אם יש משהו שיכול להוציא אותי מדעתי בכל הליך הגירושים הוא ההתקרבנות בה לוקות חלק מהגרושות. כן, התגרשתי ממך, גרושתי היקרה לי (תרתי משמע), אבל לא התגרשתי מהילדים שלנו. הייתי אבא שלהם מיום שנולדו ואהיה אבא שלהם עד יום מותי. אני לא מתכוון לוותר על האבהות שלי, כך שלא ברור לי מה בדיוק הפך אותך לחד הורית. תכניסי את זה טוב טוב לראש שלך. לילדים שלנו יש שני הורים - את האמא, אני האבא. הורים, שניים את יודעת, לא חד, אלא זוג הורים, גם אם הם חיים בנפרד.

חד זה אומר יחיד

אחת התופעות המכוערות ביותר בעניין הגירושין היא תופעת ה"חד הוריוֹת". חד זה אומר יחיד והורי - זה אומר - הורה - אחד. לאן נעלם ההורה השני? זה שנמצא איתם בדרך כלל כמעט חצי מהזמן, שולח אותם בבוקר לבית הספר, מכין סנדוויצ'ים, מסיע לחוגים, לא מפספס אף מסיבת סיום - לאן הוא נעלם כשאת קוראת לעצמך חד הורית?

יש דבר כזה משפחות חד הוריות. למשל, כאלה שיצרו ילד לבד - באמצעות תרומת זרע, פונדקאית או אימוץ ויש גם לצערנו משפחות אלמנות, אבל גרושים? אם את חד הורית - אז מה אני? הבייביסיטר?

שיח יוצר מציאות ובהכרזה על כל גרושה שמגדלת את ילדיה המשותפים במשמורת שלה או במשמורת משותפת כחד הורית - אנו בעצם מקבלים את השיח הציבורי שמקטלג באופן כמעט אוטומטי את הגרושות כקורבנות, כאשר בעצם העניין, כפי שאני רואה אותו הוא די הפוך.

מי כאן הקורבן? בטח לא ה"חד הוריות"

איך הפכו הנשים לקורבנות, כשהנתונים שאני רואה לפניי מראים בדיוק את ההפך - שהגברים הגרושים הם הנפגעים כאן?

משמורת - גברים לפי החוק היום כמעט ולא יקבלו לחזקתם את הילדים. בדרך כלל אלו ילכו עם האמא, בהתאם לחוק חזקת הגיל הרך (למרות שגם אחרי הגיל הזה, 6, שופטים נוטים לתת לאמא את החזקה על הילדים).

מזונות - ממה שאני רואה בשטח, המזונות נופלים על גבם של האבות הגרושים בלבד. לא משנה כמה מרוויח האב, לא משנה כמה מרוויחה האם, לא משנה אם מדובר במשמורת משותפת ו/או משמורת אצל האב (נדיר, אבל קיים), עדיין האב יהיה מחויב בהעברת כספים לגרושתו.

תלונות על אלימות - כן, יש אלימות במשפחה, אבל בפועל, ממה שאני רואה בשטח כפעיל בתחום - הרבה מהתלונות הינן תלונות שווא שכל מטרתן היא להרחיק את האב מהבית בתחילת הגירושין, לקבל משמורת זמנית על הילדים ומזונות ללא זכות השבה לאב העצור.

אני תוהה מה מניע גרושה, אם בישראל, לקחת את ילדיה ולהפוך אותם ליתומים מאבות שנמצאים בחיים (בינתיים). אני תוהה מהיכן הרוע שגורם לאדם להכריז על אדם אחר כלא ראוי לילדיו. ההלכה גורסת שיש כמה וכמה סוגים של מתים. יש אלו ללא נשמה באפם ויש את אלו ללא ילדים.

אז אחזור שוב, גרושתי היקרה, לילדים שלנו יש שני הורים ושניים - זה זוג ולא חד. מכיוון שאני עדין לא מת - אני לא מצליח להבין מה הופך אותך לחד הורית.

סתיו אדם, אב גרוש לארבעה, אשר חובק עם ילדיו משמורת משותפת, מגשר ומנחה קבוצות תמיכה לגרושים-גרושות, מתוך ראייה של טובת הילד. פעיל חברתי בתחום של שיווניות במשפחה. מוזמנים להצטרף לקבוצת "מתייעצים בגירושין" בפייסבוק.