יום אחד נפתחת דלת הבית ובפתח עומד שליח מיוזע ועימו ארגז גדול וכבד שממנו נשלף כיסא אוכל מרשים, ה- Prima Papa מבית Peg Perego, מלא מתגים ומנופים, ממש מושב טייס לפעוטות. לאחר בדיקות מקיפות של מידות, משקלים וזוויות, העברתי אותו לנסיינים שלי, כדי להתרשם מהאינטראקציה עם תינוקות שהתחילו לא מזמן לשבת ולאכול בכפית.

הפרימה פאפה של פג פרגו (צילום: אבי ורון)

זוג תאומות שמחו מאוד לקבל את האורח הזר, כיסא האוכל הצנוע של כתר פלסטיק, שמצא את עצמו מהר מאוד שפן ניסיונות שלהן ושל כל מיני דייסות דביקות ופירורים לרוב. הנחנו אותם לנפשם וחזרנו לאחר כמעט חודשיים... הנה הרשמים:

"שנינו אוהבים לאכול ולשתות טוב ומאוד אוהבים את מה שקורה כשמושיבים אנשים קרובים או רחוקים סביב שולחן אוכל גדול אחד. לפני שהיו לנו ילדות, נהגנו לארח לא מעט. כמעט תמיד סביב שולחן אוכל גדול. אמא הייתה אחראית לבישולים ולתכנונים, אבא היה אחראי לניקיונות ולחיסולים. מאז שנולדו התאומות, אין לנו זמן לארוחות כאלה, אבל חלוקת התפקידים לא השתנתה. אמא אחראית להכנת האוכל ובדרך כלל גם להאכלה עצמה. אבא אחראי לניקיונות".

כיסא אוכל מתקפל של כתר פלסטיק - אפשר לשטוף גם בצינור (צילום: אבי ורון)

"את ליפסקי הביא לנו חבר שהשתמש בו עד שילדיו גדלו", ממשיכים הנסיינים שלנו לספר. "זה ליפסקי, הוא אמר וכבר הרגשנו כאילו פגשנו את השכן מהבית ליד, זה שנכנס אליך לסלון ככה סתם עם הטרנינג ובכפית מגיש לפיך טעימה מצנצנת הריבה שזה עתה הכין. ליפסקי, מבית כתר פלסטיק, הגיע אלינו ערום מכל ריפוד, לא יפה במיוחד, לא מרשים בגודלו וברוחבו, חף מכל תחכום ונטול פוזה. פשוט חבר".

"לאחר התנסות, מצאנו את היתרונות והחסרונות בכל אחר מהמוצרים".

Prima Papa מבית Peg Perego

כן:

הכיסא גדול ומרווח, מרופד היטב בריפוד מחומר פלסטי שניתן להסרה ולניקוי. בעל מגש רחב, נשלף וניתן לשטיפה בכיור מתחת לזרם המים. יש לו רתמות בטיחות והוא כבד ורחב ובגדול - מעניק תחושת בטחון.

לא:

גם בגיל עשרה חודשים הקטנטנה, שגובהה ומשקלה ממוצעים, נבלעה בתוכו. הכיסא, בעל חמש אפשרויות גובה, היה גבוה מדי גם כשכוון לאפשרות הנמוכה ביותר (בניגוד לכיסאות אוכל אחרים שניסינו). היא לא אהבה להיות בתוכו ובמקום לסייע לנו לשלב אותה בעולם המוצקים, הפך הכיסא למכשול נוסף בדרך. הכיסא גדול מאוד ותופס הרבה מאוד מקום ליד שולחן האוכל. שני כיסאות כאלה לתאומים הם מפלצת דו-ראשית. הסלון שלנו מרווח יחסית ואנחנו רק יכולים לדמיין כיצד נראה הכיסא הגדול והמסורבל בדירות צפופות יותר. גם אחרי ניקיון קפדני, תמיד בארוחה הבאה יימצא בין קפלי הריפוד שריד מיובש ומצומק של הארוחה הקודמת.

אמא: מעדיפה כיסא קליל ופשוט יותר, שיסייע לי ללמד את הקטנה לאכול ולא יפריע לתהליך.

אבא: באופן כללי אני בן אדם שמעריך יציבות ואכן הכיסא יציב ביותר ומאפשר האכלה בטוחה, גם של הילד הסרבן ביותר, אולם, במחיר גודל וכבדות שאינם פרופורציוניים.

קומפקטי בקיפול וקל משקל (צילום: אבי ורון)

ליפסקי

כן:

ליפסקי לא תופס יותר מדי מקום והוא קל יחסית לכיסאות אחרים. יש לו מגש נשלף שאפשר לשטוף בקלות בתוך כיור המטבח ובמקרה הצורך אפשר גם לשטוף את כל הכיסא תחת זרם המים במקלחת או בגינה. כשמדובר על אכלניות מתחילות, שבעיקר מורחות, יורקות ומלכלכות, אלה יתרונות גדולים. כאמור, אנחנו קיבלנו אותו בלי ריפוד, אבל מי שחושק בריפוד יכול לקנות אותו בנפרד בגרסת בד או שעוונית. למרות שאינו מהכיסאות הגדולים, הוא מעניק תחושה של ביטחון ונוחות. המגש שלו רחב ומרווח גם יחסית לכיסאות גדולים יותר שבהם השתמשנו והשוליים שלו גבוהים ובלי פינות. המגש מורכב ישירות על הכיסא. בכיסאות אחרים המגש מורכב על גבי תושבת רחבה ממנו, דבר שיוצר עוד חריץ שבו יכול להיאסף אוכל, בייחוד מרוסק או נוזלי.

לא:

מושב הכיסא ניתן להנמכה ולהגבהה וזה יתרון כמובן. עם זאת, משיכה של המושב לכיוון מעלה שלא בזווית מדויקת, עלולה לגרום בקלות רבה מדי דווקא לנפילה של המושב למטה. אם זה קורה כשתינוק יושב בפנים, זה מסוכן. לעומת כיסאות אחרים, שבהם יש חמש נקודות חגירה (מעל לכתפיים, במותניים ובין הרגליים), לליפסקי שלוש נקודת בלבד, במתניים ובין הרגליים. אם התינוקת רזה יותר מאשר המרווח שבין מקום היציאה של רצועת המפשעה לבין גב המושב, היא תגלוש קדימה.

אמא: שמחתי לפגוש כיסא שנוכחותו ליד שולחן האוכל מציקה פחות משל אחרים, שמחתי לפגוש כיסא שעוזר לי ללמד את הקטנות לאכול ולא מפריע להן בדרך.

אבא: כמי שאחראי בבית לניקיון שאחרי, ליפסקי לוקח בגדול. לא צריך להתעסק עם קפלים ופינות נסתרות. כשקיבלנו אותו אמרו לנו שאפשר לשטוף עם צינור, אבל אז עוד לא הבנתי איזו תכונה אדירה זאת. עכשיו, אחרי עשרות חביתות / קציצות / עגבניות / גבינות / בטטות, הפטנט הזה נראה לי חיוני.

צריך לפרק את המגש כדי להצמיד לשולחן אוכל (צילום: אבי ורון)

סיכום:

כיסא אוכל הוא אחד מהמוצרים המועדים ביותר לתאונות בבית. הורים רבים אינם מקפידים לרתום את הפעוט והוא יכול להיעמד ואף להתכופף ונפילה שלו עם או בלי הכיסא מגובה של שולחן, היא החשש הכבד של הבוחנים במכון התקנים, שמודים שכיסא אוכל הוא בטיחותי רק שעושים בו שימוש נבון. יש להקפיד על הוראות הבטיחות המצוינות בחוברת וחלקן גם על הכיסא עצמו.

בדיקות יציבות מחמירות של מכון התקנים הישראלי (צילום: אבי ורון)

מבחינת הנתונים היבשים, הפג פרגו מציב את המגש בחמישה גבהים אפשריים בין 68 ס"מ ל-80 ס"מ. הואיל ושולחן אוכל הוא בגובה של כ-75 ס"מ, לא פעם גובה המגש, גם במיקום הנמוך ביותר, ימנע הכנסת הכיסא מתחת למשטח השולחן, אם כדי לחסוך מקום בפינת האוכל ואם לאפשר לפעוט לאכול ישירות מהשולחן של הגדולים. במקרה זה יש לפרק את המגש ולהרכיבו שוב אח"כ.

המשענת ניתנת להטיה בין 100 ל-130 מעלות, אם כי האכלה בחצי שכיבה מתאימה רק למזון שאינו מוצק, מחשש חנק. משקלו הרב, 10 ק"ג, מקשה על הרמתו או הזזתו במצב פתוח. כאן נכנס מנגנון גאוני ממש, סט הרגליות הופך להיות גלגלים רק כאשר המושב מקופל ומאפשר הסעה צידית וכך גם היצרן פתר את הצורך בנעילת הגלגלים הנדרשת בטיחותית כאשר המושב בשימוש, נעילה שהורים רבים שוכחים לבצע. מידות שטח הבסיס שיוצרות רגלי הכיסא, כמדד ליציבות, הן: 77X59 ס"מ. בקיפול, הכיסא יזדקק ל- 59X103X28 ס"מ (גובה 106 ס"מ עם מגש).

הפרימה פאפה מקופל (צילום: אבי ורון)

הליפסקי שוקל רק כמחצית, אין לו גלגלים והוא נוח למי שמנייד הרבה את הכיסא, בעיקר בין מפלסים שונים. גובה המגש נע בין 53 ס"מ ל-78 ס"מ (6 מצבים), פירוק המגש הגדול, שמידותיו כמעט זהות לזה בפרימה פאפה (35 X 56~58 ס"מ) יותיר מגשון קטן הנמוך ב-4 ס"מ. זווית גב המושב קבועה ב-115 מעלות. מידות שטח הבסיס כאן אינן שונות מהותית (הפרש כ-13%): 73X55 ס"מ. בקיפול הכיסא יצטמק ל- 55X85X31 ס"מ (גובה 97 ס"מ עם מגש).

אם נתעלם מפער המחירים הגדול, הבחירה בין המוצרים היא מאבק איתנים בין הבטיחות ונוחות הנתפסת של הילד במושב האיטלקי המעוצב והמפואר לבין השימושיות וההתנהלות הקלה של ההורה במוצר הפשוט למראה מבית כתר פלסטיק. פרימה פאפה דיינר של פג פרגו, יבואן: פופיק – מחיר רגיל 999 ש"ח. כיסא אוכל מתקפל, כתר פלסטיק – מחיר רגיל 279 ש"ח.