אווירת החגים כבר בכל פינה וזה אומר שבועות עבודה קצרים, לוחות שנה מלאים בסימונים וצלמי ארוחת החג הבאה. התכניות לחול המועד בעיצומן וצריך גם לנפח אוויר בצמיגי האופניים ולבדוק שיש לכולם קסדות ושהצלחנו להוריד את כל הכתמים מהחולצה הלבנה. אם כבר סימנתם "וי" על כל הרשימה שלעיל יש לכם זמן לצאת לסיור סליחות או לבקר במפעל שופרות.

סיורי סליחות לכל המשפחה בירושלים

הסיורים מאורגנים על ידי צוות מוזיאון מגדל דוד המופלא והם חוויה מרגשת לבני כל הגילאים. הסיורים נפתחים במופע "געגוע ירושלמי" – מופע סיפורים ופיוטים בין חומות המצודה ומדשאות החפיר המשמשות תפאורה טבעית. משם יוצאים לעיר העתיקה ולכותל המערבי. שם ניתנים הסברים על מנהגי אמירת הסליחות, על הפיוט והמדרש בקהילות השונות ועל התפיסה העומדת בבסיס חודש הסליחות (הסיור אינו כולל ביקור בבתי כנסת).

לפרטים נוספים: מוזיאון מגדל דוד .

סיורים קרובים: יום רביעי 1.10, יום חמישי 2.10, בשעה 18:00. משך המופע – כשעה וחצי.

החיזיון הלילי במגדל דוד (צילום: נפתלי הילגר)
החיזיון הלילי במגדל דוד (צילום: נפתלי הילגר)

בית שמואל

אדם שב אל ביתו – סיור ברוח הסליחות עם דן בניה סרי. הסופר דן בניה סרי יקח אתכם לסיור בשכונת הבוכרים – אחת מן השכונות הקסומות והצבעוניות בעיר, אשר שימשה בתחילת המאה מודל לשכונות שקמו אחריה.

מתי? חמישי, 2.10, 19:00.

הזמנות וכרטיסים: 02-6203461.

תרנגול כפרות

סיור באווירת הסליחה והתשובה. "זה חליפתי, זה תמורתי, זה כפרתי, זה התרנגול ילך למיתה ואני אכנס לחיים טובים ולשלום". בימים שבין כסה לעשור בירושלים, ימי חשבון הנפש והתשובה, נהלך בסמטאות ובשווקי עיר הקודש, נחוש בהכנות ליום הדין הקרב, נצפה בביצוע מנהג הכפרות בעזרת תרנגול: האם חייבים להשתמש בתרנגול לבן? האם יש הבדל בין גבר לאישה בקיום המנהג? מהו פדיון כפרות? נבקר בישיבת המקובלים של הרב בצרי, קבר האדמו"ר מגור הנמצא בעיבורה של העיר ונבדוק כיצד תפילה תשובה וצדקה מעבירין את רוע הגזרה.

מתי? חמישי, 2.10.14, 16:00.

הזמנות וכרטיסים: 02-6203461.

קול שופר

קול שופר הינו מפעל ייחודי לייצור שופרות מכל הסוגים. הליך הייצור כולל שימוש בטכניקות מסורתיות עתיקות, לצד כלים חדשניים ומודרניים. נוסף על סוגי השופרות המוכרים, מתמחה המפעל בעיבוד קרניים מיוחדות ונדירות ומייצר בתי מזוזה וקישוטים שונים עשויים קרן.

הסיור לכל המשפחה, כולל הרצאה המתקיימת בחורשה נעימה ומוצלת שבה מקבלים המבקרים הסבר על סוגי הקרניים, סוגי שופרות לפי העדות השונות, סגנונות תקיעה שונים, הלכות שופר, תהליך הייצור וסיפורו האישי והמרגש של שמעון קינן.

פרטים נוספים: קול שופר.

פרטים על סיורי סליחות נוספים של החוויה הירושלמית.

איש השופרות בבאר מלכה

במפעל השופרות של בועז דרייר בבאר מילכה תקבלו הסבר על תהליך היצירה של שופרות בעבודת יד, תוכלו ללמוד איך מכינים שופר וגם לרכוש שופר בעבודת יד.

פרטים בטלפון: 053-9382045.

יער האיילים באודם - ממה עושים שופר?

יער האיילים ממוקם בלב לבו של יער אודם ברמת הגולן. בגובה של 1070 מטר מעל פני הים תוכלו לזכות במפגש בלתי אמצעי ומבט מקרוב על איילים, צבאים ויעלים. ההדרכה במקום מרתקת ויש גם אוסף של קרניים מכל רחבי העולם.

פרטים נוספים: יער האיילים .

מערות בית שערים

במרכז הגן הלאומי נמצאת מערכת מערות ענקית מימי המשנה והתלמוד. טיול במערות בית שערים הוא הזדמנות לטעום מאווירת החג הנמשכת על פני אלפי שנים. בתבליטים והציורים שנוצרו בתקופה הרומית בולטים סמלים יהודיים רבים, ביניהם מנורה, שופר, לולבים ואתרוגים ותבליטים נוספים מחיי היום-יום של התקופה עם בעלי חיים ודמויות אנושיות וכתובות ביוונית ובעברית.

פרטים נוספים: מערות בית שערים .

כפר נחום

בצפון מערב הכנרת בגן הלאומי כפר נחום תוכלו למצוא שרידי כפר דייגים מתקופת בית שני, שם קבע ישו את מרכז הפעילות שלו בגליל. אתר העתיקות מוחזק על ידי הכנסייה הפרנציסקנית.

בחפירות שנערכו במקום נחשפו שרידי רובע מגורים מימי בית שני. במקום ניתן למצוא תבליט של שופר.

פרטים נוספים: כפר נחום .

הצעה לטיול חומות בירושלים - שמסתיים בסליחות בכותל

הטיול משער יפו לכיוון הכותל או לכיוון שער האריות עם עצירות לתצפית אל גגות העיר העתיקה או לשכונות שמחוץ לחומה. את הסיור מתחילים בשער יפו בו נעלה אל החומה על פי המסלול הנבחר - לכיוון דרום עד לכותל המערבי והרובע היהודי או לכיוון צפון, במסלול שמגיע עד שער האריות בקצה המזרחי של העיר העתיקה.

פרטים נוספים: טיול חומות .

שופרות ברובע היהודי בעיר העתיקה (צילום: אייל מתן)
שופרות ברובע היהודי בעיר העתיקה (צילום: אייל מתן)

למי שמחפש מנייני תפילה שמתאימים למשפחות: צהר . בית תפילה ישראלי .בינה .