>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

אתמול בבוקר (שבת) הלכה לעולמה לולו דה לה פאלז – דוגמנית, מוזה, מעצבת האביזרים לשעבר של בית האופנה איב סאן לורן, מעצבת אופנה - אשת רנסנס ששימשה השראה לעיצוביו של איב סאן לורן, מגדולי מעצבי האופנה של המאה ה-20, עד למותו ביוני 2008. בחייהם ובמותם לא נפרדו השניים, וההודעה על מותה של דה לה פאלז נמסרה אתמול אחר הצהריים על ידי קרן איב סאן לורן-פייר ברז'ה בפריז – הצמד שהיה למשפחתה האלטרנטיבית החל מסוף שנות ה-60. בת 63 היתה במותה והיא הלכה לעולמה לאחר מאבק ממושך במחלה קשה.

דה לה פאלז נולדה וגדלה בבריטניה לאם אירית, מקסים ברלי, אשת חברה, דוגמנית ומחברת ספרי בישול. אביה, המרקיז אלאן דה לה פאלז, היה בן אצולה צרפתי, ולפרנסתו עבד כסופר ומתרגם. אל אופנה התוודעה עוד לולו כבר בבית הוריה. אמה מקסים היתה אייקון אופנה בולט בשנות ה-50 וה-60, ושימשה למשך תקופה קצרה כדוגמנית לסאן לורן ולמעצבת האיטלקייה אלזה סקיאפרלי. מה הופך אישה לאייקון? זוהי חידת הספיקנס של עולם האופנה. במקרה של הבנות לבית דה לה פאלז, מדובר בשילוב בין מקוריות, חזון, אישיות לבבית ומרדנית גם יחד, וסנסורים רגישים לזיהוי מגמות עתידיות.

דרכה של לולו בעולם האופנה נסללה בהדרגה. לאחר שנזרקה משלושה בתי ספר פרטיים באנגליה, שווייץ וארצות הברית, היא פגשה בניו יורק את עורכת הווג המיתולוגית דיאנה ורילנד, ששכרה אותה כדוגמנית. זמן קצר לאחר מכן היא שבה ללונדון, שם החלה לעבוד כעורכת אופנה במגזין קווין. השנה היתה 1968, וסגנון החיים הבוהמייני של לולו קיבל ביטוי סגנוני עם התפתחות סצנת ילדי הפרחים באירופה. באחד מביקוריה בפריז היא פגשה את הגבר שיהפוך מאותו יום לאיש המשמעותי ביותר בחייה - מעצב האופנה איב סאן לורן.

לולו היתה רק בת 20 כשהכירה את סאן לורן. בספרה החשוב של אליסייה דרייק, The Beautiful Fall, מתארת המחברת את המפגש הראשון, שהתקיים בקיץ 1968, פוסט מרד הסטודנטים בפריז. לולו הגיעה למסיבה שהתקיימה בדירתו של המעצב הספרדי המנוח פרננדו סנצ'ז, באזור סאן ז'רמן שבגדה השמאלית, לבושה בעליונית שיפון של המעצב הבריטי אוזי קלארק ובמכנסי סאטן רחבים, כשלראשה מטפחת צבעונית ולצווארה שרשרת חרוזים. זה הספיק ללכוד את מבטו של סאן לורן ולאמץ אותה כחברה קרובה.

ארבע שנים לאחר מכן החלה לולו לעבוד לצדו של סאן לורן למשך 30 שנה, עד לסגירת קו ההוט קוטור של המעצב בשנת 2002. דה לה פאלז שימשה לא רק כמוזה ראשית לסאן לורן, לצד בטי קטרו שליוותה אותו מספר שנים קודם. בסרטו של הבמאי התיעודי דויד טבול, "איב סאן לורן אבניו מרסו 75116 פריז" (ע"ש מען המעצב בפריז, שם שוכן כיום מוזיאון סאן לורן), ניתן לצפות בעבודה המסורה של דה לה פאלז בבית האופנה. היא יעצה לסאן לורן בעניינים רבים, החל בבחירת הבדים, דרך ליהוק הדוגמניות ועד הסטיילינג לתצוגות האופנה. במקביל, עיצבה את קו האביזרים של המותג עד שנת 2000.

כאשר סאן לורן החל להסתגר ולהתבודד בשל מצבו הנפשי הרעוע, לולו שימשה כצינור חמצן שחיבר בינו ובין העולם שבחוץ. בראיון שהעניקה לפני כשנה לווג איטליה סיפרה: "הייתי יד ימינו. איב לא עשה דבר בלעדיי, ותמיד שמרתי על האווירה בסטודיו קלילה. כולם היו מסביב לאיב כדי לומר לו כמה הוא גאון. אני הייתי שם כדי לרגש ולנער אותו. איב היה אדם נוירוטי, ותמיד אמרתי לו: 'אל תהיה טיפש. אף אחד לא ייהנה בתוך הבגדים שלך, אם לא תעצב אותם בהנאה'".

''אני אוהבת הפתעות, דברים שיש ביניהם חיכוך''. לולו דה לה פאלז ב-2006 (צילום: rex / asap creative)
''אני אוהבת הפתעות, דברים שיש ביניהם חיכוך''. לולו דה לה פאלז ב-2006 (צילום: rex / asap creative)

סגנון הלבוש שלה, שילוב בין אריסטוקרטיה בריטית לחוצפה צרפתית, הטביעו חותמם בבית האופנה של סאן לורן. "אני אוהבת לערבב סגנונות שונים שאין ביניהם קשר", סיפרה באותו ראיון. "אני אוהבת הפתעות, דברים שיש ביניהם חיכוך. עיצובים יוצאי דופן ששוברים את המונוטוניות של החשיבה העיצובית".

דוגמאות רבות לסגנונה הייחודי ניתן היה למצוא בקו המוכן ללבישה שהשיקה לאחר שפרש סאן לורן מעיצוב אופנה בשנת 2002. הבגדים שנמכרו בבוטיק שלה בפריז, וכן בבתי כלבו יוקרתיים כמו ברגדורף גודמן, עוצבו בדמותה: ז'קטים קלילים בחייטות משוחררת, שמלות משי בקשת של צבעים, ואביזרים בעלי נפח ומשקל שזיכו את הלובשות במבטי הערצה. בשנתיים האחרונות עיצבה תכשיטים לבית האופנה של המעצב האמריקאי אוסקר דה לה רנטה.

בשנים האחרונות חלתה דה לה פאלז, ולאחר מאבק קשה במחלה הלכה לעולמה, כשהיא מותירה אחריה בעל, הסופר הצרפתי תאדה קלוסובסקי דה רולה, בנו הצעיר של הצייר הנודע בלטוס (כינויו של הרוזן בלתזאר קלוסובסקי), לו נישאה בשנת 1977. לשניים בת אחת - אנה, דוגמנית ואשת חברה צרפתית, שנדמה כי היא הולכת בדרכה של אמה וסבתה. איב סאן לורן, אגב, שימש עבורה כסנדק, והפך למעשה לחוט המקשר בין שלושת הדורות של לולו, אמה ובתה – שלוש נשים בעלות אותו חוש חמקמק לאופנה וסגנון.