צחצחו את הסטילטו, מרקו את תיקי הבירקין ולבשו את מיטב מחלצותיכם (בעדיפות עליונה: מארק ג'ייקובס, רוברטו קוואלי ודולצ'ה וגבאנה) - ויקטוריה בקהאם, אייקון האופנה הבלתי מעורער, חוגגת היום 37 אביבים. זוהי בהחלט סיבה למסיבה, כמו גם הזדמנות לפרוש את מפת חייה ולגלות כיצד הפכה מקלולס שקיפצה מסומאת בין טרנדים מתחלפים לדיוות אופנה מתעצמת.

הספייס גירלס, 1998. פרחה אבודה (צילום: Gettyimages imagebank)
הספייס גירלס, 1998. פרחה אבודה (צילום: Gettyimages imagebank)

זמרת, סופרת, מעצבת אופנה, ובעיקר אשתו של הכדורגלן דיוויד בקהאם - ויקטוריה עשתה דרך ארוכה ורוויית מהמורות מאז פרצה לתודעה ב-1994. אז היא היתה הצלע הסקסית של הספייס גירלס, להקת בנות וסנסציה עולמית, ומהר מאוד הפכה לחצי מהפאואר קאפל הראשון במעלה בממלכה המאוחדת. אך למרות החשיפה התקשורתית והכסף שזרם כמים, היא פשוט לא הצליחה לבנות מערכת לבוש ראויה אחת. היא נודעה בסגנונה הצמוד מדי, קצר מדי, חשוף מדי וזול מדי למראה. וככל שהתאמצה יותר, כך הפכו הופעותיה בציבור לתאונות שרשרת אופנתיות.

אבל במקום להיעלב מכתישות המבקרים בחרה בקהאם לקחת את ההערות לתשומת לבה, בצעדיה הראשונים לקראת מהפך סטייל מן היסוד. היא תפסה מקום בשורה הראשונה בתצוגות מעצבי העל, שימשה כשגרירה הבריטית של דולצ'ה וגבאנה בשנת 2000, צעדה על המסלול עבור רוברטו קוואלי בשנת 2006 והפכה לפנים של קולקציית קיץ 2008 של מארק ג'ייקובס. במבט לאחור נראה כי נקודת המפנה החשובה בחייה התרחשה בשנת 2007, כשנדדו בני הזוג ללוס אנג'לס. המעבר לחיים בקרבת מעצבי האופנה האמריקאים עשה לה רק טוב, ועשבי חוסר הטעם התחלפו אט אט בשורשי אופנה איכותית. ככל שנחשפה לאופנה עילית, כך התעדן והתגבש טעמה. אם בעבר צעדה על השטיח האדום במינימום בד ומקסימום עור חשוף, הרי שעתה היא בוחרת בשמלות משובחות ומפגינה סגנון מעודכן. עקב האכילס היחיד שממשיך להעיב על דמותה הוא רזונה הצורם (שנשמר גם לאחר שלוש לידות), המגיע לעיתים לקיצוניות מוגזמת ובולט במיוחד כשהיא חוזרת לסורה עם מעידות חד פעמיות של בגדים צמודים מדי וחושפי חזה רווי סיליקון.

ואז הגיע השלב הבא באבולוציית האופנה, ובקהאם הפכה מגרופית חובבת בגדים למעצבת מהמניין. בתחילה עיצבה בשנת 2004 ליין ג'ינסים למותג Rock &Republic, ומאוחר יותר יצרה קו משקפי שמש וג'ינסים תחת מותג עצמאי. מכאן המעבר לעיצוב קולקציה שלמה היה רק טבעי. זה לא היה קל: המבקרים התקשו לעכל את ההסבה המקצועית וסירבו להתייחס אליה ברצינות. הם ראו בכך גחמה רגעית של אישה עשירה ומשועממת. אך הנחישות הבקהאמית ניצחה פעם נוספת, ובשנת 2008 קיבלה את האישור הסופי כשהוזמנה לשפוט בתצוגת הסיום של "פרויקט מסלול". השיא האופנתי שלה אף נרשם באירוע צדקה שערך אלטון ג'ון בשנת 2009, שם הגיחה בשמלת ג'רסי אלגנטית שחורה בצללית בתולת ים מתוך הקולקציה האישית שלה.

כיום ויקטוריה בקהאם היא מקור השראה לפאשניסטות מסביב לעולם. למרות שהיא מצטיירת כדמות צנומה ושברירית, קורות חייה מעידים כי מדובר באשת עסקים ממולחת שיודעת לתפוס כל הזדמנות בשתי ידיים – אפילו את הריונה הנוכחי, הרביעי במספר, אפשר להניח שתמנף ליצירת טרנדים להריוניות. ממרום מעמדה היא גם השיקה ספר סטיילינג בשם "That Extra Half an Inch" וכיכבה על שערי מגזינים רבים. אפילו האיזון בזוגיות שלה ושל בעלה משתנה: אחרי שנים בהן נדדה בעקבות קריירת הכדורגל שלו, כעת היא הכוכב האמיתי.