כמה ילדים חיים מתחת לקו העוני במדינה שלנו? שליש. כן, אחד מתוך שלושה ילדים במדינה הזאת עני. ולא, אל תלכו לשם. לא מדובר דווקא במגזרים מסוימים. זה כאן אצלנו, בכל מקום. וכן, אפשר להתעסק בלהאשים את הממשל. אפשר גם לתהות איך זה שכולם בקושי סוגרים את החודש, אבל המסעדות בתל אביב מלאות או להגיד לאנשים להפסיק לבזבז יותר ממה שיש להם.

בכל מקרה, יהיו האשמים מי שיהיו, עם המצב הזה צריכים להתמודד הילדים. וגם ההורים שלהם, אלו בחרו להוליד אותם אל תוך העוני. אחרי שהבאתי לעולם שלושה ילדים, אני יכול להגיד שמתחשק לי להביא עוד עשרות מהם, אבל אז שאלתי את עצמי את השאלה: האם אני יכול לספק את צורכי הילד שלי - כלכליים או אחרים?" והתשובה שלי היא לא. אני לא יכול. האם כל ההורים במדינה שואלים את עצמם את השאלה הזאת? האם אנשים צריכים להביא ילדים כשהם רוצים, בלי לבדוק האם הם יכולים לכלכל אותם? הנה מה שאבות הפרלמנט חשבו על הנושא.

תפסיקו ללדת. זו התעללות בילדים / גבריאל ויינמן

אנשים שלאורך זמן אינם יכולים לספק לילדים שלהם אוכל, קורת גג ותשתית רגשית מספקת, לא ראוי שיקבלו מערכת תמיכה מהמדינה כדי להתרבות. אף אחד לא יעקר אף אחד, אבל אם אתה לא יכול להראות מראש שהתינוק שלך לא יהיה רעב רוב הזמן, המדינה לא צריכה לתת לך כלום – לא תשלומי ילודה, לא זיכויי מס, לא חינוך חינם וכו'. ללדת ילד אל עולם כזה זו התעללות בילדים. לאנשים כאלה הייתי עושה דברים שלא ראוי לכתוב כאן. להיות עני זו בחירה. אם אתה מוציא יותר ממה שיש לך - אתה יורד מתחת לקו העוני. כך גם אם יש לזוג הכנסות מוגבלות והם מביאים ילדים לעולם, מאחר שילדים עולים כסף, הם מכניסים את כל החמולה אל מתחת לקו העוני.

אמא הבטחת לנו עוף לשבת, יא חתיכת שקרנית

כן, עניים צריכים להביא עוד ילדים / טל חן

כל ילד הוא פוטנציאל עצום. הוא יכול להפוך למנהיג, מדען או ממציא, שיהפוך את החיים של כולנו לטובים יותר. להורה אין שום סיבה כלכלית להביא עוד ילד לעולם. הם יצטרכו לכלכל ולטפח אותו ואם מדובר במשפחה עניה, אז אדרבא. אבל לכולנו - לחברה, לאנושות, זה בדיוק מה שאנחנו צריכים. זו כנראה הסיבה האבולוציונית לכך שילדים גורמים לנו אושר גדול כל כך. בסדר, אפשר לדבר על תכנון המשפחה ועל מידתיות, אבל התשובה היא כן, אנשים עניים צריכים להביא ילדים לעולם - התפקיד שלנו כחברה הוא לטפח את הפוטנציאל שבכל אחד מהילדים האלה. הרווח יהיה כולו שלנו.

שיקול כלכלי הוא לא רלוונטי לילודה / גיא רוה

להוליד ילד זאת לא רק בחירה. זו בעיקר זכות. זכות שמקנה לנו הטבע. זכות זו היא כה בסיסית, כה טבעית, שכל שיקול כלכלי או אחר הוא פשוט לא רלוונטי כיום. וכן, אולי בעוד 50 או 500 שנה העולם יהיה שונה והמחשבה תהיה, בלית ברירה, אחרת, אך כיום לא ניתן להגביל את ההורים בהולדת ילדים, מה עוד שבכל מקרה, בישראל מחצית מהאוכלוסייה מביאה מראש ובידיעה את הילד למשפחה המוגדרת ענייה ורוב המשפחות מסתדרות.
מילקי וילדים עניים.

חוק נגד ילודה / אור לבו

אין ספק שילדים למשפחות עניות הם נטל על החברה. האם החברה צריכה לייצר מערכת שתאסור על משפחות שכאלו להמשיך להתרבות מעבר לילד אחד (שזו זכות בסיסית, לדעתי)? לגמרי כן.
מערכת שכזו צריכה להיות מתוכננת לעילא ומיושמת ביד נוקשה. אני סמוך ובטוח שיש מספיק אנשים מוכשרים בארץ כדי להרים מערכת שכזו, שתתמודד בהצלחה עם כל הבעיות האתיות, המשפטיות והחוקתיות ושתעמוד על כנה שנים רבות. הייתי שמח להצביע גם למפלגה שבמצעה יופיע הנושא.
זה יקרה מיד אחרי שיהיו כאן: שיעורי כלכלה מעשיים בביה"ס (ריביות, תשואות, קרנות השתלמות ופנסיה); תלושי שכר קריאים; עלויות לימוד באקדמיה לפי התואר הנלמד; משכנתאות בסטנדרטים קשיחים, שיחייבו אותנו לחיות בהתאם לשכר שלנו ולא בהתאם למה שהיינו רוצים ועוד. אחרת, זה סתם אקמול לסרטן המוח.

משכורת הייטק לכל ילד / עומר להט

ילדים זה שמחה ובאמת, הייתי רוצה כמה שיותר, אבל אין טעם לכבס מילים ופשוט אקרא לילד בשמו: ילדים זה כסף. המון כסף! ביגוד, מזון, מסגרות, חוויות, הכל עולה כסף ובאינפלציה מתמדת - ככל שהילדים גדלים, הם עולים יותר. לכאורה, אין הגבלה על הבאת ילדים לעולם, אבל הכסף תמיד יהיה מוגבל.
אלוהים ציווה ובירך אותנו ב"פרו ורבו", אבל זה צ'ק ללא כיסוי. הוא לא דאג לנו למשכורת הייטק על כל ילד. מכעיס אותי לראות משפחות ברוכות ילדים, שלא מצליחות לכלכל את משפחתם. אמנם משפחות כאלו לא הולכות לפסטיבלים בחנוכה ולא קונות בימבות חשמליות, אבל קשה להן להאכיל את כל הפיות של הילדים. לעיתים זה מגיע לכדי מחסור בתרופות ודאגה שיהיה להם חם בלילה.
למה זה מכעיס אותי? כי לרוב הן פונות לאחרים במצוקתן ומבקשות עזרה. אני אומר – לא! מי שממביא ילדים יותר ממה שהוא מסוגל להכיל היה צריך לחשוב על זה קודם. זה פשוט לא הוגן כלפי הילדים הקיימים.

הם מתרבים ואני צריך לשלם על זה / יואב כהן-מלמד

להגביל ילודה בקרב עניים - לא ולא. זו הרי תהיה הפרה בוטה של זכויות האדם. לאף אדם באף חברה אין את הזכות להיכנס לתחתוניהם של ההורים. זכות האדם על גופו, אבל בואו נהיה לרגע כנים ונקרא לילד בשמו. השאלה הנשאלת פה היא למה לכל הרוחות הם מתרבים ואני צריך לשלם על זה?
אנחנו חיים בחברה, מה שאומר שאנחנו ערבים זה לזה. הערבות ההדדית לא מתבטאת בעיני רק בתמיכה כלכלית, אלא גם במתן כלים פרקטיים להיחלצות מהמצב העגום הנקרא עוני. על החברה חלה החובה לספק לאוכלוסייה כלים כמו יצירת מסגרות הכשרה ותעסוקה, לצד כלים להגברת האחריות ההורית, כמו חינוך, תכנון משפחה וניהול תקציב משפחתי. אז כן, אני מצפה מהורים למידת "אחריות הורית". על הורה חלה החובה לדאוג לרווחתו של ילדו, כפי שאני ואשתי מתכננים את קצב הילודה שלנו בהתאם ליכולת שלנו לכלכל את ילדינו ובהתאם לרמת החיים לה אנו שואפים - כך אני מצפה שינהגו הורים אחרים.

לא מתפקידי לשפוט / אליסף יעקב

האם אנשים עניים צריכים להביא לעולם עוד ילדים? הרגש אומר כן. השכל אומר לא. מצד אחד, מי אני שאתערב בשיקולי ילודה של אנשים אחרים? אני בעצמי גדלתי במשפחה של 8 ילדים. אז נכון, למזלי לא גדלתי בעוני, אבל גם לא הייתי אומר להורים שלי לא להביא עוד ילד אם לא היה להם כסף. מצד שני, בתור עובד סוציאלי, נתקלתי במקרים מחפירים של עוני אצל משפחות ברוכות ילדים; מקרים בהם תפסתי את הראש וחשבתי לעצמי האם לא יהיה להם קל יותר עם ילד אחד פחות?

בסופו של דבר הבנתי שזה לא מתפקידי לשפוט והחלטתי לעשות משהו בנידון. כיום אני מתנדב כמלווה משפחות בארגון פעמונים ועוזר למשפחות להתנהל מהבחינה הכלכלית בצורה טובה יותר. אם הם רוצים להביא עוד ילדים - שיביאו. לפחות אדע שעשיתי את כל מה שאני יכול כדי לעזור להם. ונכון אמרתי לכם שלא הייתי מתערב בשיקולים של ההורים שלי אם להביא עוד ילד, גם אם זה היה בעייתי מבחינה כלכלית? אז אחרי שחשבתי על זה במשך לא מעט זמן, הגעתי למסקנה שהפתיעה אפילו אותי. הגעתי למסקנה שכן הייתי מתערב. השכל ניצח.

בריחה מהמציאות / ברק שיטרית

אני אדם רציונלי שמבין אמונה. אני מבין גם מהו אגו (בעיקר כי יש לי אחד) ואני גם ציוני. קשה לי לראות משפחות שלא מבינות את ההשלכה של להביא ילדים (או עוד ילדים) לעולם. קשה לי לראות את ההתעלמות מכך שילד זה לא הכרח. ילד זה מותרות – ובתור מותרות, אם יש לך כסף – תעשה ילד ואם אין, אז כדאי שתחסוך ותחכה כמה שנים. עם ישראל סומך על אחרים שיתמכו בו ולא חושב על ההשלכות האישיות והחברתיות של להביא ילדים כשאין מספיק כסף.

זו בריחה מהמציאות. הרי בעולם רציונלי, זוגות לא היו מביאים ילדים לעולם כשאין להם כסף אפילו כדי לכלכל את עצמם (ואז בוכים שגם אין להם כסף לדירה). זו בחירה בקבירת הראש בחול, על מנת לקבל מה שרוצים (מכל אחד מהמניעים שפירטתי מעלה), אבל יותר מכל, זו פגיעה בילדים שמגיעים לעולם של עוני. הם לא בחרו לאיזו משפחה להיוולד ולכן תפקיד המשפחה הוא לוודא בשבילו שהוא נולד למשפחה שתיתן לו מה שהוא צריך.

ילדים זה שמחה, ילדים זה לא תמיד ברכה

ילד צריך ביטחון רגשי, לא ביטחון כלכלי / אילן שיינפלד

ילדים יכולים לחיות גם בצמצום, אם צריך, בצמצום חומרי, אבל לא בחסך רגשי. אם אינך בטוח ביכולת להעניק להם ביטחון רגשי, סביבה בטוחה רגשית, אל תביא אותם לעולם, אבל אם מה שעוצר בינך לבין הולדתם הוא כסף, אל תימנע מהם. ילד הוא לא מקור של קושי, הוא קרן ברכה.

ילד הוא קרן ברכה

היערכות מתאימה / עמירם בניון

לשאלה האם אנשים עניים צריכים להביא ילדים לעולם יש הרבה היבטים, כמו מה זה עוני ולפי מה הוא מוגדר, היבטים כמו זכויות אדם אל מול אחריות, חופש פולחן מול השתלבות בחברה. אפשר גם להתפלפל בשאלה האם למישהו יש זכות להחליט על יכולת וזכות בסיסית של אדם אחר רק בשל השתייכותו למעמד כלכלי אחר או למגזר אחר.
אני חייב לציין שחלק מההשלכות של עיסוק בשאלה שכזו מצמררות אותי עד כדי חוסר יכולת להחליט על כיוון חד משמעי של תשובה. הנטייה הראשונית הייתה לענות לא, מטעמים של אחריות אישית כלפי הילד שמביאים לעולם, אבל עם המחשבה על הנקודות שציינתי למעלה, נוספו לי עוד ועוד סייגים לתשובה הראשונית שלי עד כדי כך שהתחלתי לחשוב עליה כעל נאיבית ופשטנית מדי ולכן אמקד עבורכם (ועבורי) את השורה התחתונה של תפיסתי בעניין: ראוי שטרם הבאת ילד לעולם תהייה היערכות מתאימה, כולל כלכלית.

ילד עני, ילד מותר

כסף לא קובע / יובל אדם

איזה חוסר אחריות, אתה אומר לעצמך. איך הם יכולים לעשות כל כך הרבה ילדים, כשאין להם כסף? זו מעמסה על כולנו, על רשויות הרווחה, על הציבור. זה עבר גם לי בראש פעם, כשראיתי משפחות עמוסות ילדים וקלות במשאבים. כמה קל לחשוב - אם הם לא מתכננים לשלם על הילדים האלה, אם הם חיים על חשבוננו, למה הם חושבים שאני צריך לממן את הילדים האלה? אבל זה החופש שבשבילו כולנו כאן. בסין אמרו לאנשים כמה ילדים מותר להם לעשות. לא רוצה לחיות בסין. ובינינו, זה גם לא המדד החשוב. הרי יש ילדים עשירים שגדלים בסבל וילדים שגדלים בבית חסר כל ומקבלים את כל האהבה שבעולם. כסף לא אמור לקבוע כאלה דברים.
יש הורים נוראיים, שחטאם גדול בהרבה מעוני ואף אחד לא מבקש מהם רישיון להורות. אני מממן הרבה דברים מהמשכורת שלי: מובטלים, תלמידי ישיבות, פוליטיקאים מושחתים ועוד ועוד. להרבה מהם הייתי לוקח את המסים שלי לפני זוג שאוהב ילדים.