"יום אחד מצאנו את עצמנו הורים ל-3 ילדים ובהריון, ללא אגורה בכיס ועם המון חובות להוצאה לפועל", מספרת לי רעות מזרחי, היום בת 28 וכבר אמא ל-7 ילדים. "עברו עלינו ימים קשים מנשוא. הגענו ממש לפת לחם. גרנו בדירה רקובה שכל הגשם נכנס אליה בחורף. פשוט חיים עלובים, תוך כדי מלחמת קיום יום יומית".

אהבה, אמונה ושמחת חיים

משהו בסיפורה של המשפחה הזו משך אותי וגרם לי לנסוע כל הדרך עד לאופקים כדי לצלם את השלישיה שנולדה להם רק לפני חודש וחצי. ועדיין, גם תוך כדי שעשיתי את כל הדרך הארוכה לדרום, לא תיארתי לעצמי כמה אתרגש כשאגיע ואפגוש את המשפחה המיוחדת הזו - רעות, שלום בעלה בן ה-30 ושבעת ילדיהם. לא תיארתי לעצמי איזה סיפור אמצא שם כשאגיע, סיפור של משפחה שנאבקת לחיות טוב, אי שם בדרום, אבל יחד עם זאת - מלאה לאורך כל הדרך הלא פשוטה באהבה, אמונה ושמחת חיים.

"אומרים שהקב"ה נותן ניסיון למי שיכול לעמוד בו ואנחנו עוברים כל כך הרבה ניסיונות ומקבלים הכל באהבה", מספרת לי רעות, תוך כדי שהיא מאכילה לפי הסדר את שלוש התינוקות שנולדו לה רק לפני חודש וחצי ובאותו זמן, ארבעת הילדים הגדולים, סקרנים, מציצים עלינו כל הזמן, אבל משתדלים לא להפריע. תהילה בת 8, דוד בן 7, שיראל בת 6, ינון בן 3 ושלישיית הבנות, בנות החודש וחצי, טליה, מוריה והודיה.

עקרת בית מאז ומתמיד

סיפורה של המשפחה הזו מתחיל לפני 9 שנים כשרעות החליטה לחזור בתשובה וזמן קצר אחר כך הכירה את שלום, שהיה אז בחור ישיבה ולמד בכולל. הם התאהבו, נישאו וניהלו אורח חיים חרדי. מהר מאוד נולדו להם תהילה ודוד והחיים לא היו פשוטים מבחינה כלכלית. החיים בדרום התגלו כקשים ממה שציפו. הם לא מצאו עבודה ושקעו בחובות כבדים. הם גרו בקרית אתא, אבל החליטו לעבור לאופקים, קרוב למשפחה, כדי לקבל עזרה. "אני עקרת בית מאז ומתמיד ומשקיעה את כל כולי בילדים ובבית. זה מתוך בחירה שלי ואני עושה זאת באהבה", מספרת לי רעות. "שלום ניסה למצוא עבודה ולא הצליח".

הם חיו בתת תנאים בדירה מעופשת והגיעו לפת לחם. למציאות הזו נולדו שיראל וינון. לאחר ששיראל נולדה הם קיבלו דירת עמיגור ושמחו לפתוח דף חדש. אולם השמחה היתה מוקדמת מאחר והחובות שצברו תפחו, ההוצאה לפועל דלקה בעקבותיהם וכשהבינו שלא יצליחו לכסות את החובות, הגישו בקשה לפשיטת רגל. "הבנו שאת החובות הגדולים שצברנו נוכל לכסות בפשיטת רגל ופנינו לבית המשפט. בינתיים, עבדנו על עצמנו כלכלית ודאגנו לשלם חשבונות בזמן לא לצבור חובות".

 שלום עם דוד וינון (צילום: אנדה יואל)
שלום עם דוד וינון (צילום: אנדה יואל)

הריון קשה ורצוף אשפוזים

השינוי הגיע דווקא כששלום החליט לבטל את הפטור שלו מגיוס ולהתגייס לצה"ל. התהליך היה ארוך ולא פשוט, אבל בסופו קיבל אישור והתגייס לפרויקט שילוב חרדים בצה"ל. אחרי שנה של שירות הוא יצא לקצונה, בזמן שרעות מגדלת באהבה את ארבעת ילדיהם. ההחלטה לבטל את הפטור לחרדים ולהתגייס לצה"ל הצילה אותנו מעוני. אבל גם התקופה הזו לא באה להם בקלות. בדיוק אז התחיל מבצע צוק איתן ורעות עברה ימים ולילות לבד בחוסר נשימה, בזמן ששלום שירת על גבול רצועת עזה. גם את זה הם עברו בשלום.

הזמן חלף, המצב הכלכלי השתפר מעט והזוג הצליח לפרנס את המשפחה ממשכורת של חייל בשירות סדיר ואז הגיעה עוד הפתעה. לדברי רעות זה היה הדובדבן שבקצפת. לפני 9 חודשים הם התבשרו שרעות נושאת ברחמה 3 עוברים. הרופאים לא נתנו להריון סיכוי. "בכל הזדמנות הרופאים דיברו איתי על הפלה", היא מספרת. "גם בהריונות הקודמים ילדתי לפני הזמן והם לא האמינו שהפעם אחזיק הריון עד הסוף. הם הציעו לי שוב ושוב לדלל את העוברים".

ההריון היה קשה ורצוף אשפוזים. רעות נעדרה המון מהבית ולבסוף ילדה בניתוח קיסרי, בשבוע 31, 3 בנות, פגיות. הבנות שהו שישה שבועות בפגיה. "באמצע האשפוז נאלצנו לעבור בית חולים מסורוקה לתל השומר, אבל לא נשברנו ונסענו יום יום בתחבורה ציבורית מאופקים לתל השומר, כדי לתת לבנותינו חום ואהבה.

ועם הבנות, באה גם הברכה. "במהלך האשפוז בפגיה התבשרנו שקיבלנו דירה גדולה יותר ממשרד השיכון ותוך כדי הביקורים בפגיה והטיפול בילדים, ארזנו לאט לאט את דירתנו ועברנו לביתנו החדש".

ארבעת הילדים הסקרנים המשיכו להציץ עלינו בזמן שצילמתי את האחיות הקטנות שלהם ושוחחתי עם אמא שלהם. בסבלנות יוצאת דופן הם חיכו שנסיים, תוך כדי שהם עוזרים לפי הצורך עם הבנות. בימים כאלה, בהם יש שלוש תינוקות לטפל בהן, כל אחד בבית הוא כוח עבודה, כולל הילדים הגדולים, הסבים, הסבתות וכל מי שרק אפשר. חזרתי למרכז עם תקווה גדולה לפגוש ולצלם את המשפחה המדהימה הזו גם העתיד.