הוא בקושי שינה את צורתו הקלאסית מימי קדם, אבל כמו עוף החול האגדי, האייליינר מצליח בכל פעם לעלות מתהום הנשייה ולחזור להיות כוכב המסיבה. יריית הפתיחה הייתה לפני כחצי שנה בתצוגות ה־Ready to Wear של דרק לם, זאק פוזן וג'יאמבטיסטה ואלי, כשמאפרי־העל טום פשו, טרי ברבר וגורדון אספינה (שהיו אמונים על הלוקים של איפורי התצוגות) החזירו את האייליינר לאור הזרקורים על ידי שימוש בשיטות חדשניות ובגוונים נועזים. בדיוק כשנדמה היה שכבר אי אפשר לחדש כלום בגזרה שלו, הנה זה קורה. שוב. אי לכך, קבלי את מילון האייליינר השלם, שיעזור גם למאותגרת האיפור הגדולה ביותר ללמוד כיצד לאמץ לוק יומיומי לא מתאמץ או סופר־מושקע.

בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

במה לבחור?

בראש ובראשונה ניצבת דילמת הבחירה. כיום המבחר בשוק עצום, ולכל פירמה המכבדת את עצמה יש כמה סוגים ואופציות. אז איך יודעים במה לבחור? לפני שאת מסתחררת מההיצע המטורף ומרימה ידיים, קחי בחשבון שדווקא המגוון הגדול הוא זה שמבטיח התאמה מוחלטת, אם משכילים לבחור נכון. להלן שלוש התצורות העיקריות:

אייליינר טוש

כשמו כן הוא: מעין טוש קטן וקומפקטי שבקצהו ראש של לבד טבול בפיגמנט.

הפלוס: האייליינרים הללו יציבים יותר לאחיזה ליד רוטטת ולא מיומנת, כיוון שראש הטוש גמיש באופן חלקי בלבד ואיננו קפיצי מדי למגע.

המינוס: החיסרון העיקרי שלהם הוא שקשה יותר למשוח בעזרתם פס דקיק או שפיץ מדוקדק (למרות שזה עניין של פרקטיקה - יד מיומנת תצליח להשיג דיוק מירבי גם עם הסוג הזה).

מכחול אייליינר

מזכיר את הטוש, רק שבמקום ראש הלבד יש בקצה הידית מכחול העשוי מקווצת שערות דקיקה.

הפלוס: ניתן לצייר בעזרתו פס דקיק במיוחד לאלו מכן שמחפשות ליצור זווית מושלמת ומחודדת היטב.

המינוס: האייליינר הזה קצת יותר קשה לתפעול, מכיוון שהראש שלו רך ונוטה להתכופף בכל תזוזה לא רצונית של היד.

אייליינר ג'ל

מגיע בדרך כלל בקופסת זכוכית קטנה. הוא היחיד מבין השלושה שמניחים באמצעות מברשת חיצונית: מברשת זוויתית קטנה או כזו בצורת מכחול דק.

הפלוס: ברוב המקרים מדובר בנוסחה עמידה במים. כמו כן, בשל צורת המיכל יש לך יותר שליטה על כמות החומר שאת משתמשת בה, ובהתאם למברשת - גם קל יותר לשלוט בעובי הקו הרצוי. גם אם את ירוקה לחלוטין בענייני משיחת הקו, תצליחי להשתלט על העניין די בקלות, במיוחד אם תבחרי במברשת זוויתית שניתן ממש "להשעין" על קו הריסים העליונים.

המינוס: החיסרון המשמעותי הוא הצורך ברכישה נוספת של מברשת מתאימה.

5 הגדולים

נבחרת האייליינרים המנצחת של יעל:

1. M.A.C, מחיר: 94 שקל (ג'ל)

2. גרלן, מחיר: 201 שקל (מכחול)

3. M.A.C, מחיר: 104 שקל (מכחול)

4. איב סאן לורן, מחיר: 190 שקל (טוש)

5. סמאשבוקס, מחיר: 100 שקל (ג'ל)

איך לשרטט אייליינר מושלם?

יופי. רכשת את המוצר. עכשיו מה? כמו בצבא, גם כאן: קשה באימונים, קל בקרב. באופן כללי, הדרך הנכונה לשרטוט אייליינר מושלם היא כשהעין פתוחה למחצה וכשהעפעף אינו מתוח. אחת הטעויות הנפוצות ביותר אצל נשים היא לעצום את העין ולמתוח את העפעף בעת המשיחה. בשל אפקט המתיחה נדמה לך שנוצר קו ישר ואחיד, אבל ברגע שתשחררי את המתיחה ותפתחי את העין, העפעף יחזור למיקומו הרגיל. ככל שעור העין שלך צעיר פחות ומבנה העין שלך עגול יותר, תגלי שמה שקיבלת בפועל הוא קו סיסמוגרפי בעוצמה 4 בסולם ריכטר.

למעשה, השיטה הנכונה והפשוטה ביותר למריחתו מורכבת משלושה שלבים שיוצרים שלוש צלעות - כן, ממש כמו במשולש:

1. הניחי / השעיני את המכחול על קו הריסים העליונים ומשחי באופן מאוזן. התחילי בזווית העין הפנימית והמשיכי כלפי חוץ. עצרי בריס החיצוני האחרון של העפעף העליון.

2. הביטי במראה, טלי את המכחול וציירי איתו את המשכו הדמיוני של קו זווית העין התחתונה. זו למעשה הזווית האידיאלית עבורך - לא נמוך ולא גבוה ממנה.

3. חברי בין שתי צלעות המשולש הקטן שנוצר לך שם. בשלב הזה עלייך לקבוע את עובי הקו - חתולי ועבה או דקיק ועדין.

   (איור: יעל יעקבי)
(איור: יעל יעקבי)

שלא תצאי בשן ועין

פרקטיקה היא מילת המפתח, ולכן אם אין לך ניסיון קודם, הנמיכי ציפיות. הנמכת? יופי, אפשר להתחיל:

  • דאגי לתנאי שטח מתאימים כשאת מתאפרת: תאורה נכונה ומשטח עבודה נוח הם מותרות ששווה להשקיע בהם.

  • טיפ קטן שיכול לעזור בהתחלה: הניחי את מרפק היד שאיתה את עובדת על משטח יציב כמו מדף קרוב. זה ימזער את תזוזות היד הלא רצוניות ויקנה לך ביטחון. בכל מקרה, גם אם פספסת בפעמים הראשונות, זכרי את צמד חברייך הטובים: צמרון האוזניים ומסיר האיפור.

  • עבדי עם מוצרי איפור איכותיים, בדקי את רמת העמידות וקלות ההנחה שלהם ואת מידת התאמת המוצר לצרכייך האישיים. אם את נמצאת כל היום מחוץ לבית ומתאפרת מוקדם בבוקר, חפשי מוצר עמיד; אם חפצה נפשך במוצר צבעוני, קחי אותו ל"נסיעת מבחן" כדי לבדוק שאינך אלרגית לפיגמנט וכן הלאה.

  • אל תתקבעי על מראה מסוים. איפור הוא בהווייתו כיפי ומשעשע. מותר לך לשחק בצבעים ובאפליקציות, להתנסות עד בלי די וגם לטעות. את לא מגישה דוקטורט ושום דבר אינו בלתי הפיך.

מימוש אופציות

את כבר מרגישה מספיק בטוחה והיד שלך מיומנת דיה? קבלי כמה רעיונות שייקחו את המראה צעד אחד קדימה:

האופציה הקלאסית: אחת האופציות הפופולריות ביותר על השטיח האדום בהוליווד (ותודה לאנג'לינה ג'ולי) היא לוק שמתמצת היטב את משנת ה"מקסימום מראה במינימום מאמץ". הלוק הזה קל מאוד לביצוע, ועם זאת נראה אלגנטי ומושקע: בסיס הפנים צריך להיות נקי ומינימליסטי. האייליינר השחור מונח באופן "מסורתי" בדגש על מראה ריסים דרמטי. אל שני האלמנטים הללו את יכולה לצרף שפתון אדום (לרוב בגימור מט). המראה הזה הפך לכה פופולרי בשנים האחרונות, עד שעשה קפיצת מדרגה מהשטיח האדום אל לב לִבה של נישת המיינסטרים האיפורית. אפילו בשוק הישראלי השמרני למדי של איפורי הכלות, ניתן לראות ייצוג מכובד שלו כקונקורנציה ראויה ל"מראה הטבעי".

מינימום מאמץ. אנג'לינה ג'ולי (צילום: gettyimages)
מינימום מאמץ. אנג'לינה ג'ולי (צילום: gettyimages)

האופציה החדשנית: טרנד הקולור־בלוק, שחלחל מהר מאוד מעולם האופנה לעולם האיפור, זכה לקבל ביטוי גם בצבעי האייליינרים של העונה. אדום, פוקסיה, כתום, כחול, סגול וירוק - הם כבר לא מילה גסה בנבחרת האייליינרים, וניתן להשיג אותם בקלות לעומת שנים עברו. אז איך מפרשנים את זה לכדי אופציה צבעונית וקלילה מבלי להיראות כמו תוכי?

אם תדאגי לעור מלוחלח היטב, מייק־אפ עדין, הצללות לחיים נייטרליות ושפתיים לחות בגוון חיוור - תקבלי בתמורה לוק מודרני וטרנדי, מבלי להיראות כקורבן איפור משנות ה־80 העליזות. רוצה להיות אפילו יותר נועזת? הוסיפי גם מסקרה צבעונית בצבע דומה.

איפור של M.A.C בתצוגה של פיטר סום לקיץ 2011
איפור של M.A.C בתצוגה של פיטר סום לקיץ 2011

האופציה ההארדקורית: נסי להניח שני צבעים בהתאמה, זה לצד זה, כמו שחור ואדום או ירוק וכחול. תתפלאי לגלות איך שני קווים תמימים למראה יכולים לשדרג את הלוק שלך ולהפוך אותך לאופנתית במשיחת מכחול.

הגרסה של יעל לאופציה ההארדקורית (צילום: דורון שטיין)
הגרסה של יעל לאופציה ההארדקורית (צילום: דורון שטיין)

האופציה הבועטת: את לא בעניין של צבעים, אבל ממש בא לך לחדש? בחרי בשיטת הנחה שונה במקצת. נסי לשדרג את הלוק המוכר והקלאסי של האייליינר שכולנו מכירות באמצעות סיומת עגולה במקום השפיץ המוכר.

מאחורי הקלעים של תצוגת האופנה של ויוויאן טאם, שנערכה בחסות מייבלין (צילום: gettyimages)
מאחורי הקלעים של תצוגת האופנה של ויוויאן טאם, שנערכה בחסות מייבלין (צילום: gettyimages)

_____________________________________________________________________________________________________________

עוד במגזין GOstyle: