דונטלה ורסצ'ה, קרל לגרפלד, סוניה ריקל, דיאן פון פירסטנברג – אלה הם רק קומץ ממעצבי העילית שהתייצבו בחמש השנים האחרונות מול עדשת המצלמה של במאי הקולנוע התיעודי לואיק פריז'אן. פריז'אן, 37, תיעד את פועלם בסדרה "היום שלפני", אשר פרקיה הראשונים הוקרנו גם בערוץ 8.

בנובמבר האחרון הגיע פריז'אן לביקור ראשון בישראל, לרגל רטרוספקטיבה מעבודותיו שהתקיימה בסינמטק חולון. בארבעת הימים ששהה בישראל החליט פריז'אן להנציח את סצנת האופנה הצעירה בכתבת טלוויזיה קצרה לתכנית Prêt a Porter Tout de Suite, שאותה ביים יחד עם ווילי פאפא עבור ערוץ הכבלים הצרפתי Stylia.

פריז'אן נפגש עם מעצבי האופנה ויוי בלאיש, אירה גולדמן למותג קום איל פו, שירלי איציק למותג התכשיטים רובי סטאר והדס צוקר למותג רוס אובטה. מעצבת האופנה שרון ברונשר נשארה על רצפת חדר העריכה. המצלמה של פריז'אן משוטטת מנמל יפו ועד לחנותו של אבינת גוטסמן בשוק בצלאל, ומציגה תל אביב מחוספסת ולא יפה במיוחד – שונה מזו שמצטיירת בדרך כלל במגזינים זרים.

הסרטון הזה הוא אומנם רק הערת שוליים בעולם האופנה הבינלאומי, אבל הוא מספק הצצה מעניינת לדרך שבה נתפסת האופנה הישראלית בעיניים זרות. פריז'אן מבקר בחדרי הסטודיו של המעצבים, משוחח איתם על ניהול תעשיית אופנה ללא בתי עילית ומנסה לאפיין מה מייחד את האופנה המקומית. התוצאה הסופית משעשעת אך גם מביכה לפרקים, הודות לכמה מעצבים עילגים שהיה ראוי שישתקו כשאין להם משהו חשוב מאוד לומר. בינינו, זה בעיקר מביך. או לפחות, כפי שתוכלו להבין מכותרות הפתיחה ומהעריכה המופלאה של פריז'אן, ציני מאוד.