שבוע האופנה העילית בפריז הוא אירוע זוהר במיוחד, אך מעל לכל הבגדים המפוארים נוצצות בו הדוגמניות שנושאות אותם על המסלול. רבות מהן כבר הפכו לסלבריטאיות בעצמן, חלקן חשובות לא פחות מהמעצב שאת בגדיו הן לובשות. גם בתי האופנה מודעים לכוחן של הדוגמניות להשפיע על הצלחת התצוגה, והם נאבקים להשיג את השמות הלוהטים ביותר. הדוגמניות, מצדן, מנסות להשיג זמן מסלול רב ככל האפשר – כל תצוגה של אופנה עילית היא סימן ליוקרתה של הדוגמנית ולהערכה הרבה שלה היא זוכה מהמעצבים. אז מי כיכבה בתצוגות? מי כמעט נמרחה על הרצפה? ומי הלהיטה את המסלול? כל הפרטים על דוגמניות הקוטור.

המועדת: מוניקה ז'גציאק (ז'ק)

זו אומנם לא היתה השתטחות מוחלטת כמו של נינה פורטר בתצוגת קיץ 2011 של ברברי, אך תצוגת האופנה של ארמאני פריווה נפתחה במעידה. ז'ק, לבושה בחצאית עיפרון צמודה בהשראה יפנית עם חגורה שחורה מבריקה, פתחה את התצוגה בהליכה בטוחה ומבט רציני, אך כעבור שניות ספורות מעדה, התעשתה במהרה, חייכה קלות והמשיכה בצעידה. ז'ק הפולנייה, ילידת 1994, היא כוכב עולה בעולם הדוגמנות. היא פסעה בתצוגות הקוטור של דיור, אלי סאאב, ולנטינו וג'יאמבטיסטה ואלי, ובקרוב נראה אותה גם בקמפיינים של דולצ'ה וגבאנה, ולנטינו וג'יל סטיוארט.

מוד ולצן לוולנטינו. תגלית חדשה ואיכותית (צילום: gettyimages)
מוד ולצן לוולנטינו. תגלית חדשה ואיכותית (צילום: gettyimages)

הלוהטת: מוד ולצן

את תצוגת האופנה של ולנטינו פתחה התגלית החדשה יחסית מוד ולצן כשהיא לבושה בשמלה אלוהית בגווני ניוד וזהב, שיערה אסוף בתסרוקת כפרית שעוטרה בקשת זהב עדינה ועל פניה מבט מהוסס ונוגה. הדוגמנית עם פני המלאך התמימות, עיני האיילה הכחולות והשיער הבלונדיני הגולש מחזיקה ברקורד לא ארוך אבל איכותי במיוחד. היא התגלתה ב-2008 בפריז והוחתמה מיד בסוכנות DNA, אך קריירת הדוגמנות שלה החלה רשמית בספטמבר 2010, כשכיכבה בתצוגות של אלי סאאב, אזאדין אלאיה וג'יאמבטיסטה ואלי.

קרלי קלוס לז'אן פול גוטייה (צילום: gettyimages)
קרלי קלוס לז'אן פול גוטייה (צילום: gettyimages)

המתמידה: קרלי קלוס

דוגמניות רבות קיפצו בין תצוגה אחת לשנייה, אך מעל כולן בלטה גם הפעם האיט גירל האצילית קרלי קלוס. היא פתחה את תצוגת האופנה של אזאדין אלאיה, סגרה את התצוגה של דיור ופסעה על המסלולים של ז'אן פול גוטייה, אלי סאאב וארמאני פריווה. השילוב המנצח בין העיניים המלוכסנות, הרגליים הארוכות והשפתיים הדקות של קלוס הצעירה (ילידת 1992) ממשיך לכבוש את המסלולים ולהוכיח שמדובר בדוגמנית שלא מתכוונת להיעלם מהשטח. את תצוגת הקוטור של דיור היא סגרה בשמלת ערב משכבות של בד, כובע ליצני ואיפור כסוף סביב עיניה – שרק אפשרו לה להעצים את נוכחותה הדרמטית.

איימלין ואלי בתצוגה של ג'יאמבטיסטה ואלי. גוף מושלם ועיניים חודרות (צילום: gettyimages)
איימלין ואלי בתצוגה של ג'יאמבטיסטה ואלי. גוף מושלם ועיניים חודרות (צילום: gettyimages)

המרעננות: איימלין ואלי וססקיה דה בראו

המרעננות הרשמיות של תצוגות האופנה, שאף זכו לכתבה משותפת בגיליון יולי של מגזין ווג האמריקאי, הן ססקיה דה בראו ואיימלין ואלי. שתיהן כבר לא ילדות, והן הגיעו לשיא הקריירה בגיל שבו רוב הדוגמניות פורשות. הצלחתן מסמלת זרם חדש בעולם הדוגמנות: בוגר, עצמאי, מנוסה ואינטליגנטי. ססקיה ההולנדית, ילידת 1981, התגלתה ב-1996 אך פרשה במהרה לטובת לימודים. ב-2010 היא חזרה לדוגמנות בלי קושי ובשבוע הקוטור היא פתחה את תצוגת האופנה של שאנל והופיעה גם בזו של ז'יבנשי. איימלין ואלי הצרפתייה, בת 26, היא רקדנית בלט לשעבר ומחליקה אמנותית. בשעה שהדוגמניות מסביבה חוגגות יום הולדת 15, היא מצליחה לכבוש את המסלול בזכות גוף מושלם, פנים חזקות ועיני תכלת חודרות. בתצוגות הקוטור היא בלטה אצל שאנל ואצל ג'יאמבטיסטה ואלי.

המבוגרת: מילן פארמה

מעצב האופנה ז'אן פול גוטייה אוהב תמיד ללכת עם השואו עד הסוף, להפתיע ולחלץ מהצופים חיוך. בשבוע הקוטור הקודם הוא בחר באשת הבורלסק דיטה פון טיז, שהגיחה בסוף התצוגה בתלבושת פרובוקטיבית הולמת. הפעם היתה זו הזמרת הצרפתייה מילן פארמה, ילידת 1961, שהפציעה בסוף התצוגה בחצאית טול שחלקה הקדמי קצר וחלקה האחורי ארוך, ז'קט עור מהודק ושיער אסוף. בהודעה בטוויטר כתב ז'אן פול גוטייה שהוא הציע נישואין לחברתו הטובה מילן פארמה, והם מתכננים להתחתן בפינלה של התצוגה. התלבושת שאיתה עלתה למסלול היתה מעין טייק אוף לשמלת כלה ואילו גוטייה עלה עם ז'קט פראק וזר פרחים. היה זה סיום לנשף שיצר על הבמה עם ההומור האופייני רק לו. אולי התכוון לעקוץ את כל הבאז סביב חתונות המלוכה האחרונות.