הרגעים האלו שבהם אני אומר משהו לילדים שלי ושומע את אבי מדבר מגרוני קצת מזעזעים אותי. אני בטוח שאני לא לבד בתחושה הזו. זה לא שזה קשור בשום רמה לאבי באמת, כמו שזה מבהיר לי בבת אחת שתי אמיתות חיים שעם שתיהן לא פשוט להתמודד. הראשונה, אני פאקינג מזדקן (ואני ממשיך להגיד פאקינג כדי להשלות את עצמי שאני עדיין בן עשרים). השנייה, מזעזעת בהרבה בעיני, היא העובדה הבלתי מעורערת שדברים מסויימים, תהליכים מסויימים, נצרבו בתודעה שלי, בהתנהגות שלי, כתהליכים אוטומטיים, בלי שבכלל רציתי בכך או תכננתי זאת מראש.

החלק המפחיד באמת הוא אפילו לא זה, אלא העובדה שאני צורב את אותם דברים בדיוק, ממש בימים אלו, בתודעה ובהתנהגות של הילדים שלי. מעין מעגל בלתי נשבר, רב דורי, של טיקים וביטויים שאבד עליהם הכלח, אך נגזרנו להמשיך להתנהג לפיהם.

מה אנחנו מלמדים את ילדינו?

ביטויים זה עוד מילא. אמונות זה החלק הקשה באמת. אני לא מדבר על אלו שאנחנו יכולים להחליף, כמו למשל להפסיק להצביע ביבי, אפילו שזה מבית אבא, אלא דברים שטבועים עמוק הרבה יותר. אי שם ליד הליבה שלנו, בבסיס; מסוג האמונות שמתכנתות אותנו קדימה; תבניות ואבי טיפוס שמנחים את הבחירות שלנו ואת ההבנה שלנו את העולם; אבני יסוד שעצם הפקפוק בהם עשוי להשליך אותנו לעולם של ייסורים. אני מדבר על שאלות כמו "האם יש אלוהים?", "האם זה בסדר להיות גיי?", "מה התפקיד שלי בחיים?" שאלות שאת התשובות עליהן אנחנו לומדים לא ממה שההורים שלנו או המחנכים שלנו אומרים לנו, אלא מאיך שהם מתנהגים לידנו, המודל שהם מייצרים.

עכשיו, יכול אדם לומר, "הגיוני, סך הכל אם אדם מאמין אנוכי, מן הראוי שהמודלים שאעביר לבני יהיו כאלו המשתיתים את העולם על תפיסת האלוהות" ואני מסכים עם זה בהחלט, אך למרות שאת התיקון שלנו אנחנו יכולים לעשות שמעט תשומת לב לאופן בו אנחנו מגיבים לידם לדברים, קיימים, במקביל אלינו, סוכני שינויים המנסים לגנוב את התודעה של הילדים שלנו ולהכניס אותה לתבניות משלהם. לא, עזבו לרגע את מערכת החינוך. אני מדבר על דברים גרועים בהרבה.

תפקידי המגדר עדיין כאן

רוצים דוגמא? הנה אחת שממש בימים אלה גודשת את הרשת. תמונה אחת פשוטה, המסתובבת ברשת השבוע ומקוממת הורים, נלקחה באחד מסניפי טויס אר אס וממחישה את הדגשת תפקידי המגדר בעולם הצעצועים של הילדים שלנו. עולם התוחם אותם ומבייש אותם אם רק ירצו להביע עניין במשהו המוצב במדף אחד שמאלה. בן שמשחק בצעצוע ורוד או בבובות? נראה אותו יוצא עם זה מהבית. בת שבוחרת מהמדף של הבנים? מי תרצה להיות חברה שלה? באופן שיטתי עובר הנושא כחוט השני בין כל עולמות התוכן של הילדים שלנו, בין אם בביצי הפתעה זהות הצבועות בורוד וכחול, לבנים ולבנות, בין אם בעולם הספרות הפופלארית לילדים, המוציאה ספרים עם שמות כמו "רק לבנים / בנות", המלמדים איך בנים או בנות איך אמורים להתנהג ומה הפעילויות בהן הם אמורים לעסוק ובעוד אין ספור מקומות. נכון שנשים כבר בונות קריירות מפוארות וגברים נמצאים יותר בבית - אבל ב'טויז אר אס' ילדים לומדים שתפקידי המגדר עדיין כאן.

למרבה הצער, אנחנו מאפשרים להם לעשות את זה לילדים שלנו ואם לא די בכך, אנחנו משתפים פעולה. לא מתוך רוע, חס וחלילה, אלא מתוך החשש שייפגעו. ממש כאילו צעק עלינו המוכר "איראן!", אנחנו, ברובנו המכריע, ממהרים להתיישר לסמכותם של המדפים ולקחת את ילדינו אל המדפים הנכונים. למה? כי אנחנו יודעים כמה זה קשה להיות שונים. אנחנו לא רוצים את זה בשבילם.

בנים מעצבי אופנה? בנות עם ערכת מדע?

אני בטוח שלפחות 90% ממי שקורא את המאמר הזה מנסה לחנך את ילדיו לשיוויון בין נשים לגברים. אני באמת ובתמים חושב שהרוב המוחץ של החברה כבר לא מאמין בכך שנשים מסוגלות לפחות מגברים בשוק העובדה ואני רוצה להאמין שהיום, ב-2015, מתחילה לחלחל לתובנה גם ההבנה שגברים לא מסוגלים לפחות מנשים בתחום המשפחה.

ובכל זאת, יש מי שמחנך את הילדים שלנו אחרת. יש מי שממשיך להסביר לילדים לנו שהם שונים זה מזו, שיש להם קישורים שונים וייעוד שונה בחיים, כי הרי הבנות לא יכולות להתעניין בערכות מדע או ספורט והבנים, אסור להם להמשך לעיצוב אופנה או לבישול. כדי להמחיש זאת באופן עמוק יותר, אותם גורמים גם מחדדים את האבחנה וצובעים את כל מי שמעז לחשוב אחרת, כדי שנדע מיד כמה שונה הוא.

ואז אנחנו, והם, ממשיכים ללמד גם את הדור הבא שלנו, לצרוב בתודעה, בהתנהגות שלהם, את המודלים של אי השיוויון. למרות שאנחנו בסך הכל מנסים להגן עליהם, אנחנו מייצרים להם את ההפך.

תגובת רשת טויס אר אס:

עינת יונגר כרמלי, סמנכל החברה: "אנו רואים כי העולם כולו התחילו בשינוי התפיסה המגדרית. רשת טויס אר אס האמריקאית היתה הראשונה להרים את הדגל ולשנות את נראות חנויותיה ולהרחיב את מגוון מוצריה. טויס אר אס ישראל תומכת גם היא במגמה זו והחלה לפני כשנתיים בשינוי נראות חנויותיה וכבר היום ניתן לראות את רוב חנויותיה מותאמות לנושא. כמו כן, בשנים האחרונות הרשת הכניסה מגוון רחב של מוצרים המתאימים לבנים ובנות כאחד, כגון: עגלות סופר, עגלות בובה ומטבחים במגוון צבעים ובובות בצבעי עור ושיער שונים. טויס אר אס פועלת ותמשיך לפעול למען ציבור לקוחותיה ומתאימה את עצמה לדרישות קהל צרכניה״.