בשנות ה-50 היא האדירה את גזרת שעון החול של דמויות כמו מרילין מונרו וסופיה לורן, בשנות ה-60 היא ליוותה את ג'קי קנדי לבית הלבן ובשנות ה-70 אימץ אותה איב סאן לורן. פרק שלישי: השמלה השחורה הקטנה סוגרת את המאה ה-20.

שנות ה-80: מדיינסטי ועד דונה קארן – סגנון הריץ' ביץ'

בשנות ה-80 משתלבת השמלה השחורה בסגנון הכוחני של התקופה, שמעלה על נס נשים חזקות ומראה אגרסיבי. סדרות הטלוויזיה דיינסטי ודאלאס מטביעות חותם על סגנון הלבוש ומולידות את מראה הריץ' ביץ', שעיקרו כתפיים מודגשות, עור שחור וחליפות עסקים. את הטרנד מחזקות כוכבות כגרייס ג'ונס, אנג'ליקה יוסטון ופאלומה פיקאסו – כולן בעלות מראה חזק ופיסולי. המעצבים הצרפתיים קלוד מונטנה וטיירי מוגלר יוצרים דמות נשית כוחנית וגדולה מהחיים. במקביל מחלחל לאירופה העיצוב היפני, שמבוסס על מראה אנדרוגיני ובגדים פיסוליים. דוגמניות שחורות זוכות לראשונה להתעניינות, נעמי קמפבל הופכת לדוגמנית על, מככבת על שער הווג והופכת למוזה של המעצב אזאדין עלאיה. איב סאן לורן ואוסקר דה לה רנטה מעצבים שמלות שחורות כמחווה לשאנל, שחוזרת כמטאור לתודעה הציבורית. קרל לגרפלד נוטל את שרביט הניצוח על בית האופנה המזדקן ב־‭,1983‬ שולף את שרטוט השמלה השחורה המיתולוגית של קוקו ומצהיר עליו כמקור השראה מרכזי. בארה"ב הופכת מעצבת חדשה בשם דונה קארן לסיפור הצלחה אופנתי חובק עולם. היא מכריזה על השמלה השחורה כפריט חיוני לאשת העסקים המודרנית, ומדגימה איך להשתמש בה מבוקר ועד ערב.

ליידי די, 1995 (צילום: Gettyimages imagebank)
ליידי די, 1995 (צילום: Gettyimages imagebank)

שנות ה-90: מג'יאני ורסצ'ה ועד הנסיכה דיאנה – רוק ורויאלטי

הבארוק החדש בהנהגת המעצב ג'יאני ורסצ'ה דוגל ב-more is more, וגם תרבות הפאנק של עשור וחצי קודם מהדהדת בקולקציות של מעצבי העל. מארק ג'ייקובס מנסח את סגנון הגראנג' וג'ורג'יו ארמאני מלטש את המינימליזם החדש. השמלה השחורה משתלבת בהצלחה בכל מגמה וקולקציה ומצדיקה את התארים בהם זכתה.

איב סאן לורן ואוסקר דה לה רנטה מעצבים שמלות שחורות כמחווה לשאנל, שחוזרת כמטאור לתודעה הציבורית

ב־1994 יוצר ורסצ'ה סדרת שמלות שחורות עם סיכות ביטחון מוזהבות (שבזכותן פרצה אליזבת הרלי לתודעה) שמשדכת בין עולם המוזיקה, תרבות הרחוב והאופנה העילית. מכאן והלאה מתאחדים מוזיקה, סלבס ואופנה בחיבוק שלא ניתן להפרידו. הנסיכה דיאנה מציגה אלטרנטיבה מרעננת, זוהרת ועממית לאצולת אירופה הדועכת. שמלה השיפון השחורה שהיא לובשת באותה שנה זוכה לכותרות בעיתונות העולמית ומוגדרת כשילוב מושלם של קלאסיקה עם נשיות חדשה. צמד המעצבים דולצ'ה וגבאנה מציגים קולקציה משופעת בשמלות שחורות בהשראת סיציליה וסרטים איטלקיים משנות ה־‭,50‬ בכיכובה של הדוגמנית-שחקנית האיטלקייה מוניקה בלוצ'י. קלווין קליין מעצים את המראה האנטי זוהר של ההרואין שיק בעזרת דוגמנית העל קייט מוס. מותה הטראגי של הנסיכה דיאנה בתאונת דרכים ב-1997 ומותו של מעצב העל וחביב הסלבס ג'יאני ורסצ'ה חודש לפניה, מסמנים את סיומה של תקופה.

אליזבת הארלי, 1994 (צילום: Gettyimages imagebank)
אליזבת הארלי, 1994 (צילום: Gettyimages imagebank)

בפרק הבא: מישל אובמה וליידי גאגא בשמלה שחורה קטנה.