>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

"ג'רלד עמד מעליי ותלש ממני את השמיכה. עוד לפני שהספקתי להגיב, הגוף הדביק שלו היה עליי והתלתלים המגעילים והרטובים שלו נפלו על פניי. דחפתי חזרה, אבל בקושי יכולתי לנשום כי משקל הגוף שלו לחץ עליי. צעקתי, אבל זה היה ניסיון כושל להתנער ממנו. יכולתי להריח את הג'ין שנדף מפיו, בזמן שהלשון החדה שלו ניסתה לחדור את שפתיי בכוח. הריח שלו גרם לי לרצות להקיא. רציתי לזרוק אותו מעליי, אבל במצב בו הייתי, עירומה וחולה עם חום כבד, לא מצאתי את הכוחות להזיז אותו הצדה. בתוך סבך של רגליים חשופות, הוא ניסה להשתיק את הבכי שלי בכף ידו. למה אפילו לטרוח? תהיתי. ידעתי שאנחנו לבד. וידעתי שגם אם הייתי משיבה מלחמה וצועקת, איש לא היה שומע אותי ואיש לא היה בא. הוא חדר ברשעות אל הגוף שלי, ואני זוכרת את התחושה הנוראית של הזין שלו מחליק מתוכי, את הרטיבות ואת הקול שלו כשהוא אומר לי שהוא נכנס אליי. אני זוכרת בחילה גואה, ואז הקאה לא רצונית שהחלה כאשר עמד, הביט בי, ואז הסתובב ומעד אל מחוץ לחדר".

26 שנה לאחר שנאנסה באכזריות בפריז בגיל 17, דוגמנית העבר קארה אוטיס מפרסמת השבוע את האוטוביוגרפיה החדשה Beauty Disrupted (יופי משובש), בה היא מגוללת לראשונה את פרטי המקרה וחושפת את שמו של הגבר שאנס אותה: סוכן הדוגמניות ג'רלד מארי מסוכנות עלית מודלס, האיש שאמור היה לטפח ולגדל אותה.

אוטיס בקמפיינים. היתה רדופה על ידי תחושה שאינה טובה או רזה מספיק
אוטיס בקמפיינים. היתה רדופה על ידי תחושה שאינה טובה או רזה מספיק

אוטיס, כוכבת הסרט "סחלב פראי" ואשתו לשעבר של כוכב הקולנוע מיקי רורק, כבר סיפרה בעבר כי נאנסה במהלך קריירת הדוגמנות שלה בשנות ה-80 וה-90, אולם בספרה החדש היא סוגרת לראשונה חשבון עם מארי, האיש שהיה אמור לגונן עליה, ובמקום זאת דרדר אותה לתקופה ארוכה של התפלשות בקוקאין ואנס אותה בקביעות ערב אחר ערב. מה שנראה מבחוץ כאגדות אורבאניות על המתרחש בתעשיית הדוגמנות, מקבל משנה תוקף בספרה החדש של אוטיס.

הכול החל כשבשנת 1985 הגיעה אוטיס לראשונה לפריז, כפנים חדשות וטריות בעולם הדוגמנות. שלוש שנים קודם כבר נחתה בסוכנות של איילין פורד בניו יורק, שהעירה לה כי המרחק בין קרסוליה לברכיה קצר מדי. אבל הפגם הזה לא מנע ממנה להצליח בתעשייה המקדשת את החיצוניות המושלמת. גם לא מבנה הגוף המלא, במונחים של דוגמנית כמובן, ממנו סבלה במהלך הקריירה. בשיא תהילתה כיכבה אוטיס בקמפיינים של קלווין קליין וכבשה אינספור שערי מגזינים נחשבים, ולפני שש שנים אף הגיעה לישראל לצילומי קמפיין המותג אישה אישה.

לינור אברג'יל. נאנסה ימים ספורים לפני תחרות מיס עולם (צילום: צביקה טישלר)
לינור אברג'יל. נאנסה ימים ספורים לפני תחרות מיס עולם (צילום: צביקה טישלר)

ג'רלד מארי, שהיה אז בשנות ה-40 המוקדמות לחייו, שימש באותם ימים כסוכן הישיר של אוטיס והיה בן זוגה של דוגמנית העל לינדה אוונג'ליסטה. בדומה לנהוג בתעשייה באותה תקופה, הוא שיכן אותה בדירתו האישית, ואוטיס קיבלה את חדרה ומיטתה של בתו הצעירה. "יום אחד חיטטתי בארונות האמבטיה ומצאתי צנצנת גדולה ולבנה", כותבת אוטיס בספר. "חשבתי למצוא בה גלולות, אבל כשהפכתי אותה, מצאתי את עצמי בענן של אבקה לבנה... מארי בדיוק נכנס הביתה ופנה אל חדר האמבטיה. הוא קרץ לי בחיוך ואמר: 'מה שלא נצליח להרים מהרצפה, נצטרך להסניף'. הוא שלף שטר של 100 דולר וגלגל אותו".

זו לא היתה החשיפה הראשונה של אוטיס לאבקה הלבנה. היא נולדה וגדלה בסן פרנסיסקו לזוג הורים אלכוהוליסטים, ונחשפה לסמים מגיל צעיר, אבל רק בעידודו של מארי היא התמכרה לקוקאין. בספרה היא כותבת שמארי נהג להעיר לה על כך שהיא שמנה, וכפתרון צייד אותה מדי יום בבקבוקון עם קוקאין. "קוק היה הסוד שניהל את משקל הדוגמניות באותם ימים", כתבה, והוסיפה כי השיחות הארוכות תחת השפעת קוקאין הפכו לעניין של קבע בינה לבין מארי. "אהבתי את הדרך שבה ג'רלד היה צוחק איתי אחרי שהסנפנו שורות", משחזרת אוטיס. "אהבתי את הדרך שבה הוא הקניט אותי בעדינות. היחסים שלנו היו שיקוף של מערכת היחסים שהיתה לי עם אבי. שמרתי עד אז את סוד האלכוהוליזם של אבי, ובאותם ימים שמרתי על סוד אחר של גבר מבוגר ממני. זה היה תפקיד מוכר מאוד והרגשתי בו נוח".

רי ראסמוסן. האשימה את צלם האופנה טרי ריצ'רדסון בניצול והשפלת דוגמניות (צילום: gettyimages)
רי ראסמוסן. האשימה את צלם האופנה טרי ריצ'רדסון בניצול והשפלת דוגמניות (צילום: gettyimages)

לדברי אוטיס, היא ניסתה לרצות את ג'רלד בכל דרך. אחת הסיבות לכך היא התחושה שלא היתה טובה מספיק או רזה מספיק לעולם הדוגמנות. כל זה דרבן אותה להיאבק עוד יותר על מקומה כדוגמנית ולנסות לרצות את מארי בכל דרך. היא לא ציפתה שתצטרך לשלם על כך בגופה.

אוטיס מפרטת כי האונס הראשון התקיים ביום גשום אחד, בו חזרה לדירה קודחת וחולה מיום צילומים, וקרה מאז עוד עשרות פעמים, בעיקר כאשר אוונג'ליסטה, שהתגוררה עמם בדירה, שהתה מחוץ לעיר. זה לא היה מקרה האונס הראשון שחוותה אוטיס. הפעם הראשונה היתה 6 שנים קודם לכן, כשנער מבוגר יותר אנס אותה מחוץ לביתה.

טרי ריצ'רדסון. הטענות של רי ראסמוסן לא פגעו במעמדה (צילום: gettyimages)
טרי ריצ'רדסון. הטענות של רי ראסמוסן לא פגעו במעמדה (צילום: gettyimages)

בשנת 1999 חשף כתב של ה-BBC תיעוד של מארי במצלמה נסתרת, בו הוא מתפאר בסירסור דוגמניות קטינות מסוכנות עלית מודלס ומספר בגאווה כי הוא הולך לישון עם דוגמניות בנות 15. זה נגמר בהשעיה. מאוחר יותר גם הדוגמנית ההולנדית קארן מאלדר סיפרה כי מארי אנס אותה.

המקרה של אוטיס אינו היחיד שדווח בתעשיית הדוגמנות בשנים האחרונות. בשנת 1998, ימים ספורים לפני תחרות מיס עולם, נחשף כי מלכת היופי לשעבר לינור אברג'יל נאנסה באיטליה על ידי סוכן נסיעות ממילאנו בשם נור שלמה, שהורשע ונידון ל-16 שנות מאסר. בימים אלו נמצאת אברג'יל בשלבי סיום העבודה על סרט תיעודי שיעסוק בנפגעות תקיפה מינית, אך היא סירבה להגיב היום על פרשת אוטיס שעלתה מחדש לכותרות בעולם.

מקרה אחר שזכור מהשנה האחרונה ולהבדיל, לא הסתיים באונס, הוא סיפורה של הדוגמנית רי ראסמוסן, שאמרה על צלם האופנה המצליח טרי ריצ'רדסון, הידוע בתצלומיו הפרובוקטיביים עד פורנוגרפיים, כי הוא משפיל ומנצל דוגמניות צעירות כשהוא מאלץ אותן להתפשט עבורו. עוד הוסיפה ראסמוסן כי הסיבה היחידה שהוא מצליח להכניס בחורות למיטה, היא שיש לו מצלמה וקשרים בתעשיית האופנה. הפולמוס שהתעורר על יחסי המרות צלם-דוגמנית הרעיד באותם ימים את התעשייה, אולם הצצה בעבודותיו האחרונות של ריצ'רדסון מגלה כי הכלבים נובחים והשיירה עוברת. עד האונס הבא.