רגע לפני שאתם רצים למשתלה כדי לסדר את המרפסת ורוכשים עוד אדניות חדשות, שווה לחשוב על דרך אחרת לשתילה. כזו שממחזרת את מה שכבר קיים, חוסכת באמצעים, יצירתית ומהנה.

עוד במדור גינה ומרפסת בערוץ עשו בעצמכם

>> סודות הגינה שישדרגו את המנגל

>> חמשת כללי אצבע לגינת חלום

משמעות חדשה לגרוטאה הישנה

יכול להיות שגם אצלכם בחצר מונח לו, מחליד ומזדקן, מתקן מוזר ששימש בעבר לצליית נתחי בשר? יוצא לי לראות לא מעט מנגלים על גז שמאסו בהם והפכו אותם לרהיט מיותר בגינה. לפעמים המנגל סתם התיישן או שלא יוצא להשתמש בו, ולעתים הסיבות הן אידיאולוגיות, בבית שנָשבו בו רוחות של צמחונות.

בכל אופן, עכשיו עומדת לה בחצר עגלה די מהודרת, שלא סובבה גלגל כבר כמה חודשים, ומחכה לנס או לפחות אלטעזאכן מזדמן שיציל אותה משממון, יעמיס אותה על טנדר ויוציא מהברזל שלה 20 שקלים. העיקר למצוא משמעות. כי מה מחפש בעצם מנגל? כמו כולנו – להרגיש נחוץ, לדעת שהוא לא סתם תופס מקום ושיש סיבה לקיומו. כך יצא שהאסכלה שלי מצאה לעצמה משמעות חדשה בדמות עציץ נייד.

צמחי תבלין או פרחים יפים - מה שבא לכם (צילום: גלית רודה )
צמחי תבלין או פרחים יפים - מה שבא לכם (צילום: גלית רודה )

איך הופכים מנגל לעציץ?

קודם כל, חשוב מאוד לוודא שמסירים את בלון הגז בצורה מאובטחת (אם יש אחד כזה) אוטמים את התחתית, אך משאירים חורי ניקוז סבירים. ניתן לעשות זאת בעזרת אבני חצץ או בד סינטטי.

לאחר מכן, ממלאים את המנגל צ'יק צ'ק במצע שתילה לעציצים (אדמה טובה) ושותלים ככל שאהבה נפשכם (בגבולות הסביר, כן? שאף אחד לא ישתול לי ברוש!). בכל משתלה טובה יכוונו אתכם לצמחים שלא מגיעים בבגרותם ליותר מחצי מטר גובה ורוחב ומאלו תבחרו. אנחנו שתלנו ירקות ותבלינים, אבל אפשר גם פרחי עונה, קקטוסים, צמחים זוחלים למינהם ושיחים קטנים פורחים.

אנחנו, אגב, מזיזים את עגלת הירוקים הנהדרת שלנו בכל פעם עוד קצת בעקבות השמש, שחומקת מתחת לעצים. וככה גם הצמחים וגם אנחנו מבסוטים.

אם בא לכם, אתם מוזמנים "להתפרע" עוד יותר: לצבוע את המיתקן בצבעים עליזים, לפזר חיפוי קרקע, כמו חלוקי נחל, טוף או שבבי עץ. בין השתילים אפשר לתלות ולנעוץ גם קישוטים, גמדים ושאר קישקושים, כיד הדמיון הטובה עליכם.

ולסיום, אני חייב שתראו את המנגל המתקפל הזה. לדעתי, זה הכי קרוב שאפשר לגאונות: גריל פחמים, רק בלי הבלגן, שמתאים למקומות קטנטנים. למשל, על המרפסת שלכם, ליד עגלת התבלינים החדשה.

  • ערן רודה הוא בעל עסק לגינון, המתמחה במרפסות וגגות