>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

היום (חמישי, 15 בספטמבר) תיפתח במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון התערוכה The House of Annie Lennox, המסכמת ארבעה עשורים בקריירה המוזיקלית של אנני לנוקס בת ה-56. מכיוון שלנוקס היא אייקון אופנה לא פחות משהיא אייקון מוזיקלי, התערוכה החדשה מתמקדת בתלבושותיה לאורך השנים: מימי התהילה של יוריתמיקס, ההרכב שהקימה עם דייב סטיוארט ב-1980, ועד לקריירה העצמאית שהשיקה ב-1992 עם אלבום המופת "דיווה" והווידאו קליפ הבלתי נשכח ללהיט Why. המוזיאון יציג פריטים שלבשה לנוקס בווידאו קליפים, בסיבובי הופעות ובטקסי מוזיקה במהלך השנים.

1984. סגנון לבוש שהתעצב בהדרגה (צילום: gettyimages)
1984. סגנון לבוש שהתעצב בהדרגה (צילום: gettyimages)

למרות שהיום קשה לדמיין את אופנת שנות ה-80 וה-90 בלעדיה, סגנון הלבוש של לנוקס התעצב בהדרגה. היא התפרסמה בשנות ה-70 כזמרת ברים לוהטת בדרום לונדון, אך רק בתחילת שנות ה-80, עם יציאת אלבום הבכורה של יוריתמיקס, הפכה לכוכבת בינלאומית.

אלבומה השני של הלהקה, Sweet Dreams, שמר על מקומו בראש מצעד האלבומים הנמכרים בארצות הברית במשך 15 שבועות, והיה אחראי גם להטמעת סגנון הלבוש האנדרוגיני שאיתו מזוהה לנוקס עד היום. בווידאו קליפ לשיר הנושא של האלבום הופיעה לנוקס בתספורת קצוצה בגוון תפוז וחליפה גברית מחויטת, שעם דומות לה היא עדיין מפציעה מדי פעם.

1985. חובבת חליפות (צילום: gettyimages)
1985. חובבת חליפות (צילום: gettyimages)

בחירת התערוכה להתמקד בתלבושותיה אינה מפתיעה: נראה כי לנוקס מבינה את תפקידה כאמנית כשילוב בין יצירת מוזיקה להתחפשות משועשעת ומתיחת הגבולות הוויזואליים ולעתים גם הפוליטיים. משחקי הלבוש החביבים עליה היו חלק מהזהות של יוריתמיקס – למשל, כשעלו סטיוארט והיא לבמה בחליפות מחויטות בדוגמת דגל אנגליה – ונשארו גם כשהופיעה בחליפה צבאית בהדפס קמופלאז' במופע מחאה ב-1999.

יוריתמיקס. משחקים בבגדים (צילום: gettyimages)
יוריתמיקס. משחקים בבגדים (צילום: gettyimages)

גם טשטוש הגבולות המגדריים והשימוש במוטיבים של קאמפ הם אלמנטים הכרחיים בהופעתה של לנוקס, המפגינה חיבה מוגזמת להדפסים מנומרים גם מחוץ לבמה. בווידאו ללהיט Love is a Stranger, למשל, היא מחליפה זהויות תוך שימוש בפאות שונות, ואילו בזה של No More I Love You's סובבים אותה רקדנים שריריים המאופרים כנשים ולבושים כבלרינות ענוגות בחצאיות טוטו לבנות, בזמן שלנוקס עצמה מגלמת את הברבור השחור – הרבה לפני שסרט בשם זה הביא לנטלי פורטמן את האוסקר.

חיבה מוגזמת להדפסים מנומרים (צילום: gettyimages)
חיבה מוגזמת להדפסים מנומרים (צילום: gettyimages)

למרות הלוק הגברי שהיא אוהבת להפגין, לנוקס מפתיעה לפעמים בהופעות ציבוריות נשיות וענוגות. ב-2004, למשל, היא הופיעה לטקס האוסקר בשמלת מקסי לבנה וחושפת כתפיים של המעצבת סטלה מקרטני, וקטפה את הפרס לביצוע השיר הטוב ביותר כמו גם מחמאות על המראה המעודן והמשובח. אם בצעירותה חסרה לנוקס את הדייקנות בניואנסים של ההתגנדרות הנשית ונראתה פעמים רבות כנער ששדד שמלה מהארון של אמו, השנים שעברו רק חידדו את הוורסטיליות החיצונית שלה.

2005. שומרת על המראה הנערי (צילום: gettyimages)
2005. שומרת על המראה הנערי (צילום: gettyimages)

כאשר קיבלה ביוני האחרון את תואר "מסדר האימפריה הבריטית", שהוענק לה על פועלה במאבק בנגיף האיידס ולמען עניי אפריקה, לנוקס התלבשה בהתאם למעמד: היא קדה מול המלכה בשמלת טאפט סגולה באורך הברך, שרשרת פנינים וכובע סגול שעטף את תספורת הפלטינה הקצוצה שלה – אנטיתזה גמורה לסגנון שאיתו היא מזוהה מאז פרצה לחיינו בשנות ה-70.

סולידית בטקס קבלת תואר מסדר האימפריה הבריטית (צילום: gettyimages)
סולידית בטקס קבלת תואר מסדר האימפריה הבריטית (צילום: gettyimages)

הופעותיה הסולידיות של לנוקס בתקשורת בשנתיים האחרונות מפנות מקום לדור ההמשך: טלי לנוקס בת ה-18, שנולדה מנישואיה לאורי פרוכטמן הישראלי ועושה בימים אלו צעדים ראשונים בעולם הדוגמנות. לנוקס הצעירה הוחתמה לפני כשנתיים בסוכנות הדוגמנות החשובה Select Models ומאז זכתה לצעוד על המסלול עבור קנזו, מיו מיו, ג'ונתן סונדרס, ורסאצ'ה, פראדה ורוברטו קוואלי, ולהופיע בקמפיינים של המותגים אקנה וברברי לקיץ 2011. בעוד לנוקס האם סומנה בתקשורת הישראלית כאנטישמית לאחר שיצאה נגד מבצע עופרת יצוקה ב-2008, אותו כינתה "פורנוגרפיה של הרס", נראה כי את הצלחתה של בתה רק שמחים לאמץ בארץ כהישג לאומי.