לפניכם טיפים מצוינים לניקוי הבית בעזרת חומרים טבעיים בלבד, שרובם מצויים ממילא בבית. את היתר תוכלו להשלים בקנייה קטנה בחנות הטבע הקרובה.

עוד מדריכים לניקיון בערוץ עשו בעצמכם

>> 45 טיפים להסרת כתמים קשים

>> ניקיון עם חומרים ידידותיים לסביבה

>> מדריך לניקיון וסידור הבית לפסח

מגנים על עור הידיים

החומרים הטבעיים אמנם פחות מזיקים לעור בהשוואה לכימיים, אבל בכל זאת כדאי להגן על הידיים מפני החומצות הטבעיות: מומלץ למרוח על הידיים שמן נר הלילה, להמתין מספר דקות כדי שהשמן ייספג ואז ללבוש כפפות לטקס.

ניקוי תנורים חרסינות ווילונות אמבטיה

מקלפים קליפות של לימון אחד, תפוז אחד ואשכולית אחת. חותכים את הקליפות לחתיכות קטנות ומכניסים לתוך צנצנת המכילה חצי ליטר חומץ תפוחים. סוגרים את הצנצנת ומעמידים למשך שבועיים במקום חמים (מדי פעם מנערים אותה).‬ מסננים את הקליפות ומעבירים את הנוזל לבקבוק זכוכית, רצוי כהה. מוסיפים מספר טיפות שמן אתרי נרולי להשגת ניחוח נעים של פריחת תפוזים. מאחסנים במקום קריר ויבש. חומר הניקוי עמיד לשנה שלמה.

ניקוי שטיחים

שואבים אבק, הופכים את השטיח ודורכים עליו במשך שבוע, והופכים חזרה. מערבבים כוס חומץ תפוחים טבעי ‭5%‬ בליטר מים. טובלים מברשת בתערובת ומברישים בעדינות את סיבי השטיח, שצבעיו יתעוררו לחיים.

הברקת רהיטי עץ

רוצים לחדש את המראה של רהיטי העץ? טפטפו מספר טיפות של שמן זית או שמן פשתן על מטלית יבשה המתאימה לניקוי רהיטים ועברו בתנועות סיבוביות על הרהיט עד שהשמן ייספג היטב.

ניקוי חלונות ומשטחי זכוכית

חומרי הניקוי הרגילים לחלונות מגיעים בבקבוק ריסוס. השתמשו בבקבוק כזה שהתרוקן ומלאו אותו בתערובת טבעית: ליטר מים ומיץ מלימון שלם, שסוננו. התיזו והספיגו עם מטלית יבשה או נייר סופג, והחלון יבריק.

‬הסרת אבנית ממכונת הכביסה וממדיח הכלים

הוסיפו שתי כפות מלח לימון לתא המיועד לאבקת הכביסה/קפסולת הניקוי של המדיח, הפעילו את המכשיר (ללא בגדים או כלים) בתוכנית הפעלה רגילה – ותיפרדו לשלום מהאבנית. ‭

הסרת אבנית מהקומקום

ממלאים חצי מתכולת הקומקום במים וחצי מתכולתו בחומץ, מרתיחים, מסירים היטב את האבנית שהתפוררה ושוטפים מספר פעמים עד שהקומקום יבריק.

שטיפת רצפות

מוסיפים לדלי המים כוס חומץ טבעי ‭5%‬ וחמש טיפות של שמן אתרי כגון גרניום, לבנדר, לימון או מליסה (בהתאם לריח החביב עליכם).

הברקת אסלות

מערבבים כף מלח לימון עם כף סודה לשתייה ושתי כפות חומץ עד שנוצרת משחה. מורחים אותה על האסלה ומשהים לשעה. משפשפים קלות ושוטפים.

חיטוי שטחים החשופים לחיידקים

למשטחי עבודה במטבח, למיקרוגל או למשטחי השיש בחדרי השירותים: מכינים בצלוחית תמיסה של כוס מים מהולים בעשר טיפות שמן אתרי לבנדר, עץ התה או אקליפטוס. טובלים מטלית לחה בצלוחית ומנקים את המשטח.

הסרת כתמים של קפה או תה מכלי האוכל

מכינים תמיסה: כף סודה לשתייה על כל ליטר מים. משרים את הכלים המוכתמים ללילה שלם בקערה המכילה את הנוזל. בבוקר שוטפים ונהנים מהברק.

הסרת עובש מרהיטי קש, קירות או משטחי חרסינה

מכינים תמיסה מחצי ליטר מים חמים מהולים בשתי כפיות מלח, טובלים בתמיסה מברשת בעלת סיבים קשים, משפשפים את נקודות העובש ומייבשים היטב. לאחר מכן מוהלים שתי טיפות שמן אתרי לימון בכף שמן שקדים, טובלים מטלית יבשה ועוברים על המקומות המועדים. התערובת תגן מהיווצרות מחודשת של העובש.

  • הכותבת היא דיאטנית קלינית ‭.M.Sc‬ ומטפלת בתזונה סינית ובצמחי מרפא