בגיל 15 החלה ענבל מימרן לצייר להנאתה איורי אופנה. "בדיעבד", היא אומרת היום, 22 שנה מאוחר יותר, "הייתי מציירת גופות, נשים אנורקטיות. היום אני כבר מציירת נשים". לפני כעשרה חודשים הקימה מימרן, 37, את מותג האופנה Honey B (דבורת דבש) הפונה לנשים עד המידה הנדיבה 48, אשר לרוב נפקדת מטווח המידות של מעצבי אופנה ישראלים. "באופן לא מפתיע", אומרת מימרן, מידה 46 בעצמה, "הבגדים שלי נראים טוב יותר על נשים מלאות".

התשוקה לאופנה החלה בבית בו גדלה ביבנה, אך רק לאחר השירות הצבאי, אותו סיימה עם קילוגרמים עודפים, החליטה לפנות ללימודי אופנה. היא נרשמה ללימודי מכינה ב"שנקר", אך שם פגשה את חוסר הביטחון שלה במפגן קיצוני. "הרגשתי שאני לא מוכשרת מספיק, שאין לי מוזה, ופשוט החלטתי לוותר על החלום", היא משחזרת היום. מימרן נרשמה ללימודי מנהל עסקים באוניברסיטת בן גוריון והתברגה בחברה היי טק, שם קודמה לתפקיד ניהולי תוך מספר חודשים. במהלך עבודתה התגוררה במשך שנתיים בניו יורק, שם נפתח לה מחדש התיאבון לאופנה.

אמריקה, וניו יורק בפרט, הן גן עדן לנשים מלאות. "בניגוד לישראל, בניו יורק את יכולה להיות אישה מלאה במידה 46 ולרכוש בגדים בחנויות מעצבים. רק בישראל נגזר על נשים מלאות להתלבש כמו דודות", מבקרת מימרן את רשתות האופנה המקומיות לנשים במידות גדולות. את רשת הבוטיקים רזילי, לעומת זאת, מציינת מימרן כתחנת מפלט עבורה. אך גם שם, היא אומרת, יכלה לרכוש רק בגדים מבדים נמתחים.

ענבל מימרן. ''נשים מלאות לא צריכות לכסות את עצמן. ממי הן מסתתרות?'' (צילום: יניב דרוקר)
ענבל מימרן. ''נשים מלאות לא צריכות לכסות את עצמן. ממי הן מסתתרות?'' (צילום: יניב דרוקר)

את Honey B הקימה לאחר לימודי תדמיתנות במכללת "קונספט". בסטודיו שלה, הממוקם בחוות יפת שבכפר שלם, תלויים הדגמים הראשונים בעיצובה. למרות שכתב ידה העיצובי עדיין בוסרי וחלק מן הפריטים זקוקים ליד מכוונת מבחינה סגנונית, למימרן חושים חדים בכל הקשור לבנייה של גזרות המחמיאות לגוף הנשי. למשל, שמלת ויסקוזה נטולת שרוולים בדוגמת פסים בשחור אפור, נחתכת באזור הבטן עם סרט בדוגמת ראש חץ, המשמש כאלמנט עיצובי ופונקציונאלי כאחד. דוגמה נוספת לגזרה חכמה מופיעה בחצאית מיני, שתפר הצד שלה הוזז קדימה לקו הירכיים – מה שמעניק ללובשת צללית גוף צרה ורזה יותר.

"לכל אישה יש חלקים מוצלחים יותר וחלקים מוצלחים פחות. אני מאמינה בצורך שלנו לחשוף את הגוף ופחות להסתיר אותו, ולכן אני מקפידה על מחשופים ובניית גזרות נכונה", אומרת מימרן. "אני לא מאמינה באסכולה של נשים מלאות לכסות את עצמן. ממי הן מסתתרות? ברגע שאת מנסה להסתיר את החזה הגדול, את בעצם הופכת את הכתפיים והחזה ליחידה אחת", היא מוסיפה ושולפת שמלת מיני עשויה סריג לורקס עם גב חשוף ומחשוף קדמי עמוק במיוחד, המשקפת את דבריה.

  (צילום: אוהד רומנו)

למרות ההתעוררות הגוברת באחרונה סביב נשים מלאות, מימרן מספרת כי למעט שבע חנויות המעצבים בהן היא מוכרת, יש עדיין בוטיקים רבים שלא רואים בעין יפה מידות גדולות. "יש חנויות שבהן מראש אומרים לי שהם לא מתכוונים למכור למידות גדולות", היא אומרת. מנגד, מימרן לא חוסכת שבטה גם מהנשים המלאות עצמן, שלטענתה מרוב מרמור לא מצליחות לראות גם את מעט הדברים הטובים שמגיעים במידות ראויות. "גם כשיש מידות גדולות, ואני רואה את זה במכירות ביתיות, הרבה נשים מלאות מדפדפות בקולב ולא מעיזות למדוד", היא אומרת, "אבל אני מבינה אותן. יש תחושה שלנשים מלאות לא מגיע, אבל זה החוסר ביטחון שנמצא בראש שלנו. מצד שני, מי שאוהבת את הגוף שלה תדע למצוא בגדים גם במידה 46 ו-48. אני הדוגמה לכך".

מחירים: חולצות 220-160 שקל, מכנסיים וחצאיות 400 שקל, שמלות 700-220 שקל.

רשימת החנויות המלאה באתר Honey B .

  (צילום: אוהד רומנו)

השורה התחתונה

מדד האיכות: הולם את הסטנדרטים של מעצבים צעירים בישראל, כלומר טוב אבל יש מקום לשיפור.

מדד הסטייל: מימרן לא פונה לקהל שמחפש טרנדים. בקולקציה פריטי קז'ואל וערב לייט.

למי מתאים: לרזות ולמלאות. או כפי שמימרן אומרת: על מלאות זה נראה טוב יותר.

כמה להוציא: 700 שקל יספיקו לכן לשמלת ערב או למספר פריטי קז'ואל.