>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

עשה לי את השנה: החתונות של קייט

לא קייט אחת, אלא שתיים – קייט מידלטון וקייט מוס נישאו, כל אחת בנפרד, לראשונה השנה, ופיזרו אבק כוכבים על פני העולם. במקרה של מידלטון, עיקר המהומה היה בזכות השידוך המוצלח שתפסה, ואשר עלול להפוך אותה למלכה הבאה של אנגליה – תואר שרבות חשקו בו. אצל מוס, לעומת זאת, הסיבה היחידה לעניין הציבורי הוא היא עצמה, ונישואיה לגיטריסט הקליז ג'יימי הינס היו רק עוד סיבה להתעמק בחייה של הדוגמנית עם הסטייל שאף פעם לא מאכזב.

קייט מידלטון. זכתה במעמד של אייקון אופנה (צילום: gettyimages)
קייט מידלטון. זכתה במעמד של אייקון אופנה (צילום: gettyimages)

חתונתה המלכותית של מידלטון עמדה, כמובן, בכל כללי הטקס הגרנדיוזיים ביותר. את החודשים שלפני החופה בילו עיתוני האופנה בהשערות וניחושים סביב זהותו של מעצב שמלת הכלה, שנשמרה בסוד. רק ביום האירוע התגלתה השמלה המעודנת שיצרה מעצבת האופנה שרה ברטון לבית אלכסנדר מקווין, בהשראת שמלת החתונה של גרייס קלי. מידלטון זכתה לתשבחות רבות על הבחירה, ומאז נסק גם מעמדה כאייקון אופנה.

קייט מוס וג'יימי הינס. ויתרו על אווירת הרוקנרול ביום החתונה (צילום: gettyimages)
קייט מוס וג'יימי הינס. ויתרו על אווירת הרוקנרול ביום החתונה (צילום: gettyimages)

אם מידלטון מייצגת את הממלכתיות האנגלית, מוס היא רוח הרוקנרול של הממלכה המאוחדת. באופן מפתיע, היא בחרה בחתונה כפרית ושמשית, בהינומה מושלמת ובשמלה רכה בסגנון בוהמייני עדין עם שכבות של בד שיפון ששובץ באבנים. רק פרט אחד פגם בשמלה: המעצב שלה, ג'ון גליאנו, שבאותם ימים המתין לפתיחת משפטו באשמת התבטאויות אנטישמיות.

יש סיכוי שבשנה הבאה, במבט רטרוספקטיבי, נגלה כי חתונותיהן של שתי הקייטיות הן חלק משמעותי מהפריחה המחודשת של אנגליה כמעצמת אופנה משפיעה בעולם.

הרס לי את השנה: ילדות בנות עשר מדגמנות

אין זה סוד שמודל יופי המקובל בתעשיית האופנה מתבסס על מראה צעיר ורענן, אך בשנה האחרונה נחצה גבול הטעם הטוב בכל הנוגע לגילן של הדוגמניות. הדוגמה המובהקת ביותר היא, כמובן, הפקת האופנה שהופיעה בגיליון ינואר של מגזין ווג פריז בכיכובה של תיילן בלונדו. בלונדו – שכבר בגיל עשר מחזיקה עמוד פייסבוק, אתר על שמה, סרטונים נצפים ביוטיוב וטאמבלר המקפיד לפרסם תמונות שלה – צולמה בבגדי נשים נוצצים, נעלי סטילטו, תכשיטים ואיפור כבד. ולא, זה לא נראה כמו ילדה שנהנית להתחפש – הפוזות המבוימות היטב, שאינן אופייניות לילדות בנות עשר, לא משאירות שום מקום לספק.

תיילן בלונדו בווג פריז. פוזות מבוימות בקפידה
תיילן בלונדו בווג פריז. פוזות מבוימות בקפידה

צילומי האופנה של בלונדו, לצד שימושים נוספים בקטינות ליצירת תצלום פתייני ופרובוקטיבי, יצרו מהומה גדולה בזירת האופנה. מצד אחד כולם כועסים ומבקרים את התופעה, אך מצד שני - רבים מהמגזינים בחו"ל ממשיכים להכריז על ילדות בנות 15-10 כעל נערות הזוהר הבאות ולצלם דוגמניות שרק נכנסו לגיל העשרה. גם בלי להתייחס לטענות כי שימוש בילדות כדוגמניות עלול לעודד פדופיליה, מדאיג לחשוב שצלמי ומעצבי האופנה לא מסוגלים להסתפק במודל נשי בוגר מעט יותר. הצורך לייצר סנסציות ולשבור את הגבולות בכל רגע מובן מבחינה מסחרית, אך אינו עומד בקנה המידה המוסרי והאנושי שלנו כחברה.

מאדי ג'קסון בת הארבע בתחרות יופי. תוספות מלאכותיות של חזה וישבן
מאדי ג'קסון בת הארבע בתחרות יופי. תוספות מלאכותיות של חזה וישבן

יותר מכל, מדאיגות האמהות שדוחפות את בנותיהן הצעירות לקריירה של פרסום ודוגמנות בגיל הרך. כפי שהראתה תוכנית הריאליטי האמריקאית Toddlers And Tiaras, יש אמהות ששמחות לנדב את ילדותיהן בנות השלוש להשתתפות בתחרות יופי תוך התקשטות באיפור ואימוץ תנועות סקסיות. עכשיו הזמן לעצור את הנפילה במדרון החלקלק הזה, ולהיזכר שיש עוד ערכים מלבד פרסום, חשיפה וכסף.