הרבה לפני שמעצבי אופנה למדו לפתוח את הפה באדיבותו של יחצ"ן ממולח, הם פתחו פה אחד על השני. בתוך אווירת התקינות הפוליטית השורה באזורנו כיום, תמיד נעים להיזכר במעצבות שמלות הכלה גלית לוי ופנינה טורנה, שפתחו חזית אי שם בשנות ה-90 ומאז דוהרות בקצב מקביל זו לצד זו. האחת עשתה גיחה לחו"ל? השנייה רכשה כרטיס טיסה בעקבותיה. השנייה התאיידה ממרכז העיר? הראשונה הרחיקה עוד יותר דרומה לאזור התעשייה. לאחרונה תקעו השתיים יתד גם על מרקע הטלוויזיה: גלית לוי ב"בקרוב אהבה" ואילו כוכבת "האח הגדול VIP", פנינה טורנה, בקומדיה המצוינת "פולישוק".

שתי האימהות הגדולות של הכלה הישראלית מייצגות מעין נגטיב ופוזיטיב האחת של השנייה ויחד עם זאת חולקות לא מעט נקודות של דמיון. למרות שהשתיים פועלות במרץ בתעשייה כבר למעלה מעשור ומפתחות בשתי ידיים קריירה בינלאומית, אזכור שמן בברנז'ת האופנה מעלה גיחוך וחוסר הערכה שלא בצדק. אסור לשכוח: מדובר בשתי צ'ילבות שיכולות להראות לכולם מאיפה נושם הבד. לרגל פתיחת עונת החתונות, יצאנו לפצח אחת ולתמיד של מי השמלה הכי לבנה בשוק, ומי סתם צבועה. במקרה הזה, מדובר בדו-קרב אמיתי. תפסו מחסה.

הרקע

במחצית שנות ה-90 רעדו מדרכות תל אביב עם נחיתתן של מעצבות האופנה פנינה טורנה, 48, וגלית לוי, 39. הראשונה שבה משהייה ממושכת בצרפת, שם הותירה גרוש, ילד ופרשה משפטית סבוכה. השנייה בדיוק השתחררה מצה"ל וחיפשה כיצד למנף את הכישרון העיצובי שלה. מהר מאוד השתיים התברגו בשוק שמלות הכלה הישראלי, תוך שהן מקפידות לנעוץ את הסיכות האחת בשנייה. יריית הפתיחה לסכסוך המיתולוגי והמתוקשר בין השתיים היתה אמירתה של טורנה, שגרסה כי יש טעם לפגם בבחירתה של לוי להלביש את מלכת היופי הערבייה רנא רסלאן בשמלה עם מגן דוד. לוי לא נשארה חייבת, והיחסים בין השתיים הפכו לחומר בעירה בידיהם של עיתונאים. לפני כשנתיים הן נפגשו ביום צילומים משותף עבור אחד ממוספי הלייף סטייל ולא החליפו ביניהן מילה. לוי הגיעה בשמלה אדומה, אותה הסבירה כ"נגד עין הרע". היום נדמה כי אפילו הן לא יודעות מדוע הן מתעבות אחת את השנייה. אולי הגיע הזמן לשלוח זר פרחים, לסלוח ולשכוח?

טורנה. ניערה את האבק מעל הסגנון המוכר (צילום: איתן טל)
טורנה. ניערה את האבק מעל הסגנון המוכר (צילום: איתן טל)

הקולקציה

נדמה כי קיץ 2011 הוא תור הזהב של טורנה, שעוקפת את לוי עם קולקציה מרשימה יותר. בניגוד לשנים עברו, השתיים ניערו את האבק מעל הסגנון המוכר שלהן ויצרו קולקציות בגזרות רכות, עם הרבה בד עודף שינזל מישבנה של הכלה ופחות מחוכים ותחתיות קצפת מנופחות. אולי הפריצה של השתיים בחו"ל היא שעידנה מעט את כתב ידן האופנתי. רק דבר אחד מטריד אותנו: מה תפקידו של הסוס בתצלומים של לוי?

הפריצה מעבר לים

בשנים האחרונות שמות שתי המעצבות רגל בדלתות השוק הבינלאומי ומחתימות דרכונים כאילו היו שתי דיילות ארקיע. לוי הופיעה לפני כשנה וחצי בשבוע האופנה לתפירה עילית "אלטה רומא", והפכה לשגרירה ישראלית כשהוזמנה להציג בשנה שעברה את עיצוביה בבירת אוזבקיסטן טשקנט, ובבאקו, בירת אזרבייג'ן. במקביל, היא מוכרת את עיצוביה בארצות הברית וטוענת כי בין לקוחותיה נמנות גם נשים מהמפרץ הפרסי. במילים אחרות, מיליונריות ערביות, לא פחות. טורנה, לעומת זאת, מחזיקה בחנות בתוך חנות בבית הכלבו קליינפלד בניו יורק ובחנויות נוספות בארצות הברית, יוון ורוסיה. לפני כשלוש שנים היתה לה גם חנות עצמאית בבונד סטריט בלונדון, אך זו נסגרה בעצב רב. אולי הגיע הזמן להתרכז בקולקציה הישראלית?

לוי. איך חיי האהבה? (צילום: דביר כחלון)
לוי. איך חיי האהבה? (צילום: דביר כחלון)

הקריירה הטלוויזיונית

כמה רצינו שגלית לוי תמצא חבר, כשהצטרפה במחצית העונה לדוקו ריאליטי "בקרוב אהבה", העוקב אחר כמה דמויות, מוכרות יותר או פחות, שמחפשות אהבה. למרות שלא נשארנו לראות אם לוי השאירה טיפ בדייט או לא, אין ספק שהשתתפותה בסדרת טלוויזיה, שאינה קשורה לאיך שהיא מתלבשת או מעצבת, פתחה לה את התיאבון לעוד חשיפה.

טורנה, לעומתה, כלאה את עצמה מבחירה בבית "האח הגדול VIP". באמצעות אישיותה הצבעונית ניסתה פנינה לייצר על המסך דמות גדולה מהחיים, אבל התוצאה היתה אישה היסטרית על סף שגעון. בימים אלו היא מככבת זו העונה השנייה כמוניק, רעיית השר בסדרה המהוללת "פולישוק". אנחנו עדיין מנסים למצוא את ההבדלים בין הדמות בסדרה לשחקנית בחיים.

טורנה. הסתכסכה עם מנחם בן (צילום: איתן טל)
טורנה. הסתכסכה עם מנחם בן (צילום: איתן טל)

סכסוכים מפורסמים

חוץ מלזרוק רפש אחת על השנייה, הספיקו השתיים לנהל ריבים מקפיאי דם עם לא מעט פיגורות בעולם הבידור. לוי ניהלה קמפיין מתוקשר כנגד תכנית הבידור של "גיא פינס" ככלל, ונגד מבקרת האופנה דורין אטיאס בפרט, שביקרה לרעה כמה פעמים את סגנון הלבוש שלה. הפרשה הסתיימה (תלוי את מי שואלים כמובן) בחיבוקים ונישוקים. זכורה במיוחד התגובה המצוינת של לוי, שאמרה בעבר בתגובה לסכסוך: "לי יש 'יס' והיא מופיעה ב'הוט'". חוץ מזה, לוי הספיקה להסתכסך גם עם כלות ממורמרות וסוחרי בדים.

ציפורניה השלופות של טורנה מחודדות לא פחות. לפני כשנתיים היא ניהלה מלחמת כריות מתוקשרת בבית "האח הגדול" עם מבקר הספרות מנחם בן. הוא אמר עליה שהיא מבוגרת מכדי ללדת, וכן שהיא מציעה לדיירות שוחד של שמלות כלה בתמורה לכך שלא ידיחו אותה; היא השיבה לו שהוא אדם קטן וחסר חיים. כך או כך, כרגע נשמר שקט יחסי בגזרה בין השתיים. יש לקוות כי הכתבה הזו לא תבעיר את השטח לל"ג בעומר החל מהיום.