ארבעת הפרקים הראשונים של תכנית התעודה "צו האופנה" גוללו באופן ליניארי את סיפורה של האופנה הישראלית – מראשית ההתיישבות העברית בפלסטינה ועד לחדירת המותגים הזרים לישראל במהלך שנות ה-80. הפרק החמישי, שישודר הערב (ה') ב-21:30 בערוץ הראשון ובוים על ידי יוצר הסדרה נפתלי גליקסברג, שובר את הרצף ההיסטורי לטובת עיסוק בלבושם של שלושה מגזרים בולטים בחברה הישראלית: חרדים, ערבים ישראלים ודתיים-לאומיים.

ההתייחסות לכל אחד מהמגזרים הללו מרתקת בפני עצמה, בעיקר הודות לקבוצת דוברים משובחת וקוהרנטית: משהרה בלאו שמסבירה, בפעם המי יודע כמה, על דקדוקי הצניעות בחברה החרדית, ועד יארא משעור – עורכת מגזין הנשים "ליילק" מנצרת, שמספרת על היחסים שמנהלים ערביי ישראל עם מדינות ערב השכנות. אך בניגוד לפרקים הקודמים בסדרה, הניסיון להציג "תקינות פוליטית" דרך עיסוק שיווני כביכול בכל אחת מהקבוצות מפספס את ההזדמנות להתעמק בכל סגנון.

הדיון המרתק ביותר, שניתן היה להקדיש לו פרק שלם ולא רק דקות ספורות, סוקר את התמורות שחלו בלבושם של בני הציונות הדתית, המגזר שעבר את השינוי האופנתי הגדול ביותר בחברה הישראלית ב-40 השנים האחרונות: מהרב לוינגר בדובון צה"לי ועד הודיה, בת הרב המתפקרת בסדרת הדרמה המשובחת "סרוגים", החושפת את חייהם של צעירים מהמגזר הדתי-לאומי בשנים האחרונות ב"ביצה", שכונת קטמון בירושלים.

נוער הגבעות בתלבושות אופייניות (צילום: אלכס קולומויסקי)
נוער הגבעות בתלבושות אופייניות (צילום: אלכס קולומויסקי)

בשנת 2011 כבר אי אפשר להיות "סתם" דתי עם כיפה על הראש. תת הקבוצות שמרכיבות את החברה הדתית-לאומית הן מארג עשיר של פרשנויות דתיות, תפישות פוליטיות והשפעות שחדרו מתוך החברה החילונית ומתבטאות בבחירות אופנתיות. לצד בני הכיפות הסרוגות תוכלו למצוא את החרד"לים (חרדים לאומיים), את החסד"לים (חסידים לאומיים) וגם את "נוער הגבעות", שם גנרי לצעירים מהתנחלויות ביהודה ושומרון – פורעי חוק בעיני רבים, אנרכיסטים בעלי אידיאולוגיה חיה ומפעמת בעיני אחרים.

קבוצת "נוער הגבעות" היא מהבודדות כיום בישראל שהצליחה להרכיב סגנון אישי וחדשני, שעטנז של תרבויות והלכות צנועות שיחד יצרו סגנון מקורי: הנשים בחצאיות ארוכות מעל מכנסיים ארוכים, קצת כמו בהודו, קצת כמו השכנות הפלסטיניות, הגברים בזקנים ושיער ארוך א-לה ג'ון לנון פוגש את הרב קוק ובגדים רחבים של יוצאי הודו.

כך קרה שמול החברה הישראלית הרדומה נולדה בארץ תנועת פאנק עברית חדשה. הלהט האידיאולוגי והסגנון המקורי של "נוער הגבעות" הולידו מרד נעורים אופנתי שבועט בקונפורמיזם הישראלי. לא חייבים להסכים איתם, אבל כקבוצה הם בהחלט תופעה ראויה לדיון, בעיקר בקונטקסט האופנתי. "צו האופנה" נוגעת מעט בכוחה של תת תרבות זו, אך מפספסת את החיבור בינה לבין קבוצות אנרכיסטיות אחרות בעולם. זו בדיוק גם הבעיה של הפרק החמישי והאחרון, שיכול היה להצית דיון חדש, מושכל ומעניין על אופנה בחברה הישראלית.

צו האופנה, פרק 5, חמישי, 21:30, הערוץ הראשון.