>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

האמן גלעד רטמן הוא נער הפוסטר של חודש מרץ בלוח השנה "חם: אמנים ישראלים בים", שהפיקו 16 תלמידי תוכנית ההמשך במחלקה לאמנות של "המדרשה". רטמן מצולם בעירום מלא, כשהוא שרוע על סוס על רקע חוף הים, בדומה לתצלום השערורייתי של מיכה קירשנר בכיכובה של יעל בר זוהר משנת 1995. "אני בא ואומר: 'חפצנו אותי'", מספר רטמן על בחירתו להתערטל לטובת לוח השנה. "אני שמח שעולה דיון בנושא האובייקט, בטח כגבר, שבחר להצטלם בעירום שרוע על סוס".

התצלום של רטמן הוא חלק מסדרה בת תריסר דיוקנאות של מיטב האמנים הגברים בישראל, שמככבים בלוח שנה הרואה אור בימים אלו בשתי מהדורות: מהדורה רגילה בת 14 עמודים, או מהדורה מוגבלת בת 35 עותקים בלבד של תריסר תצלומים בקופסה מהודרת, חתומים כולם על ידי האמנים המשתתפים בפרויקט.

בין המשתתפים: גיא בן נר, רועי רוזן, דוד עדיקא, אוהד מטלון, דורון רבינא, גיל מרקו שני, יעקב מישורי ויאיר גרבוז, כמוכר קרטיבים על שפת הים. כולם צולמו על ידי הצלמת נועה יפה, וההכנסות ממכירת הלוח הינן קודש עבור שכר לימוד לתלמידי התוכנית.

דורון רבינא. ''יוצא בסערה מתוך המים בחליפת צלילה'' (צילום: נועה יפה)
דורון רבינא. ''יוצא בסערה מתוך המים בחליפת צלילה'' (צילום: נועה יפה)

"חיפשנו קונספט שישלב בין אובייקט מכירתי ואמנותי", מספרת הסטודנטית יעל גזית שהגתה את הרעיון. "זה מהלך לא כל כך רגיל, כי אמנים נוטים לעבודה אינדיבידואלית ולא כקבוצה. לכן למהלך הזה גם פן אידיאולוגי של עבודה משותפת שהתחלקה בין כל חברי הקבוצה".

עם גיבוש הרעיון פנו הסטודנטים לתריסר אמנים, חלקם מורים של המדרשה, חלקם ממוסדות לימוד אחרים כמו בצלאל ומכון אבני, ואחרים הם אמנים שאינם מלמדים כלל. ההיענות היתה כמעט מוחלטת. "אני מאוד גאה בלוח השנה הזה. אני חושב שהרעיון מבריק", אומר בגאווה האמן רועי רוזן, שעומד בראש התוכנית ללימודי ההמשך. "הייתי מתוסכל שכראש התכנית לא יכולתי לסייע יותר לסטודנטים במימון ובמלגות".

רוזן, המצולם על דק עץ בדמות מציל, שמח על הבחירה של הסטודנטים להעניק ללוח השנה פרשנות חדשה. "זה לא פשוט להצטלם כשסטודנטית שלך מורחת לך שמן על הירכיים", מספר רוזן, "אבל הבחירה לצלם אמנים גברים על ידי צלמת, היא עמדה חדשה בעלת נקודת מבט אחרת".

גיא בן נר. ''נופש צבעוני על מזרן ים מתנפח'' (צילום: נועה יפה)
גיא בן נר. ''נופש צבעוני על מזרן ים מתנפח'' (צילום: נועה יפה)

הדימויים בלוח השנה הם תולדה של שיתוף פעולה בין האמנים לסטודנטים, חלקם מתכתבים עם יצירות מוקדמות של המצולמים. במקרים מסוימים, מספרת גזית, הם ביקשו מהאמן להצטלם באופן מסוים, ובמקרים אחרים האמנים התנו את הצילום בבקשות משלהם. "את דורון רבינא רצינו לצלם כלוחם קומנדו", מספרת גזית, "אז צילמנו אותו יוצא בסערה מתוך המים לבוש חליפת צלילה. את יאיר גרבוז רצינו כמוכר קרטיבים. עם גיא בן נר, שעוסק בעבודות שלו בתא המשפחתי, בחרנו להציג כנופש צבעוני על מזרון ים מתנפח בצבע ורוד".

במקרה של רטמן, בחר האמן להשתלט על הצילום והקונספט. "רציתי להקשות עליהם. אני אוהב לענות על בקשה בבקשה מופרכת יותר", הוא נזכר. "כשהם פנו אליי להצטלם, באתי בשתי דרישות: להצטלם על סוס, ובעירום. רציתי למתוח את הגבול האירוטי-גברי למקום אחר, ולהפנות את נקודת המבט לגוף הגברי". "פלרטטנו עם עולם דימויים רחב מהקולנוע והאמנות", אומרת יפה על הצילומים, מעין טייק-אוף על לוחות שנה בכיכובן של פין-אפ גירלס. "היתה אינטראקציה מאוד מפרה בין שני הצדדים, אבל בסופו של דבר היה לי חשוב להוציא אותם לוהטים".

מחיר: 95 שקל. מחיר המהדורה המוגבלת: החל מ-2,000 שקל.

להשיג בחנויות הספרים המובחרות, בגלריות, או באתר האינטרנט של לוח השנה .