תינוקות מתפתחים בקצב מהיר, הם סקרנים וחוקרים את עולמם, הם לא מודעים לסכנות ולתוצאות מעשיהם, והם קטנים מבחינה פיזית ולכן פגיעים יותר. מטעמים אלו סביבת הבית אינה בטוחה לילדים, אלא אם כן הותאמה כראוי. הדרך הטובה ביותר להפוך את הבית לבטוח יותר עבור הקטנטן שלכם היא לרדת על הברכיים ולסרוק כל פינה מגובה העיניים של תינוק. לפניכם עשרת הצעדים החשובים ביותר לבית בטוח לילדים:

 1. מכסים שקעים חשמליים במכסי פלסטיק לסגירת שקעים, שאפשר לקנות בכל חנות לצורכי הבית. ודאו שכל חוטי החשמל תקינים ואינם משתרכים על הרצפה ושהשקע מקובע היטב בקיר.
 2. מתקינים סורגים על כל החלונות או מגבילים את פתיחת החלון ל-10 ס"מ; נפילות מחלונות מסוכנות ביותר. שימו לב שהמרווח בין הסורגים לא עולה על 10 ס"מ.
 3. מקבעים לקיר היטים כבדים. כדאי לקבע לקיר שידות לטלוויזיה, רמקולים, ספריות וכוננית מגירות, גם כשהם נראים חזקים ויציבים. ילדים אוהבים לטפס, והם עלולים למשוך או לפתוח מגירה ולהפיל את הרהיט הכבד.
 4. מאחסנים חומרי ניקוי ותרופות במקום גבוה ונעול: כך התינוק לא יוכל להגיע אליהם.
 5. משתמשים בקומקום חשמלי ובמיחם בעלי תו תקן: ומניחים אותם הרחק מקצה השיש.
 6. מתקינים במרפסות ובמדרגות מעקה תקני: גובה המעקה במרפסת צריך להיות לפחות 105 ס"מ, ובמדרגות – לפחות 90 ס"מ.
 7. מתקינים שערים במעלה ובמורד המדרגות: בכל בית שיש בו מדרגות, ושנמצאים בו ילדים מתחת לגיל 3.
 8. מגבילים את טמפרטורת המים החמים בברזים ל-50 מעלות צלסיוס: עושים זאת באמצעות מערבלי מים המותקנים על הצנרת או באמצעות אביזרים מיוחדים המותקנים על הברזים עצמם.
 9. מתקינים לפחות שני גלאי עשן: אחד באזור המטבח ואחד באזור חדרי השינה והסלון.
 10. מחזיקים למקרי חירום מטף כיבוי אש ומספרי חירום: ודואגים שהם יהיו במקום נגיש.
 11. בחנויות למוצרי תינוקות קיימים אביזרי בטיחות נוספים רבים שיכולים לעזור להתאים את הסביבה לתינוק, כמו אביזרים המונעים טריקת דלתות, אביזרים המונעים פתיחת מגירות, מגִני פינות חדות ועוד.

היכנסו לכתבה המלאהעל התפתחות התינוק בגיל 7-9 חודשים.

בנוסף:

 • הקפידו לנעול את הדלת: לא רק מחשש לגנבים, אלא כדי שהילד לא יוכל לפתוח את הדלת ולשוטט בחוץ.
 • אל תאפשרו משחק על אדן החלון אם אין סורגים: גם כשיש מבוגר בסביבה. שנייה אחת של חוסר תשומת לב והילד עלול ליפול. הימנעו מהצבת רהיטים כמו מיטה וכיסאות מתחת לחלון.
 • הקפידו על נעילת השערים: אי-אפשר לצפות מראש כמה מהר הילדים יגיעו אל המדרגות.
 • הקפידו לסגור דלתות בתוך הבית: במיוחד דלתות האמבטיה והשירותים. תינוקות אוהבים את האסלה, וזה יכול להיות מסוכן. הקפידו לכסות את האסלה תמיד.
 • הרימו מהרצפה חפצים קטנים: ילדים עד גיל 3 נוטים לחקור את עולמם דרך הפה והם פגיעים במיוחד לסכנת חנק.
 • אל תניחו תנורי ספירלה ורדיאטורים על הרצפה: אם אין ברירה ומשתמשים באמצעי חימום שנמצא על הרצפה, הניחו אותו בקצה החדר ולא במרכזו והשגיחו כל הזמן שהתינוק לא נמצא בקרבתו.