מה הסיפור, תמונה אחת של הילדים, ביחד, מסתכלים למצלמה, בלי מוצץ, מחייכים, עומדים ישר, מחובקים אם אפשר ועם בגדים נקיים ומסודרים. מה כבר ביקשתי? מהילדים - הרבה. לילדים מאוד קשה לעמוד במקום בלי לזוז, לחייך כשאומרים להם ולמלא הוראות ללא התנגדות. תוסיפו לזה את המצלמה והם בכלל מאבדים כיוון.

גם בטכנולוגיה המהירה של היום, עוד לא הספקתי לצלם אותם והם כבר רצים לעמוד לידי ולראות איך יצאה התמונה. איפה, איפה הימים שחיכינו שייגמר פילם של 36 תמונות כדי ללכת לחנות, לשלוח לפיתוח ולחכות יומיים עד שתהיינה תמונות מוכנות?

בימי החופש, כשמבלים הרבה ועוברים המון חוויות מיוחדות עם הילדים, אנחנו רוצים לצלם כל רגע נתון כדאי לדעת איך יוצרים תמונות מוצלחות של הילדים, כזו שנוכל להתגאות בה, שתצא מקצועיות במיוחד. הנה כמה טיפים מהצלמת אפרת שיין:

תנו לו פשוט לעשות מה שבא לו (צילום: אפרת שיין)
תנו לו פשוט לעשות מה שבא לו (צילום: אפרת שיין)

אל תתחננו לחיוך

בינינו, זה לא עובד. ילדים הם אלופים בלעשות לנו "דווקא". כמה שנרדוף אחריהם וננסה להצחיק אותם- ברגע שאנחנו הצלמים- אין לנו קשר עין ישיר עם הילד וזה הופך את העניין כמעט לבלתי אפשרי. בקשו ממישהו בסביבה שיצחיק את הילדים ויבדר אותם- זה יגדיל את הסיכוי לתפוס חיוך ספונטני ואמיתי. יחד עם זאת, זכרו שיש הרבה תמונות מיוחדות שמביעות רגש ומנציחות רגעים שבהם הילדים לא מחייכים. מבט שובב, מרוכז, פרצוף מצחיק- גם אלו רגעים ששווה לתעד.

רדו לגובה העיניים של הילד

אם צריך אפילו שבו על הברכיים, תתכופפו- תזחלו, הכל הולך. הזווית הזו- של גובה העיניים מחמיאה יותר לילד מאשר צילום מלמעלה, לא מגמדת אותו ויש סיכוי גדול יותר לתפוס מבט ישיר למצלמה.

השתדלו לתכנן מראש את התמונה

דברים שתרצו שיופיעו או לא יופיעו בה. התקרבו למצולם בהתאם- אל תסתמכו על נפלאות הפוטושופ לאחר מכן, חיתוך התמונה במחשב גורע מאיכותה.

אם אתם מצלמים בחוץ ובשעות היום

עשו זאת במקום מוצל, אך עדיף לא מתחת לעצים. בעידן הדיגיטאלי של היום בו אפשר לראות את התמונה במיידי- צלמו מספר תמונות ובדקו את הצל שנופל על פניו של הילד, ושנו את מיקומכם בהתאם (אפשר גם לנסות לשנות את מיקומו של הילד אבל יהיה הרבה יותר קל לזוז בעצמיכם...) . אם אתם מצלמים כאשר חשוך- שימו לב שהפלאש לא יוצר "עיניים אדומות" למצולמים ושיש מספיק תאורה במקום, כדי שהתמונה לא תצא כהה מדי.

תנו להם להיות הצלמים

אם המצלמה לא יקרה מדי והילדים שלכם לא קטנים מדי תנו להם לצלם בעצמם. הסבירו והדגימו להם ותנו להם יד חופשית- לצלם את עצמם, את האחים שלהם, אתכם, את החברים ואת הבית והחצר - תופתעו לגלות כמה מקסימה ומיוחדת יכולה להיות נקודת המבט שלהם. אני מצלמת את הילדים שלי בלי סוף. ולמרות כל הטכנולוגיה וכל החידושים אני עדיין מפתחת את התמונות ומסדרת באלבום. יש בזה משהו משפחתי ונעים במיוחד לדפדף באלבום המשפחתי, להסתכל בתמונות ולהעלות זכרונות.

תנו להם לשחק עם אביזרים מיוחדים (צילום: אפרת שיין)
תנו להם לשחק עם אביזרים מיוחדים (צילום: אפרת שיין)