דווקא בגלל שהמדורות משאירות טביעת רגל אקולוגית גסה, כדאי לנסות לציין את החג במשחק ושעשוע ולא רק במדורות ענק. הנה הזדמנות לצאת ולחדש מסורת עתיקה, למצוא ענף לא עבה מדי וגם לא דק שצורתו כצורת קשת, להחליק אותו בעזרת נייר שיוף, ללפף לאורכו חוטי צמר צבעוניים ואז לעזור לילדים ובעזרת סכין יפנית לחרוץ בשני קצותיו מקום לחוט נילון דק שאותו קושרים לכל אחד מצדי הענף. אפשר להשתמש בחוט דייג או בחוט נילון של עפיפון.

עכשיו אפשר לצאת ולחפש ענפים שמתאימים לחצים ולסמן מטרה נייחת בשטח. את הקשת שהכנתם אפשר לקחת לטיול בעקבות גיבורי החג:

זוחלים להיסטוריה בעקבות מרד בר כוכבא - שמורת טבע עדולם

טיול מרהיב בשמורת טבע עדולם בינות חורש ים תיכוני והנוף הפתוח של שפלת יהודה. נתחיל ממצפה משואה ונרד אל מסתורי מערות הזחילה בחורבת מדרס.

מתי: שבת 17.5.

הרשמה מראש ותשלום בטל' 3639*.

פרטים נוספים: עדולם .

ל"ג בעומר במנהרות בר כוכבא

סיור עם ארכיאולוג בגן הלאומי הרודיון. פרשת מרד בר כוכבא אבדה בתודעה הלאומית ואיתם גם מוקד הקרבות שהתרחשו בגוש עציון ומבצר הרודיון. לכבוד ל"ג בעומר נערוך סיורים עם ארכיאולוג בהרודיון ואתריו ונשמע על הממצאים המרתקים, מצוקות הלוחמים ונחשוף את דמותו של מנהיג שנוי במחלוקת, כפי שמשתקפים בראי איגרות בר כוכבא שהתגלו במדבר יהודה.

מתי: ביום שישי ושבת, 16-17.5, בשעות: 10:00, 12:00 ו-14:00.

ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

שביל הפסגה בהר מירון, מערת בר יוחאי בפקיעין וקבר רבי שמעון בר יוחאי

מסלול טיול קצר וידידותי לילדים, המקיף את פסגת הר מירון ועובר בתוך חורש טבעי עם תצפיות נוף מרהיבות לכל הכיוונים. המסלול, שחלקו מוצל ומזג האוויר בו קריר יחסית, מתחיל בחניה ומסומן באדום.

פרטים נוספים: הר מירון .

ל"ג בעומר עם החברה להגנת הטבע

טיול לכל המשפחה בדרגת קושי בינונית באיזור רמות מנשה בכרמל. עין השופט, נחל זחל ונחל זהורה. צעידה עם לפידים, שיחה על משמעות החג וגם קרטושקעס, מדורה ושירה בציבור.

מתי? 17.5, יום שבת.

קוד להרשמה: 11170514.

לפרטים והרשמה: 057-200-30-30 או 03-6388688.

דִרכו את הקשת

אם אתם רוצים פעילות מקצועית של חץ וקשת, אפשר להצטרף לאחד ממועדוני הקשתים. הספורט הזה צבר תאוצה בשנים האחרונות בזכות סרטים וסדרות תקופתיות, כמו רובין הוד ומשחקי הכס. מדובר בענף ספורט אולימפי שמחייב ריכוז ושליטה פיסית ומנטלית ומי יודע אם לא גדל אצלכם הקשת האולימפי הבא לאולימפיאדת ריו 2016. הפעילות במועדונים מתאימה לילדים בני 8 ומעלה.

אם אתם מחפשים פעילות קבועה כדאי להציץ באתר איגוד הקשתות הישראלי, שמרכז את מועדוני הקשתים הפועלים בארץ. ב-17.5 תיערך תחרות ילדים ונוער במועדון קשתי ראשל"צ.

לפרטים: מועדון קשתי ראשון לציון .

פסטיבל חץ וקשת, בית לחם הגלילית

זו השנה השנייה בה מציינים את פסטיבל החץ וקשת של ל"ג בעומר ב"פארק היורה". הפסטיבל יאפשר לכל הבאים, מכל הגילאים, להתנסות בחווית קליעה בחץ וקשת מקצועי.

במתחם הגדול והייחודי יופעלו עשרות עמדות קליעה ותחנות: קליעה למטרות אולימפיות, קליעה למטרות תלת מימד, כניסה למשחק הרפתקאות משפחתי ביער הדינוזאורים, מופעי קרבות אבירים, תיאטרון רחוב, דוכני מזון, בית קפה ועוד.

מתי? 19.5, משעה 09:00-17:00.

כרטיס כניסה (לכל הפעילויות): 45 שקל.

אטרקציית חץ וקשת במצפה רמון

המטיילים בהר הנגב ובאזור מצפה רמון, יכולים לבקר באתר חץ וקשת שמקיים פעילויות של ירי בחץ וקשת למשפחות במהלך כל השנה. המקום הוקם על ידי יעקב אוורט, אדם לבבי ורב קסם, כבר בשנת 1995, בשטח מדברי השוכן כקילומטר מערבית לעיירה. הוא פיזר מטרות שביניהם עוברים מסלולים שונים בהתאם לקהל היעד – כאשר המבוגרים משתמשים בחץ וקשת אולימפיים והילדים בציוד מיוחד המותאם לגודלם. הפעילות מלווה במדריכים מקצועיים ואין צורך בניסיון קודם. הפעילות מתבצעת בקבוצות ואורכת כשעתיים.

חץ וקשת במצפה רמון
חץ וקשת במצפה רמון

ואם נשאר לכם עוד זמן, הנה כמה פעילויות ספורטיביות ומלמדות לרגל החג:

המוזיאון הגיאולוגי ברמת השרון

פעילות לכל המשפחה בנושא התפרצות הר הגעש סנט הלנס שבצפון ארה"ב במאי 1980. התפרצות זו הייתה האדירה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. בפעילות תעסקו בכוחות הטבע של כדור הארץ, תבנו דגם הר געש, תערכו ניסויים להמחשת גייזרים, תתבוננו בסייסמוגרף, תקיימו פעילות בתערוכת הבולים המתחלפת ותהנו מאטרקציות נוספות.

למי? לבני 7-9 בהרשמה מראש בלבד.

פרטים נוספים: המוזיאון הגיאולוגי .

בית מדרש ברחבי גן לאומי ציפורי

כל המשפחה מוזמנת להשתתף בשלושה בתי מדרש שיתקיימו במקביל ברחבי הגן, בהובלת מומחים שונים: בית מדרש בנושא המים – במאגר המים (ציפורי התת-קרקעית), בית מדרש בנושא האבן – בווילה הרומית (ציפורי של מטה), בית מדרש בנושא הרוח בבית הכנסת. בשעות 10:00–15:00 יתקיים באתר מופע מוזיקלי ויוצגו מחזות ברחבי הגן. יהיו גם: סדנת חפירה, סדנת יצירה (בתשלום סמלי), משחקי רחוב וסיורים מודרכים על ידי מדריכי גן קהילה ברחובותיה העתיקים של ציפורי ובמפעל המים העתיק שבגן הלאומי.

היכן: גן לאומי ציפורי.

מתי: שבתות 17.5, 24.5, בשעות 11:00, 13:00.

פרטים נוספים: גן לאומי ציפורי .

אולימפיאדה של פעם בקיסריה

פעילות משפחתית ספורטיבית ברוח קדומה - משחקי האולימפיאדה לוקחים אתכם למסע בזמן בהיפודרום הקדום של הורדוס לאורך הים. המסלול המותאם לפעילות משפחתית מזמין אתכם להתנסות בפעילויות המדמות את מקצועות האולימפיאדה בעת העתיקה, כגון: בניית קשת רומית קדומה, שאיבת מים מהבאר, בניית תצרפים ענקיים, בניית עמוד אובליסק וקפיצה לרוחק.

היכן: גן לאומי קיסריה.

מתי: שבתות 17.5, 24.5, בין השעות 11:00-15:00.

ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.