>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

בית האופנה שאנל הגיב לפני שעה קלה על דבריו של ההיסטוריון האמריקאי האל ווגן, שפרסם בשבוע שעבר את הביוגרפיה "לישון עם האויב: המלחמה הסודית של קוקו שאנל". בספר השערורייתי שזכה מאז צאתו לביקורות מעורבות, טוען ווגן כי מאחורי החזות הקוקטית של גבריאל (קוקו) שאנל, הסתתרה מרגלת נאצית, אשר סייעה למשטר הנאצי במהלך שנות הכיבוש הגרמני בצרפת במלחמת העולם השנייה.

קרבתה של שאנל למפלגה הנאצית איננה סוד. כבר בתום מלחמת העולם השנייה נכתב וסופר על כך שניהלה רומן בתקופת המלחמה עם קצין זוטר בצבא הגרמני. עם זאת, ווגן מציג בספרו ראיות לכך ששאנל ניהלה במקביל רומן עם הברון הנס גונטר וון דינקלאג, שהיה מרגל נאצי וניהל רשת ריגול ענפה בפריז, אשר דיווחה ישירות ליד ימינו של היטלר, פאול יוזף גבלס, שר התעמולה והתרבות במפלגה הנאצית. עוד טוען ווגן, כי שאנל זכתה לשם הקוד "סוכנת F-7124" או "ווסטמינסטר", על שם מאהבה האנטישמי לשעבר, הדוכס מווסטמינסטר.

קוקו שאנל, 1932. הספר טוען: סוכנת F-7124 (צילום: gettyimages)
קוקו שאנל, 1932. הספר טוען: סוכנת F-7124 (צילום: gettyimages)

"רמיזות אלו לא יכולות לעבור ללא תגובה", מסר היום דובר בית האופנה שאנל. "קוקו שאנל לא היתה מרגלת ולא שיתפה פעולה עם המפלגה הנאצית. יתרה מזאת, היא וראש ממשלת אנגליה ווינסטון צ'רצ'יל היו חברים קרובים לאורך תקופה ארוכה, ואנו יודעים כי שאנל ניסתה לנצל את קשריה האישיים עמו כדי לנסות לגרום להפסקת אש בין בעלות הברית לגרמנים. אף אחד לא יודע בוודאות מה היה תפקידה ומה בדיוק קרה. ישנן מספר גרסאות שונות, וללא ספק זה תמיד יישאר בגדר תעלומה".

  (צילום: gettyimages imagebank)

על ההאשמות כי שאנל אחזה בדעות אנטישמיות ועל יחסה האמביוולנטי אל משפחת ורטהיימר היהודית, בעלת הבית של המותג עד עצם היום הזה, מסר הדובר: "במניין החברים שלה היו יהודים רבים, ביניהם משפחת רוטשילד, הצלם אירווין פן והסופר הצרפתי הידוע ג'וזף קאסל. אין זה סביר אם כך שאלו היו דעותיה. יותר מ-57 ספרים פורסמו על חייה של קוקו שאנל. כדי להחליט בעצמכם, אנו ממליצים לכם להתייעץ עם הרציניים יותר".

היתה מיודדת עם משפחת רוטשילד (צילום: gettyimages)
היתה מיודדת עם משפחת רוטשילד (צילום: gettyimages)

עם זאת, בראיון שהעניקה הביוגרפית ג'סטין פיקארדי ל"הארץ" לפני כשבועיים, לרגל צאת המהדורה הצרפתית לספרה הביוגרפי על המעצבת, Chanel, Her Life, התייחסה גם היא לקשר הנאצי של שאנל. הדברים שהיא אומרת מאירים במעט את התגובה הנחרצת של בית האופנה. "גיליתי כי היו לשאנל חברים קרובים ולקוחות יהודים, מה שלא הפריעה לה להביע עמדות אנטישמיות בשיחות פרטיות", סיפרה פיקארדי. "בכך לא היתה שונה משאר בני ארצה, שכן האנטישמיות רווחה בכל שכבות האוכלוסייה הצרפתית".