזו. בגיל שנה עברה המשפחה לאיטליה, ובראיונות עם טי היא מספרת שכבר מגיל צעיר היה ברור לכולם שהיא שונה. "כשאבא שלי חזר הביתה הוא הסתכל עליי ואמר שיש בי משהו לא בסדר. בחלוף השנים כולם החלו להתפלל שאהיה הומו – זה הרע במיעוטו ופחות מפלצתי למשפחה דתית שנוהגת לפי חוקים מחמירים", סיפרה בראיון לווג פריז.

ליה טי בגיליון אוגוסט 2010 של ווג פריז. ''הצטלמתי בלי איפור, בלי ריטוש, ולדעתי זה המסר החשוב ביותר''
ליה טי בגיליון אוגוסט 2010 של ווג פריז. ''הצטלמתי בלי איפור, בלי ריטוש, ולדעתי זה המסר החשוב ביותר''

למרות תחושת השוני שליוותה אותה מילדות והתפתחה בהמשך למשיכה לשני המינים, התפנית המשמעותית בחייה של טי התרחשה כשפגשה את מעצב האופנה ריקרדו טישי לפני כעשור – היא סיימה את לימודיה בבית ספר לאמנות והוא היה סטודנט לאופנה בסנטרל סיינט מרטינס. "ריקרדו הפך למשפחה עבורי וחשף אותי לעולם האופנה במילאנו", סיפרה באותו ראיון. "למרות שנמשכתי גם לבנים וגם לבנות, פחדתי מהשיוך הטרנסקסואלי. ואז יום אחד הוא עודד אותי לנעול נעלי עקב למסיבה".

ריקרדו טישי. ''הוא חשף אותי לעולם האופנה במילאנו'' (צילום: gettyimages)
ריקרדו טישי. ''הוא חשף אותי לעולם האופנה במילאנו'' (צילום: gettyimages)

בהמשך החלה לעבוד כאסיסטנטית של טישי בז'יבנשי, ובשנת 2010 פרצה כדוגמנית כשקיבלה את תפקיד הפנים של ז'יבנשי ואף החלה לצעוד על המסלול. "אחרי הצילומים לקמפיין, ריקרדו התקשר ושאל איך אני רוצה להציג את עצמי – כאישה או כגבר. מיד אמרתי שאני רוצה שיציגו אותי כטרנסקסואל, זה הכי חשוב לי", אמרה מאוחר יותר.

על המסלול בתצוגת סתיו-חורף 2011-12 של ז'יבנשי. הפכה לפנים של בית האופנה (צילום: gettyimages)
על המסלול בתצוגת סתיו-חורף 2011-12 של ז'יבנשי. הפכה לפנים של בית האופנה (צילום: gettyimages)

אז הגיעו גם הצילומים הסנסציוניים לגיליון אוגוסט 2010 של מגזין ווג פריז, שם – בניגוד מוחלט לשער של אל ברזיל – מופיעה טי בעירום וחושפת שדיים נשיים ואיבר מין גברי. הכותרת: "נולדה מחדש". בראיון מאוחר יותר לאתר models.com סיפרה טי על הצילומים: "(קארין רויטפלד, עורכת ווג פריז לשעבר – ה"ש) אמרה לי 'למה את לא מצטלמת בעירום כמו שאר הדוגמניות? נכון, יש לך איבר מין זכרי, אבל זה מה שאת. בעיניי את יפה כמו שאר הבנות'. הצטלמתי בלי איפור, בלי ריטוש, ולדעתי זה המסר החשוב ביותר". מגזין Love לקח את המיניות המתעתעת של טי צעד אחד קדימה, וצילם אותה לגיליון ינואר 2011 בנשיקה לוהטת עם קייט מוס.

אם לשפוט על פי השער הסולידי של אל ברזיל, יכול להיות שטי הפכה כבר לכוכבת גדולה מספיק בתעשיית האופנה – כזו שלא צריכה לעורר פרובוקציות בשביל לככב על שער של מגזין. ואולי פשוט מדובר בהרחבה מתמשכת של גבולות היופי ומושגי המגדר, הנשענת על טי כמו גם על הדוגמן הנשי למראה אנדריי פייץ.

ועדיין, מחוץ לעולם הדימויים – לא הכול ורוד. בראיון ל-models.com מספרת טי כי היא נתקלת בלא מעט התנכלויות ברחובות. "בפעם האחרונה שנסעתי ברכבת התחתית התיישב לידי מישהו והתחיל לצעוק עליי שאני זונה ושאני צריכה למות", אמרה. "המטרו היה מלא באנשים, ואף אחד לא עשה כלום. אפילו אחרי שהוא ירד מהרכבת אף אחד לא ניגש אליי או דיבר איתי".