בשנים האחרונות אני פחות נלחצת מצמד המילים המאיים - החופש הגדול. נראה לי שהסוד טמון בארגון ותכנון.

אצלנו בבית, כשמתחיל החופש נשלפים הפנקסים. כל אחד מכין רשימה של דברים שהוא רוצה להספיק לעשות בחופש, או חולם לעשות באופן כללי. ביחד אנחנו מכינים לו"ז יומי למשך חודשי יולי-אוגוסט, ומייצרים מסגרת שפויה ומאוזנת של זמני מסך, חברים, קריאה ובילויים.

אנחנו מארגנים הכל מראש - אפילו את תפריט ארוחות צהריים (לא יודעת מה אצלכם, אצלי כולם יותר רעבים בחופש, וגם הטעם במזון איכשהו משתנה להם). כך כולנו יודעים מה צפוי לנו בכל יום. את "לוחופש" אנחנו תולים אחר כבוד על המקרר, והילדים הקטנטנים נהנים להתעדכן כמה ימים נותרו.

עוד רעיונות לחופש הגדול בערוץ עשו בעצמכם :

במה למלא את לוחופש?

המגוון רחב: מבילויים פשוטים בפארק, רחצה בחוף הים או בבריכה ועד לצפייה בסרטים או טיולים בארץ. אני ממליצה, מנסיוני, "לצאת מהקופסה" ולתת לילדים להציע הצעות לבילויים.

הנה כמה רעיונות לימים כיפיים:

יום שוק– מתי לאחרונה ערכתם קניות בשוק אמיתי (אוכל או פשפשים)? תנו לילדים להרגיש את האווירה התוססת והמיוחדת, לצלם ואפילו לרכוש בשוק מכספם או בתקציב שקבעתם מראש.

יום "מאסטר שף" או "בית קפה משפחתי" - קונפסט אהוב בביתנו. מחליטים יחד על תפריט שמקובל על כולם, מחלקים את המטלות בין כל בני המשפחה (בהתאם לגיל ולכללי הבטיחות): הכנת מנה עיקרית, קינוח, סלט וגם עריכת שולחן (כן, גם ילד בן שנתיים יכול לעזור בעריכת שולחן). לא רק שתהנו מזמן איכות משפחתי וחוויה מיוחדת, הילדים ילמדו רבות משלבי הכנת המזון על מרקמים, טעמים, חומרי גלם, שלבי עבודה, סדר וארגון ועוד.

אפשר גם להכין תפריט משפחתי, ולשחק במשחק תפקידים בו ההורים מתארחים במסעדה והילדים מגישים ומבשלים עבורם. מבטיחה לכם שאין סיפוק גדול מזה בעבור ילדים.

יום תחבורה ציבורית - לאחד הקטנטנים שלנו יש חלום לנסוע באוטובוס ורכבת. ביומיום אנחנו לא מרבים להשתמש בתחבורה ציבורית, אבל החופש הזה החלטתי לארגן נסיעה באוטובוס לתחנת הרכבת ומשם נסיעה ברכבת לטיול קצרצר. נשמע פשוט? בהחלט. זה כל הרעיון - ליהנות איתם מהדברים שבעבורנו כל כך מובנים מאליהם.

יום בחמישים שקלים - מגדירים ומתארגנים לפעילות בתקציב של 50 שקלים. הילדים נרתמים בקלות, ובדרך כלל נלהבים ועוזרים בהצלחתם. מעבר לבילוי ביום כזה, תרוויחו גם חינוך להתנהלות כלכלית, עמידה ביעדים, והתגייסות משפחתית משותפת. שווה 50 שקלים, לא?!

אתם מוזמנים להוריד בחינם את לוחופש שהכנתי במיוחד בעבורכם: להורדת חודש יולי / להורדת חודש אוגוסט

ואל תשכחו, זה זמן למילוי מצברים והוא אורך בסה"כ כ-8 שבועות. חופשה נעימה!

  (צילום: אביבית ירקוני-כהן)

  • אביבית ירקוני כהן היא בעלת בלוג היצירה הכל טוב