עד לפני כחודשיים נתפס רחוב הרכבת במתחם גן החשמל בתל אביב כפנינה אופנתית, שבה שוכנות זו בצד זו חנויות המעצבות הישראליות שיין, שרון ברונשר, פאולה ביאנקו וטס. אך תהליך הפינוי שעובר המתחם כולו הגיע גם לבניין שניצב ברחוב הרכבת 12, והמעצבות נאלצו לפנותו לאחר שנרכש במטרה לעבור שיפוץ ולהפוך לבית מגורים. החור שנוצר במתחם בחודשים האחרונים רק העמיק, ולא נותרה ברירה אלא לחפש אלטרנטיבה אחרת. עכשיו מתחדש מותג התיקים טס בחנות חדשה במתחם בזל שבתל אביב, ובקולקציה עשירה החושפת שוב את מגע ידה הייחודי של המעצבת טלי אפשטיין סגל.

"אם לא היו מפנים אותנו, אולי הייתי פותחת חנות נוספת אך לא עוזבת את מתחם החשמל", אומרת אפשטיין סגל. "הפכנו לחבורה, היינו בקשרים טובים מאוד אחד עם השני. ובאופן כללי, קצת עצוב לי עם מה שקרה במתחם החשמל. היה רעיון להקים מתחם שיקבץ עשייה ישראלית מקורית ובימיו הטובים משך הרבה קהל, כולל תיירים. אפילו סגרתי כמה עסקאות עם קניינים חיצוניים שהסתובבו במתחם".

תיק ערב, 890 שקל (צילום: דן לב)
תיק ערב, 890 שקל (צילום: דן לב)

אך למרות האכזבה, אפשטיין סגל לא נשברה בעקבות ההכרח לעזוב את הבית האהוב בדרום תל אביב ופתחה חנות במתחם בזל הצפוני. למרבה הפלא, היא גילתה כי רבות מלקוחותיה גרות בקרבת החנות החדשה. "למרות שבנינו קליינטורה רחבה במיקום הקודם, זיהינו כי הרבה מהן גרות בצפון תל אביב וכעת קל להן להגיע לחנות החדשה. יחד עם זאת, אם אוכל לחזור לרחוב הרכבת בתום השיפוץ לא אחשוב פעמיים ואשוב לשם".

החנות החדשה של טס שומרת על הסגנון המזוהה עם המותג, בשינויים קלים התואמים את הסביבה הנוכחית. החלל מינימליסטי ונקי למראה, עם רצפת עץ אלון וקירות לבנים. "שמרנו על הצינורות והגומיות שהיו האלמנט המרכזי בחנות הקודמת, אך נפרדנו מהקונטרסט בין הרצפה השחורה לקירות הלבנים. הכנסנו צביון רך וחמים יותר. את שלט הכניסה, שהפך לסמל הזיהוי שלנו, לקחנו כמו שהוא ומיקמנו בחנות החדשה".

אפשטיין סגל נמצאת בנוף המעצבים המקומיים כבר למעלה משבע שנים. ללא ניסיון קודם בתחום החליטה בגיל 35 להגשים חלום ישן ולהתחיל לעצב תיקים. הסגנון העיצובי שלה, שנמנע כמעט תמיד מגימיקים ומגלם בתוכו כבוד רב לעור הגולמי, גרר אחריו עדת מעריצות המלווה אותה לאורך הדרך. קולקציית הקיץ של המותג נוצרה תוך כדי המעבר לחנות החדשה, אך המעמסה האישית אינה מורגשת כלל בתוצאה הסופית. התיקים כולם נתפרים בתל אביב מעורות בעיבודים שונים, שחלקם אף מדמים מראה של בדי קטיפה או חוטי לורקס.

תיק שק קטן, 1,320 שקל (צילום: דן לב)
תיק שק קטן, 1,320 שקל (צילום: דן לב)

הקולקציה איכותית מאוד ומשלבת פרקטיות, נוחות ויצירתיות. בולטים בה במיוחד תיקים העשויים מעור עזים מקומט, שהם רכים ונעימים אך עם זאת שומרים על מסגרת מעוצבת ברורה. המראה כולו הוא מוקפד אך נינוח, פשוט אך יוקרתי, נשי אך עם השראה גברית. למרות הניגודים הרבים הנשזרים בעיצוביה של אפשטיין סגל, התיקים פשוטים ונטולי יומרנות. רבים מתיקי הקיץ מזכירים אומנם דגמים קודמים של המותג, אך מבט מעמיק מגלה כי מדובר בכתב יד זהה באינטרפרטציה חדשה. תיק הגב איימי, למשל, מעוצב כשק וכך שובר את נורמת תיקי הגב הנוקשים ומספק לחובבות הז'אנר מענה רך וקליל יותר. תיק הערב המלבני פביו ותיק המסנג'ר פיבי, לעומתו, שואבים השראה מהעולם הגברי ונראים מחוספסים ונוקשים יותר. צבעוניות הקולקציה מגוונת אף היא, וכוללת גווני חום ושחור לצד צבעי קיץ בהירים וירוקים וכחולים עזים.

לסיום מספרת אפשטיין סגל על שיתוף פעולה של טס עם מרצדס, שיוליד בהמשך קו נרתיקי רישיונות מעור. "לפני כמה חודשים פנו אלינו מחברת מרצדס בהצעה לעצב נרתיקי עור לרישיונות עבור דגם סמרט. כמובן שהסכמנו, והלוגו הנבחר היה 'סמארט ביי טס'. 100 הקונים הראשונים זכו לנרתיק מתנה. מאז חזרו אלינו אנשים שחיפשו את הנרתיק הזה, אז החלטנו להכין ליין עתידי לחנות".

מחירים: תיקים 2,200-990 שקל, תיקי ערב 1,190-390 שקל, אביזרים 540-190 שקל.

להשיג ב-Tes. השל"ה 1, מתחם בזל, תל אביב. טל' 03-5601482.

השורה התחתונה

מדד האיכות: גבוה, ניכרת הקפדה על איכות החומרים והגימורים.

מדד השיק: שיקי בהחלט, נקי עם נטייה לחספוס.

למי מתאים: לנשים המחפשות תיק איכותי ועל אופנתי.

כמה להוציא: ב-1,190 שקל ניתן לרכוש תיק קלאץ' מתקפל מעור עזים מקומט.