"אמא, למה שונאים אותנו?" בן ה-10 תולה בי זוג עיניים תוהות.

"למה אתה שואל?" לא הבנתי לאן הוא חותר.

"אני כל הזמן שומע בתעמולת הבחירות שכולם נגד החרדים", הרמתי את הראש שלי משולחן העבודה. לראשונה הבחירות עוברות לי קצת ליד האוזן. אני אגב, נמנית בין הקולות המתנדנדים, אבל דבר אחד כואב לי: שנאת האחים. "עשיו שונא ליעקב", את זה למדנו על בשרנו לאורך ההיסטוריה היהודית, אבל ממתי יעקב שונא את ישראל? עצוב שאחים אנחנו והפילוג שולט בנו.

הכה בחרדים וקבל מנדטים

תשכחו מהטרור הפלסטיני, מאיום הגרעין האיראני או מהנשק הכימי הסורי. הכל מתגמד מול הסכנה הכי גדולה במדינה: החרדים. כך סבורים כנראה מעצבי שיח המירוץ לבחירות לכנסת ה-19.

לבני עסוקה בלבנות גוש שיחסום ממשלת חרדים; לפיד דווקא חושב שאסור להפקיר את נתניהו לחרדים; קדימה נאחזת בשנאת חרדים כטובע הנאחז בקש. נדמה שהיום המוטו הוא: "הכה בחרדים וקבל מנדטים".

מה קרה? איך התעוררנו בוקר אחד וגילינו ששנאת חרדים היא הנשק החדש להגנה על ישראל ואחד מהרגשות החזקים המניעים את הפוליטיקה הישראלית?

זו הסכנה האמיתית שלכם? (צילום: Kobby Dagan/shutterstock)
זו הסכנה האמיתית שלכם? (צילום: Kobby Dagan/shutterstock)

לפני הכל, נסו להכיר אותנו

נכון, יש ויכוח, יש חילוקי דעות. כאמא לילדים, למדתי שריב בין אחים יש ליישב בהידברות. לא בשיח שנאה, חרמות ונידויים. קל וחומר בין אנשים. האמנם כל אלה המעלים את סוגיית החרדים על ראש תשדיריהם מעוניינים בפתרון? כי מי שבאמת מעוניין בכך, צריך קודם כל להכיר אותנו, החרדים; להכיר את הנושא היטב. מה שקורה בשטח רחוק מאוד מהדימוי הדמיוני אותו מציירים הפוליטיקאים. לא רק זאת. לפעמים כדי למצוא פתרון אמיתי, נדרש שיח חיובי, שאינו מקטב.

קחו למשל את אחת הסוגיות האהובות על מפלגות המרכז: שילוב חרדים בשוק התעסוקה. תנועת "טוב" - תנועה חרדית חברתית צעירה, בה אנחנו חברים, ערכה בחודש האחרון סקרים באמצעות חברת גיאוקרטוגרפיה וגילתה שלמעלה מ-50% מהציבור החרדי הינם בעד השתלבות בשוק העבודה ולימודי אקדמיה. הסקר מגלה גם כי קיימת אפליה עמוקה נגד העסקת חרדים בשוק העבודה. 51% מעידים על אפלייה כלפי חרדים בשוק הפרטי ו-65% מעידים על אפלייה במגזר הציבורי כלפי חרדים. הנתונים מוכיחים שהפתרון לתעסוקת החרדים צריך לבוא גם מתוך שינויים מבניים וכלליים בשוק העבודה הישראלי - מתוך דאגה לעובד החרדי וסיוע להשתלבותו. פתרון כזה הינו אמיתי ודורש שיח מקרב, לא שיח מקטב.

התורה מגינה עלינו

מה שמבדיל את עם ישראל משאר אומות העולם היא התורה וערכיה, האם בלב שלם הציבור הכללי היה מוותר על היהדות?

טועה מי שחושב כי בשנים האחרונות מתחולל שינוי עמוק בחברה החרדית, אשר יותר ויותר צעירים ממנה משתלבים בכל תחומי החיים והכלכלה בישראל. זה לא נכון. תמיד היו כאלה שעבדו ותמיד היו לומדי תורה והלוואי ויהיו כמה שיותר (!) כי תמיד צריכים את הלומדים. ההיסטוריה מוכיחה כי התורה הגנה ומגינה על עם ישראל ולוחמיה.

מי שבאמת מעוניין בפתרון צריך לאמץ שיח אחר, שיח של הדברות, שיח חיובי שאינו מקטב ושיעזור להצמיח את הניצנים האלה. מנדטים, אני מודה, זה לא יביא, אבל שינוי כן.

את הטור הזה לא נתתי לבן העשר שלי לקרוא. אני מקווה שאתם כן תקראו אותו.