ההנחה שכדי להצליח בעולם האופנה צריך להיות טיפוס מעט גאוותן ובעל מרפקים מתבדה לנוכח הצלחתה של המעצבת הצנועה קרן גרוס. היא הקימה את המותג הקרוי על שמה לפני כחמש שנים, אך לא תמיד חלמה על קו משל עצמה. את תחילת דרכה עשתה דווקא כמעצבת תלבושות לבמה.

בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

"תמיד רציתי לעצב הלבשה לבמה ושאפתי להתקבל לשנקר, שהיה המקום הטוב ביותר ללמוד בו. כאשר התחלתי את הלימודים הבנתי שמדובר בעבודה אינטנסיבית ותובענית, אך לא ויתרתי והתמחיתי בעיצוב תלבושות. עם סיום הלימודים התחלתי לעבוד בתחום. עיצבתי תלבושות להצגות שונות: להצגה בתיאטרון גשר עם רקפת לוי, להצגות בבתי הספר למשחק יורם לוינשטיין וסמינר הקיבוצים וכן למספר הצגות ילדים, אך בסופו של דבר הרגשתי שזה לא בדיוק מה שחשבתי. החלטתי לנסות לעצב בגדים בעצמי ולראות לאן זה יתפתח. בן זוגי מאוד עודד אותי והאמין בי ובעזרתו התפתחתי לאט לאט, שלב אחרי שלב, והשקעתי בעיקר בעיצוב אישי ובהרבה עבודות יד".

האם רצית לפתוח חנות משלך?

"לא. מכרתי בתחילה בעיקר במכירות ביתיות וצמחתי בהדרגה. כשהשתתפתי בשוק המעצבים, פנתה אליי בעלת בוטיק גדול וכך התחלתי למכור גם בחנויות. ההתנסות הפכה לעסק רציני, ועם הזמן והניסיון למדתי את ההתנהלות של הענף".

קולקציית קיץ 2011 (צילום: ג'ניפר אבסירה)
קולקציית קיץ 2011 (צילום: ג'ניפר אבסירה)

כיום בגדי המותג "קרן גרוס" נמכרים בהצלחה בבוטיקים מובחרים במרכז הארץ, ואת כתב ידה העיצובי קל לזהות. לכל פריט הנמכר בחנות מוצמדת תווית שעליה מופיע איור האופנה של המעצבת לאותו דגם, היישר מספר הסקיצות שלה. המגע האישי ותשומת הלב לפרטים ניכרים גם בבחירת הבדים, בגזרות ובגימורים. את הסגנון שלה היא מגדירה קז'ואלי ופשוט - במובן הכי חיובי של המילה. "כשאני מעצבת אני מתחשבת בנוחות של הלקוחה, ולכן רוב הגזרות שלי רחוקות מהגוף. גם מגע הבדים חשוב לי, וזו הסיבה שאני משתמשת בעיקר בבדים טבעיים".

השלווה שמתלווה אל בגדיה נובעת ישירות מאופייה של גרוס, המעידה ש"כל דבר שאני עושה, אני עושה מהלב, ואינני מנסה להיות משהו שאני לא. אני לא אוהבת חשיפה ומתרחקת מאור הזרקורים".

מהם מקורות ההשראה שלך?

"אין לי מקור השראה ספציפי. בעולמנו יש הצפה של גירויים, ואני צרכנית תרבות מושבעת, צורכת אימג'ים כל הזמן, ניזונה ויזואלית באופן תמידי, וזה מה שמהווה השראה עבורי".

העובדה שהקולקציות שלך קטנות נובעת מתוך החלטה מודעת, או שזהו כורח המציאות כי את זו שמבצעת את כל תהליך העיצוב והייצור בעצמך?

"למרות שהקולקציה לא גדולה, אני מרגישה שאני עושה הרבה כל הזמן. אני איטית באופיי ובכל דגם אני עוברת תהליך שלוקח זמן. שלא כמו ברשתות, אצלי הדגמים לא יוצאים כולם ביחד אלא בהדרגה במשך העונה, כך שאני בעשייה תמידית. מאז ומעולם חשבתי שיצירה היא משהו שנוצר מתוך דיאלוג, ולכן מוזר לי שהיצירה שלי כיום נובעת מעצמי ויש מין דיאלוג ביני לבין עצמי. זו הסיבה שכאשר יש לי פרויקט שמעורבים בו עוד אנשים, כמו צילומים להפקת קטלוג, אני מחפשת לעבוד עם אנשים שמעניינים אותי".

את מי בארץ היית רוצה להלביש?

"אני שמחה על כל לקוחה שנהנית מהבגדים שלי בחיי היומיום שלה. אין לי פנטזיה להלביש מישהי ספציפית, אבל כמובן שכיף לי לראות נשים כמו יובל שרף, לירז צ'רכי, נינט, אפרת גוש ועדי אשכנזי לובשות פריטים שלי".

אם רשת מסחרית גדולה הייתה מציעה לך לעצב לה קולקציית קפסולה, איך היית מגיבה?

"הייתי שמחה לעשות את זה, זה נשמע לי מעניין וגם כיף. זו הייתה יכולה להיות הזדמנות לעשות דברים חדשים בעזרת האמצעים הטכניים העומדים לרשותם כרשת ושאינם עומדים לרשותי כמעצבת צעירה".

מה בדבר חנות משלך?

"כרגע אין תכנית כזאת. החלומות שלי הם יותר בכיוון של חו"ל. הייתי רוצה לראות את עצמי מוכרת ברחבי העולם, לאו דווקא בחנות משלי. כל עוד אין לי חנות משלי, אני יכולה להישאר מאחורי הקלעים במידה מסוימת, במקום שנוח לי בו".

מה את אוהבת ללבוש בעצמך?

"מכנסי ג'ינס. זה כמעט כמו מדים אצלי. חוץ מזה אני מערבבת בין עיצובים שלי לכאלה של אחרים ומאוד אוהבת ללבוש פריטי יד שנייה. לאירועים ממש גדולים וחשובים אני לובשת גם מכנסיים, אם כי לא את הג'ינס של היומיום. פה ושם אפשר לתפוס אותי גם בשמלה".

את רואה את עצמך מעצבת שמלות ערב או כלה בעתיד?

"יש שמלות שאני מעצבת ומבחינתי הן שמלות ערב לכל דבר. הן פשוט מתאימות לבנות שמתלבשות בסגנון שלי ולא נמשכות להגדרה של 'שמלות ערב' כמו שרובנו מכירים. אינני פוסלת עיצוב של שמלות כלה, אם כי אין לי משיכה לשם מלכתחילה. אם אעצב פעם שמלות כלה, הן יהיו לפי טעמי וסגנוני".

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד מעצבות:

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

קרן גרוס, תעודת זהות:

מעצב בינלאומי אהוב: איזבל מאראן.

מוזה: סיסי ספייסק בצעירותה.

פריט חובה בארון הנשי: מכנסי ג'ינס.

לעולם לא אלבש או אנעל: קרוקס.

האדם עושה את הבגד או הבגד עושה את האדם? האדם עושה את הבגד.

בארון של קרן:

1. H&M (צעיף של גברים)

2. חצאית משוק העתיקות, כיכר דיזנגוף

3. נעליים של קלואה

4. תיק וינטג' מחנות יד שנייה

5. צמיד מחנות סטלה וינטג'

רוצה לקבל שמלה של קרן גרוס במתנה?

   (צילום: קית' גלסמן)
(צילום: קית' גלסמן)

כתבי אלינו למייל meazhev@gomag.co.il ושכנעי אותנו למה את זאת שצריכה לזכות. צייני כתובת ומס' טלפון.