הרבה פעמים נראה לנשים מיניקות שתקופת ההנקה חלפה והחלב פשוט נגמר. כמות החלב הולכת ופוחתת והן מחליטות להפסיק להניק, אבל אחר כך מתחרטות. גם כשנדמה שהכל אבוד ושתקופת ההנקה מאחוריך, אם באמת תרצי להמשיך, קיימות מספר דרכים להגברת כמות חלב האם שלך, לעיתים גם לאחר הפסקה ארוכה בהנקה. לפנייך כמה טיפים שיעזרו לך להגביר את ייצור החלב. ככל שתתמידי יותר כך יהיה יותר חלב מיום ליום. העניין בהנקה זה היצע וביקוש. ככל שיהיה יותר ביקוש, כך ייווצר יותר חלב. לכן, אם את מרגישה שיש לך פחות חלב, עבדי לפי העקרונות הבאים:

הכי קרוב לאמא

מגע של עור על עור (Skin to skin) בין האם לתינוק גורם להפרשה של הורמון אוקסיטוצין שאחראי על רפלקס שחרור החלב. הניחי את התינוק כשהוא עירום כולו (למעט טיטול) על בית החזה שלך כשהוא חשוף (ללא חזייה או חולצה) וכסי את שניכם בשמיכה מעל. שכבי איתו כך מספר פעמים ביום.

כן: חילבה, קוואקר ובירה

ישנם מאכלים אשר הוכחו כמועילים בתהליך הגברת ייצור החלב. לדוגמה, קוואקר, חילבה, בירה שחורה - מומלץ להעשיר את התפריט שלכן במאכלים מסוג זה בזמן ההנקה.

לא: נענע, פטרוזיליה ומרווה

כפי שיש מאכלים שמגבירים את כמות החלב, יש גם מאכלים אשר מפחיתים את ייצור החלב, ביניהם: נענע, פטרוזיליה ומרווה (בכמויות גדולות). השתדלי להימנע מהם.

.

מים ואוכל

שתי הרבה במהלך תקופת ההנקה ואכלי ארוחות המכילות את כל אבות המזון. תזונה מאוזנת ועשירה של האם מבטיחה חלב עשיר ומזין לילד היונק.

תוספות

בבתי המרקחת ניתן למצוא כדורי חילבה, רב-חלב, שנמכרים ללא מרשם רופא בפארמים ומגבירים את ייצור החלב.

לשאוב רק עוד קצת

רצוי לשאוב לאחר כל הנקה, מיד לאחר שהתינוק מסיים. כדאי לשאוב עוד מספר דקות, גם אם לא יוצא חלב. אפילו "לשאוב על ריק". הפעולה פשוט תאותת לגופך לייצר עוד חלב.

אל תסתכלי בשעון

הניקי את התינוק לפי סימני רעב ראשוניים (ליקוק של השפתיים, הכנסת אגרופים לפיה, חיפוש עם הראש. לא כשהתינוק בוכה - זה כבר סימן מאוחר). זכרי, אל תסתכלי על השעון אלא על התינוק.

שני צדדים להנקה

השתדלי להניק בכל הנקה משני הצדדים. כלומר, הנקה אחת מלאה מצד אחד ולאחר מכן להציע גם את הצד השני. בהנקה הבאה כדאי להתחיל מהצד שסיימנו. כך שיוצא שבכל הנקה יש גירוי לשני השדיים.

אל תפספסי את הלילה

אם חשוב לך להמשיך להניק, אל תפספסי את הנקת הלילה. במידה וכן מתפספסת הנקת הלילה - כדאי לשאוב במקום ההנקה.

רוני ביר, יועצת הנקה מטעם אתר טיפת חלב ברשת. לכתבות נוספות בנושא הנקה . למחשבון הריון .