בדיוק בשש, אחרי המלחמה, צריך לארוז תרמיל, לא לשכוח בקבוק מים וכובע ולרדת לטייל בדרום. להזכיר לילדים הגדולים שאלה המקומות שראינו בחדשות לפני כמה ימים; לעזור לתושבים לשקם את הכלכלה שנפגעה ולהזכיר לעצמנו כמה כדאי שיגיע כבר שלום.

טיול ברכב משפחתי, שביל דרך שקמה

מסלול טיול חדש לרכב באורך של כ-60 ק"מ העובר לרוחבו של הנגב הצפוני, היוצא מכביש באר שבע תל אביב בקרבת קרית גת ומגיע עד לקיבוץ זיקים שלחוף הים.

מסלול הטיול עובר בין שטחים פתוחים, חלקם שטחים חקלאיים ענקיים עם גידולי שדה, כמו חיטה ואבטיחים ושטחים נטועים של יערות אקליפטוס, בהם תוכלו לראות את עדרי הפרות של חקלאי האזור ולפגוש בעלי חיים כמו צבאים, ארנבות בר, עופות דורסים, צבים, סיקסקים, חוגלות ועוד.

אמנם אין לאורך השביל אטרקציות מיוחדות לילדים או אתרים היסטוריים חשובים, אך המסלול משולט לכל אורכו עם שלטי עץ של קק"ל שהכשירה את הדרך ובחודשים החמים של השנה מומלץ לצאת לטיול מוקדם בבוקר או בשעות אחר הצהרים.

פרטים נוספים: דרך השקמה .

טיול משפחתי פארק אשכול ושביל נחל הבשור

פארק אשכול הוא נווה מדבר אמיתי היושב על מעיינות עין הבשור שמשמשים להשקיית הגן ומילוי סדרה של בריכות מקסימות ונקיות שהילדים ישמחו לטבול בהן. הפארק עצמו מציע משטחי דשא מוצלים, בריכות מים והשכרת סירת פדלים (אחת, אבל עם תור נסבל), מתקני שעשועים, אזורי פיקניק, קמפינג ומנגל ושוק מקומי בחגים ובסופי שבוע, שעלולים להיות עמוסים. טרמפולינת ענק ומתקני שעשועים (בתשלום), מסלולי אופניים משולטים, ערכת ניווט אישי / משפחתי בפארק (בתשלום) ואטרקציות נוספות.

פרטים נוספים:פארק אשכול .

דרך הפסלים בחצרים

טיול משפחתי ברכב בשילוב הליכות קצרות בין פסלי אמנים ואמנות סביבתית, שהוצבו באמצע המדבר ומכניסים קצת צבע לנוף המדברי, יצירתם של כ-40 אמנים שתרמו את פסליהם לפרוייקט. בהמשך המסלול בוסתן עם מעט עצי פרי עתיקים.

הבאר והבוסתן של משפחת אבו יחיא הבדואית, שהתגוררה באזור עד מלחמת העצמאות וסיפקה ממי הבאר לחברי קיבוץ חצרים בתחילת דרכו, עוברים בימים אלו שימור ושחזור.

פרטים נוספים: דרך הפסלים .

מוזיאון חיל האוויר

תערוכות על מטוסים, טייסים, אמצעי לחימה ויחידות החיל, סרט מורשת במטוס בואינג, רחבת מטוסים של כ-150 ממטוסי העבר וההווה וניתן לקבל הדרכה בתיאום מראש. לא רק ביום העצמאות.

פרטים נוספים: מוזיאון חיל האוויר .

פארק קרסו למדע

מוזיאון חווייתי למדע וטכנולוגיה בשילוב גן מדעי, המזמין הורים וילדים לפעילות פנאי חווייתית המשלבת ערכים תרבותיים וחינוכיים. במשך כל ימי מבצע צוק איתן היה הפארק פתוח בחינם לרווחת התושבים וזה הזמן לתת להם בחזרה. בתערוכות תמצאו מייצגים אינטראקטיביים העוסקים בתחומי המדע ומעוצבים כמשחקים מעוררי מחשבה. הדגמות וניסויים מדעיים מתקיימים במעבדות הפארק בליווי מדריכים. בשטח הפארק נמצא גן המדע הכולל עשרות מיצגים דינמיים בהם הילדים יכולים ללמוד תוך כדי משחק והנאה עקרונות מדעיים ויש גם מזרקה אינטראקטיבית המופעלת על ידי המשתתפים.

פרטים נוספים: פארק קרסו .

פארק קרסו
פארק קרסו

מרכז המבקרים באר אברהם

ביקור בחוייה תלת מימדית בעיר העתיקה של באר שבע. המרכז הוא חלק מנתיב אברהם ("Abraham Path"), רעיון שהועלה לראשונה באוניברסיטת הרווארד ב-2004, במסגרת יוזמה של פרוייקט ישוב סכסוכים. אורך הנתיב כ-1,200 קילומטרים והוא מתחקה אחר עקבותיו של אברהם אבינו.

פרטים נוספים: באר אברהם .

צריף בן גוריון

מסע בזמן אל מורשתו של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, המאפשר גם הצצה אל חייו הפרטיים. בסמוך לצריף נמצאת תצוגה המתארת את הקשר של בן גוריון לנגב ובמקום מוקרן סרט אורקולי על בן גוריון והפרק בחייו בשדה בוקר.

פרטים נוספים: צריף בן גוריון .

מטיילים בעין עבדת

קניון עמוק ומוצל, מפלים, מעיינות ובריכות מים, צמחייה ירוקה באמצע המדבר, נשרים ויעלים - כל אלה מחכים לכם בקניון היפה של נחל צין מתחת למדרשת שדה בוקר וקברם של בן גוריון ופולה המשקיפים מהמצוק שלמעלה.

אל תחילת המסלול נגיע מכביש באר שבע מצפה רמון (כביש 40), נפנה שמאלה לכיוון מדרשת בן גוריון וממש לפני השער של המדרשה נפנה ימינה במורד הכביש אל שער הכניסה התחתון של הגן הלאומי.

המסלול הרגלי מתחיל מהחניון התחתון. לצדו מוצב דגם מוקטן של הקניון ומסלול הטיול שיעזור לנו להתמצא לקראת הטיול בנחל.

פרטים נוספים: עין עבדת .

עין עבדת
עין עבדת

פרסת נקרות

מסלול טיול משפחתי מעגלי ברמה בינונית באורך של כ-5 ק"מ, אחד המסלולים הפופולריים בתוך מכתש רמון, העובר בתוך נחל נקרות.

פרטים נוספים: פרסת נקרות .

ואם אתם מעדיפים בעונה זו דווקא את מרכזי המבקרים:

נתיב לשלום בנתיב העשרה

פסיפס המשאלות, סיור ופעילויות לכל המשפחה: הדבקת פסיפס צבעוני על חומת הגבול, בפרויקט של אלפי משתתפים למען השלום. טיול בדיונות נתיב העשרה, בשילוב פעילות יצירה ומשחק בטבע.

פרטים נוספים: נתיב העשרה .

יד מרדכי

חוץ מבית הדבש והדבורה הזכור לטוב יש סיור מיוחד ברוח הקיבוץ, על עגלה רתומה לטרקטור, שמוביל את הילדים לתחנות ברחבי הקיבוץ ולחוויה קיבוצית אמיתית. הטרקטור יביא את המשפחות לביקור ברפת הסמוכה, שם ילמדו הילדים על חייהן של הפרות, על התהליך שעובר החלב החל מהפקתו ברפת ועד שהוא מגיע לקרטון החלב שבמקרר בבית ויצפו בחליבה בשידור חי.

לאחר מכן יגיעו המשפחות לביקור בבית קיבוץ של פעם, בו תתקיים פעילות חווייתית, ארצישראלית ונוסטלגית על ראשית חיי הקיבוץ. בית של פעם מציע פעילות לילדים, שתעלה חיוך נוסטלגי בקרב המבוגרים וצחקוקים אצל הילדים, שייתקלו במכשירים מוזרים.

פרטים נוספים: יד מרדכי .

יד מרדכי (צילום: אילן מאירי)
יד מרדכי (צילום: אילן מאירי)