עשה לי את השנה: טרנד הדפסי הפירות

כשראיתי את תצוגות הקיץ של פראדה ו"מוסקינו צ'יפ אנד שיק" בשבוע האופנה של מילאנו, הבנתי שמשב רוח רענן עבר בחדרי הסטודיו של המעצבים האיטלקים. אבל כששבוע האופנה של פריז הגיע, הרעננות קיבלה צורה ממשית, ממש כאילו המעצבות סטלה מקרטני, מיוצ'ה פראדה ורוזלה ג'ארדיני שהו יחד בחופשה טרופית ששימשה עבורן השראה לקולקציות עשירות בהדפסי פירות.

מאז שאני זוכרת את עצמי, העדפתי ללכת לים עם חולצות הוואי מכופתרות ושמלות חוף בהדפסי אננס ואבטיחים. יש משהו כל כך שמח ותוסס בהדפסי הפירות, והצבעוניות הזו נותנת תחושה של חופשת קיץ חלומית גם אם סתם תשבו לכם באחד מחופי תל אביב.

למרות שהטרנד לא שלט על המסלולים של ארבע בירות האופנה, הוא בהחלט נמנה על הטרנדים הבולטים של קיץ 2011. אצל פראדה ראינו חולצות מכופתרות בהדפסי בננות, אצל מוסקינו שמלות, חולצות וחצאיות עם הדפסי לימונים, ואצל סטלה מקרטני ז'קטים, שמלות ומכנסיים בהדפסי פירות הדר.

תיק בננה, Charlotte Olympia

אלמנט הפירות שלט גם בקמפיינים של מקרטני ושל חברת ההנעלה אלדו, וגם בהפקות אופנה בכל המגזינים המובילים. בביקורי האחרון בלונדון ובמילאנו ראיתי שלא מעט חנויות אימצו את הטרנד לעיצוב חלונות הראווה שלהן. חלקן בחרו במדבקות לימונים, תפוזים, אשכוליות ובננות.

נעליים, Charlotte Olympia

סלט הפירות הוא אחד הטרנדים היותר מתאימים לאקלים הישראלי. אני חושבת שהחל מהקיץ הבא, אם אתם נתקלים בהדפס פירות מעניין אתם בהחלט יכולים להתייחס אליו כבגד על-זמני. כמו שאני תמיד דואגת לארוז חולצת הוואי לחופשת הקיץ.

הרס לי את השנה: הפה של ג'ון גליאנו

האירוע שזעזע אותי השנה היה, ללא ספק, פרשת ג'ון גליאנו. את הקריירה שלו בדיור החל גליאנו באוקטובר 1996, אחרי ששימש במהלך כשנה כמעצב של הבית של ז'יבנשי. את לימודי האופנה שלו עשה גליאנו בסנטרל סיינט מרטינס, בית הספר בו למדו אגדות נוספות כמו כריסטופר קיין ואלכסנדר מקווין (זו היתה גם אחת הסיבות לכך שבגיל 16 בחרתי לקחת קורס בקולג' הלונדוני).

ג'ון גליאנו. הביא למסלול הצגה מהפנטת (צילום: gettyimages)
ג'ון גליאנו. הביא למסלול הצגה מהפנטת (צילום: gettyimages)

את הליין שלו לבית האופנה הקרוי על שמו השיק גליאנו עוד לפני שהחל לשמש כמעצב הבית של דיור. לאחר שהכריז על פשיטת רגל, עבר לפריז ושם הפך מאדם רגיל לאחת מאגדות האופנה הגדולות של זמננו.

עיצוביו של גליאנו היו מרהיבים והתצוגות שלו היו הנחשקות ביותר בשבוע האופנה בפריז. מדי עונה ציפו אנשי התעשייה לתצוגה של גליאנו בכיליון עיניים, פשוט משום שזו לא היתה סתם תצוגה - זה היה שואו. ההצגה המהפנטת שהביא למסלול תמיד תוכננה עד הפרטים הקטנים - מהתפאורה, האיפור, השיער והעיצובים הדרמטיים, ועד לפוזות של הדוגמניות בקצה המסלול – כולם יחד ביטאו את אישיותו האקסצנטרית של המעצב.

תצוגת ההוט קוטור של דיור לקיץ 2011. כל פרט תוכנן בקפידה (צילום: gettyimages)
תצוגת ההוט קוטור של דיור לקיץ 2011. כל פרט תוכנן בקפידה (צילום: gettyimages)

גליאנו הצליח לשמור על הקו הקלאסי של דיור. החליפות הנשיות קיבלו טוויסט דרמטי ושונה מעיצוביהם של קודמיו בתפקיד, ג'יאנפרנקו פרה ואיב סאן לורן. הוא הפך להיות הדיווה הראשית של עולם האופנה ושמו הלך לפניו. הכוכבות הגדולות בעולם היו לו למוזות - מקייט מוס ועד נטלי פורטמן. כל הקלפים שיחקו לטובתו של גליאנו, ומילד ביישן ואאוטסיידר הוא הפך לשם דבר, כשעיצוביו נמכרים מסביב לעולם בעשרות אלפי שקלים.

קולקציית קיץ 2011 של גליאנו לדיור (צילום: gettyimages)
קולקציית קיץ 2011 של גליאנו לדיור (צילום: gettyimages)

בפברואר האחרון, בסמוך לשבוע האופנה הפריזאי, חלה התפנית בקריירה של גליאנו. לרשת הודלף סרטון שבו הוא נתון תחת השפעת אלכוהול ומתבטא בצורה אנטישמית בוטה כלפי אנשים תמימים. השאר היסטוריה.

תצוגת ההוט קוטור של דיור לסתיו-חורף 2010-2011 (צילום: gettyimages)
תצוגת ההוט קוטור של דיור לסתיו-חורף 2010-2011 (צילום: gettyimages)

בבית האופנה כריסטיאן דיור הודיעו כי הוחלט לפטרו מתפקידו, נטלי פורטמן הביעה גועל מהתנהגותו והצהירה כי כל עוד גליאנו קשור לדיור אין לה שום כוונה לשתף עמם פעולה, למרות החוזה שעליו היא חתומה מול החברה.

לעומת זאת, הסטייליסטית פטרישיה פילד, שכולנו מכירים מהסדרה ''סקס והעיר הגדולה'', הביעה תמיכה בגליאנו, וטענה שהכול הצגה ופארסה, ושהדברים שנאמרו הם חסרי בסיס וכוונה.

אני באופן אישי הזדעזעתי מהמקרה. תמיד אהבתי את עיצוביו של גליאנו ואת מה שהוא שידר, אהבתי את המשחק, את הדרמטיות ואת היכולת להפתיע בכל פעם מחדש.

המקרה של גליאנו מאכזב ומצער. הוא טלטל תעשייה שלמה ואכזב אותי קשות. כעת, כל מה שנותר מהקריירה המפוארת של אחד המעצבים הגדולים בהיסטוריה, הוא אותו סיפור מכוער ועלוב. נסו להקיש את שמו בגוגל ותגלו שהסרטון הראשון שעולה בחיפוש הוא זה המתעד את התקרית. חבל שאחרי כל כך הרבה שנים של יצירה והוקרה, ככה ייזכר גליאנו לנצח.