כבר כמה שבועות שהאדמה רועדת. כולם מדברים רק על הספר הזה. מאז "הארי פוטר" לא נרשמה כזו היסטריה. אך בעוד "הארי פוטר" גרם לדור שלם של ילדים לפתוח ספר ולטבוע בתוכו, עכשיו זה קורה לאמהות שלהם. "50 גוונים של אפור", הספר שמכר מיליונים, זה שעליו אומרים שהוא "פורנו של אמהות", יוצא בעוד כמה ימים בשפת הקודש ומאיים לעשות מהפכה גם אצלנו.

לא קראתי את כל הספר, אך אני מודה שגנבתי כמה שורות מפה ומשם, אולי אפילו כמה פסקאות. כמו שזה נראה, מדובר בספר שכנראה לא ישנה את פני לימודי הספרות באוניברסיטאות, גם אם הוא ישנה את פני המו"לות. העובדה הזו גרמה לי עוד יותר להסתקרן מה קרה פה, ולהרגיש חובה לפצח את המסתורין סביב התהיה למה יש כזו היסטריה סביבו.

אז עשיתי תחקיר. התחלתי לדבר ולשאול את כל מי שפגשתי, אם שמע או קרא, ומה דעתו. ובעיקר מה דעתה.

ואז, פתאום, הבנתי על מה המהומה.

סוד העניין הוא לא הסיפור, וגם לא איך הוא כתוב או באיזה סגנון. אפילו מה בדיוק קורה שם בעלילה לא חשוב נורא. העניין הוא שלראשונה מזה הרבה שנים באה מישהי וכתבה משהו שבעזרתו היא הזכירה לכולם, שנשים הן לא רק מושא לפנטזיות.

היא הזכירה למי ששכח, שאישה יכולה להיות בעלת הפנטזיה עצמה.

כל כך הרבה שנים רק מסבירים לנו הנשים, בעיתונים, בפרסומות ובטלוויזיה, איך אנחנו צריכות להיראות כדי למשוך גברים. מסבירים לנו שאנחנו צריכות להיות רזות כמו מקל, עם חזה כמו כדורים פורחים, צעירות עם פנים חלקות, ללכת על עקבים, וגם רומזים שאם רק נהיה כאלו: נהיה נשים מושכות. ושזה מה שאנחנו הכי רוצות. ואנחנו הפנמנו את מה ששטפו לנו איתו את המוח.

הבנו שזה מה שאנחנו צריכות להיות - אנחנו צריכות להיראות כמו מה שגברים אוהבים. וזו הפכה להיות המיניות הנשית.

עוד ועוד נשים נשכבו על שולחן המנתחים כדי להתאים את עצמן לאופן שבו אמרו להן שהן צריכות להיראות. עוד ועוד נשים חיסלו משכורות וקנו עוד ועוד בגדים, נעליים ושאר קישוטים. עוד ועוד נערות הרעיבו את עצמן. עוד ועוד נשים שנאו את איך שהן נראות - בגלל שבעמודי הכרומו ריטשו נשים אחרות כך שהן ייראו כמו שאף אישה אף פעם לא תיראה. חלקות כמו מראה, בלי קמט ובלי הבעה.

ואז הגיע הספר הזה.

והספר הזה הזכיר לנשים את מה שהן מזמן שכחו. את מה שכבר שנים לא ראו בסרטים, ולא כתבו עליו בעיתונים, שזה לא איך שאת נראית.

הספר הזה הזכיר למי ששכחה - שהשאלה אם הגברים חושקים בנו היא לא השאלה היחידה. ושמותר לנו להיות אלו ששואלות את עצמן מה מושך אותן.

הרבה מאוד שנים הסבירו לנו, הנשים, שכדי לזכות באהבה עלינו להתאים את עצמנו למה שגברים רוצים והנה בא הספר הזה והזכיר לנו את מה שניסו שנשכח.

שזה לא איך שאנחנו נראות. זה מה שאנחנו מרגישות.

וזו הסיבה שהאדמה רועדת. כי הסירו את הכיסוי ששמו הרבה שנים להרבה נשים על העיניים, והזכירו להן את מה שהן שכחו.

שגם לנשים מותר.