>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

תעשיית האופנה נאלמה דום בדצמבר האחרון, עם הודעתה של עורכת ווג פריז, קארין רויטפלד, על פרישה מתפקידה. לאחר עשור בו הפכה את המגזין המנומנם למהדורה הנועזת והפרובוקטיבית ביותר של הווג בעולם, פרשה רויטפלד, עקב חילוקי דעות שהתגלעו בינה לבין המו"ל קונדה נאסט. בשבועות שחלפו מאז פרסום הידיעה על התפטרותה, עלו ספקולציות רבות בנוגע לעתידה המקצועי. רבים הניחו כי תשוב לאחד כוחות עם חברה הטוב טום פורד, שהשיק השנה קו בגדי נשים חדש. אלא שרויטפלד בחרה להתמנות לסטייליסטית ויועצת קריאטיבית לבית הכלבו האמריקאי בארני'ס. השבוע נחשפו לראשונה תצלומי קטלוג הסתיו של הכלבו, בו מככבת רויטפלד בת ה-56 בהרכב משפחתי מלא לצד בתה, האיט גירל ג'וליה רוסטין רויטפלד בת ה-30, ובנה ולדימיר בן ה-26, שמפתח קריירה בעולם האמנות.

בין הסיבות שעלו אז לעזיבתה נטען כי רויטפלד שחררה לאוויר מספר גיליונות שערורייתיים, ביניהם גיליון דצמבר-ינואר, בו הזמינה את המעצב טום פורד לשמש כעורך אורח. בגיליון שעורר סערה ציבורית שהדיה נשמעים עד היום, צולמו קטינות בנות עשר כדוגמניות בתנוחות פרובוקטיביות. השערה נוספת לעזיבתה היתה הדרישה של קברניטי ההוצאה לאור של המגזין לקדם בהפקות האופנה המערכתיות פריטים של מפרסמים גדולים במגזין, מהלך שמבחינת רויטפלד סימן את סירוס חופש הביטוי שלה כעורכת.

קארין רויטפלד וג'וליה רוסטין רויטפלד. מבלות יחד באירועי אופנה (צילום: gettyimages)
קארין רויטפלד וג'וליה רוסטין רויטפלד. מבלות יחד באירועי אופנה (צילום: gettyimages)

"פעם הכול היה הרבה יותר משעשע, אבל היום הכול זה כסף, רווחים ועסקים גדולים", סיפרה רויטפלד בראיון למגזין הגרמני דר שפיגל באפריל האחרון, שנערך לרגל צאתו של הגיליון האחרון בעריכתה. "במשך 10 שנים המו"ל שלי, ג'ונתן ניוהאוס, נתן לי לעשות מה שרציתי, אבל זה לא היה יכול להימשך לאורך זמן. לפני 20 שנה האופנה היתה הבטחה, משהו שהיה חלק מהחיים שלך ואולי אף העשיר אותם, משהו ששיקף תקופה מסוימת. כשמסתכלים בפרסומות היום, כל מה שרואים הוא תיקים".

רויטפלד. המוזה של טום פורד (צילום: gettyimages)
רויטפלד. המוזה של טום פורד (צילום: gettyimages)

בתצלומים של מריו סורנטי לבארני'ס מופיעה רויטפלד בחצאית עור שחורה וסריג א-סימטרי בעיצובו של ריק אוונס, תחת הכותרת Carine's World. לצדה בקטלוג מופיעות דמויות מפתח נוספות מתעשיית האופנה, דוגמת עורכת מגזין POP לשעבר ואוצרת האמנות דאשה זוקובה בבגד של פרואנזה סקולר, הדוגמנית נטאשה פולי בבגד של The Row והדוגמנית נעמי קמפבל בבגד של פנדי.

  (צילום: gettyimages)

אין ספק כי כוחה של רויטפלד היה ונותר בסטיילינג המרשים שיצרה, בין אם בהפקות האופנה לווג פריז, ובין אם כיועצת קריאטיבית לבתי אופנה. הסגנון הנועז והחתרני שיצרה כסטייליסטית במגזיני אופנה בתחילת שנות ה-90 הוביל אותה לתפקיד המוזה של טום פורד, עם כניסתו לתפקיד המנהל הקריאטיבי של גוצ'י בשנת 1994. יחד עם המעצב הטקסני יצרו השניים מותג סקסי, בוטה ומפתה, בדיוק כמו גיליונות המגזין שערכה במהלך העשור האחרון.