"לא תמיד היה ברור לי שאהיה מעצבת אופנה, זה לא היה חלום חיי מגיל 12". המשפט המפתיע הזה שייך למעצבת המצליחה יפית אוחיון, שמלבישה בשנים האחרונות את מיטב ידועניות ארצנו וחולשת על שתי חנויות מצליחות, בתל אביב ובעפולה. אוחיון, ילידת עפולה, פנתה ללימודי אופנה בשנקר לאחר שירותה הצבאי, כי "חיבה לאופנה ולאמנות תמיד הייתה לי", לדבריה.

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

לאחר שלוש שנים לא קלות בשנקר, החליטה אוחיון לחזור לגור אצל הוריה ולהשלים את הלימודים בוויצ"ו חיפה. היא אינה חוסכת בביקורת על המוסד הכי חזק בארץ בתחום האופנה.

"תקופת הלימודים בשנקר הייתה מאוד קשה עבורי משתי סיבות עיקריות: האחת, כלכלית - הלימודים מאוד יקרים, צריך לקנות המון חומרים, ומכיוון שהלימודים כה תובעניים, כמעט לא נותר לי זמן לעבוד. הצלחתי איכשהו למלצר וחייתי ממלגות.

"הסיבה השנייה היא שהרגשתי שהלימודים לא נותנים לי כלים להיות מעצבת טובה. זה לא שהשיטה לא טובה, היא פשוט לא התאימה לי. להציג את העבודות שלי מול פאנל שופטים קוטל ואמוציונלי זה לא אני. לדעתי, זה לא מקצועי ולא עוזר לי לדעת מה לא לעשות בפרויקט הבא. המון ביקורות שקיבלתי הורידו לי את הביטחון העצמי והרגשתי מסורסת. יחד עם זאת, למדתי שם המון דברים באופן בלתי פורמלי ואני מעריכה את זה. יש לזה משקל משמעותי במי שאני היום".

בסיום הלימודים פנתה אל אוחיון חברה והציעה לה לפתוח סטודיו לביגוד בהזמנה אישית. השתיים החלו לפעול בעפולה, אך ארבעה חודשי עבודה הספיקו לאוחיון כדי להגיע למיצוי. תחושה זו דחפה אותה לעצב מיני־קולקציה ולמכור אותה בחנות אחרת בעפולה. היה זה ערב ראש השנה, ובאותו יום כל הפריטים בחנות מקולקציה זו נמכרו.

"זו הייתה החוויה המכוננת הראשונה שלי: נשים קנו את הבגדים שלי כי הם היו יפים בעיניהן ולא בגלל השם על התווית".

מאז היא לא מפסיקה לעצב קולקציות חדשות, וכיום היא מחלקת את זמנה בין החנות ובית המלאכה שלה בעפולה לבין חנותה במתחם גן החשמל בתל אביב. בימים ראשון עד שלישי היא גרה ועובדת בעפולה, וברביעי עד שישי היא נמצאת בחנות בתל אביב וחולקת דירה בהרצליה עם שותפה בשם אגם רודברג.

את חיה על קו תל אביב־עפולה, זה לא מעייף אותך?

"לא, זה אפילו משרת אותי. עפולה מספקת לי את השקט והרוגע ליצירה, ותל אביב מספקת לי את הצרכים החברתיים ואת האקטיביות של המרכז. מה שיכריע בסופו של דבר איפה אתמקם תהיה הזוגיות".

איך את מתארת את הסגנון של המותג יפית אוחיון? ממה את מקבלת השראה?

"השראה היא לא דבר חד־משמעי עבורי. היא משתנה בעקבות מצב הרוח, מזג האוויר והוויזואליות הסביבתית. המציאות היומיומית שבה אני חיה היא מקור ההשראה העיקרי שלי, בין אם זה סיבוב בדרום העיר והתרשמות מהתרבות הפרסית של הרוכלים, ובין אם זה ביקור במסלולי היוקרה של פריז ומילאנו. כמעצבת, אני שואפת שהבגדים שלי יהיו נשיים. אותי מעניין שהאישה שאני מלבישה תיראה נשית, קלאסית, אירופאית, ועם זאת גם שיקית".

בואי נעבור לשאלה ה"חשובה" ביותר: אילו סלביות מתלבשות אצלך? ואת מי היית רוצה להלביש בחו"ל?

"מי שלובשות את הבגדים שלי בארץ הן אגם רודברג, דנה רון, מיכל אמדורסקי, חן שילוני, שרון חזיז, ליהי אלון, אורנה דץ, שירי מימון, איילה רשף, אלין ובכלל כל משתתפות הריאליטי. בחו"ל הייתי רוצה להלביש את קירה נייטלי, שהיא הורסת בעיניי, ואת קייטי הולמס וסיינה מילר".

פריטים מתוך קולקציית חורף 2012-2011 (צילום: נועם יוסף, זיו שדה)
פריטים מתוך קולקציית חורף 2012-2011 (צילום: נועם יוסף, זיו שדה)

כמעצבת בעלת חוג לקוחות נרחב בצפון הארץ ובמרכזה, יש לדעתך הבדל מהותי בין המתלבשת התל אביבית לזו מהצפון?

"אין הבדל מהותי, אבל כמה שזה יישמע מפתיע, הפרובינציאליות מעזות יותר. לוקח זמן עד שהסטייל החדש של הדגמים החדשים תופס אצל התל אביביות, צריך לפמפם להן את זה. בצפון הן מחכות לדברים החדשים בקוצר רוח. אני מעריכה את הצפוניות על התעוזה שלהן. יש להן גם יותר אירועים להתלבש אליהם והן מוכנות לשלם יותר עבור זה".

את לובשת רק את הבגדים שאת מעצבת או משלבת גם פריטים של אחרים?

"אני חולת שופינג. אני מפרגנת לכולם, קונה אצל כולם והרבה. כמו רוב הנשים, אני יכולה לגור ב־ZARA, מנגו ו־H&M, אבל לאירועים אני לובשת רק בגדים בעיצובי. הייתי רוצה ללבוש את הבגדים שלי כל הזמן, אבל לצערי לא הכול עולה עליי.

מה שבטוח, אני יודעת שאת שמלת הכלה שלי יעצבו השכנים רונן וגולדי. אני אוהבת את העבודה שלהם וסומכת עליהם יותר משאני סומכת על עצמי. הם פרצו בסטייל חדש של שמלות כלה רכות, נוגות, יוקרתיות ואיכותיות".

וברוח התקופה, אילו היית יכולה לעצב קולקציית קפסולה לבית אופנה בינ"ל כלשהו, במי היית בוחרת?

"קשה לי לבחור רק אחד. הייתי בוחרת במארק ג'ייקובס בגלל הרעננות, הטרנדיות והתחכום; בוולנטינו, באיב סאן לורן ובאוסקר דה לה רנטה בגלל הנשיות המתפרצת, האלגנטיות, הקלאסיות והקו הברור והמזוהה. אני אגלה לך סוד קטן: בקיץ הקרוב תצא מיני־קולקציה שאגם רודברג תעצב למותג שלי. הקולקציה תהיה יותר קלילה וקז'ואלית, בהתאם לסגנון של אגם".

ולסיום, איזה שאיפות יש לך לעתיד?

"השאיפה העיקרית שלי היא שיהיה לי תמיד את הכוח שיש לי היום. כשיש כוח, שום דבר הוא לא בגדר חלום. הכול יתבצע, כי אני אשת מעשה. אני רוצה להשאיר חותם על האופנה בתל אביב בפרט ובישראל בכלל. כמו שאנשים שלא מבינים באופנה יודעים מי זה ארמאני, כך אני רוצה להרגיש שעשיתי ושיניתי דבר מה. כרגע אני מרגישה שאני במקום הנכון ושאני עושה את הדברים הנכונים. אני יודעת שאשאר על המפה".

__________________________________________________________________________________________________________

עוד מעצבות:

__________________________________________________________________________________________________________

יפית אוחיון, תעודת זהות:

מעצב אהוב: בארץ, רונן פארג' וגולדי סרוסי. בעולם, אני מאוהבת בוויוויאן ווסטווד.

מוזה: אודרי הפבורן.

פריט מאסט בארון הנשי: שמלה שחורה קטנה ועגילי פנינה.

לעולם לא אלבש: מכנסי חיתול.

האדם עושה את הבגד או הבגד עושה את האדם? האדם עושה את הבגד.

בארון של יפית:

1. שמלה בעיצובה של יפית

2. תיק של אורבן אאוטםיטרס מלונדון

3. דיסק של בבו וסיגלה מלונדון

4. ספר של וירג'יניה וולף

5. נעליים של מיו מיו מרומא

רוצה לקבל שמלה של יפית אוחיון במתנה?

   (צילום: קית גלסמן)
(צילום: קית גלסמן)

כתבי אלינו למייל meazhev@gomag.co.il ושכנעי אותנו למה את זאת שצריכה לזכות. צייני כתובת ומס' טלפון.