להתגרש זה מבאס.

בואו נשים את זה על השולחן: אפשר להתגרש בהסכמה, עם גישור והכל, ולשמור על יחסים מוצלחים, אבל פיקניק ביום אביב זה לא. הורה הוא יצור חרד ורדוף רגשות אשמה גם ככה, הגירושים רק מוסיפים דלק למדורה המסוימת הזו. מה עשיתי לילדים, איך פגעתי בנפשם הרכה, אבל מכאן ועד התאבדות ושינויי חקיקה, הדרך ארוכה. אני לא יודע אם הנתונים על אחוז גבוה של אבות גרושים שנוטלים את חייהם מדויקים. לנתונים סטטיסטיים יש נטייה לגמישות מפתיעה כשזה מגיע למאבקים כאלה. אני גם לא בטוח אם נשים צריכות לקבל כמעט אוטומטית חזקה על הילדים, באמת שלא.

מה שאני כן בטוח לגביו הוא שלהורים יש אחריות ואינטרס להפוך את הגירושים לאירוע טראומתי כמה שפחות. כן, לפעמים זה כולל בגידות, שקרים והכי גרוע – כסף. זה מייצר מריבות קשות ופרנסה לעורכי דין. אבל כשהקרב הזה נגמר והילדים נשארים, צריך להגיע לפחות לסוג של שלום קר. זה המינימום.

להסיט את וילונות העצבים והנקמה (צילום: shutterstock)
להסיט את וילונות העצבים והנקמה (צילום: shutterstock)

הפוסטים הקודמים של ניר דן:

פרק ב': היום שבו תפרנו שתי משפחות לאחת

תינוקת חדשה היא לא צעצוע? מי אמר?

הבלונדה, המתבגרת, הגמד והמפץ הגדול

כיכר תחריר קטנה ומתוקה שלי

מתי הכי טוב להתגרש? ולהתחיל מחדש?

הסקס בפרק ב' יותר טוב

הילד שלי, הילדה שלה, הסודות שלנו

הורים – נשים וגברים – שמשתמשים בילדים כנשק לנגח את הצד השני, לא משלמים מזונות, מאחרים לקחת את הילדים או להחזיר, לא מציבים להם גבולות ומפנקים מדי, לא שומרים על מסגרת יציבה וברורה - גורמים לצאצאיהם נזק. זה נורא פשוט, רק צריך להסיט לרגע את וילונות העצבים והנקמה כדי לראות.

וצריך גם לעמוד מאחורי החלטות ולשלם את המחיר. להתגרש זה לא כלכלי, בשום צורה ואופן. כן, אתה צריך לשלם מזונות ולהתמודד עם המינוס. וכן, את צריכה לחשוב שנייה לפני שאת מוציאה ממנו את הסכום המקסימלי ולא משאירה לו מספיק כדי לחיות, כדי לתת לילדים את המקסימום בימים שלו.

הזוגות הגרושים המאושרים שאני מכיר ויתרו. כל צד עשה את הפשרות שלו, התחמק מדרישות האגו הפגוע, ויתר על כסף, על הטינה. הם קיבלו החלטה מודעת שטובת הילדים קודמת, ועל הדרך זכו לרווח קטן נוסף: קל יותר לחיות בלי זעם מפעפע תמידי על מישהו שפעם היה חלק מהחיים שלך. כשאתה לא מזין את הזעם הזה בדלק המאבק, הוא נרגע קצת מעצמו.

תמיד חשבתי שלהתאבד זה לברוח. אני לא מדבר על מחלות נפש, אני לא מדבר על מצבים קיצוניים. וכשיש ילדים, צריך לחפש כל מוצא אחר – כזה שישמור עליהם ככל האפשר. ההתאבדות כאן היא סמל קיצוני לכל הרע שיש בגירושים. אפשר להימנע ממנו. זה בידיים שלכם.