והפעם "בנערה בהשראה", לא מדובר בדמות אחת, אלא בשבע איקונות אופנה, המככבות בפרויקט איור ועיצוב אופנה ייחודי, פרי שיתוף פעולה עם מעצבת האופנה נעמה בצלאל. שבע הנשים: טוויגי, אודרי הפבורן, ג'קי קנדי, בריג'יט בארדו, מישל אובמה, איימי וויינהאוס ובטי בופ – הולבשו בפריטים מקולקציית החורף החדשה של נעמה בצלאל. הכל, כמובן, מגזרי נייר.

עד במדור נערה בהשראה

>> פרידה קאלו מגזרי נייר

>> וונדרוומן עם טוויסט

>> כוכבות סקס והעיר הגדולה עדיין לוהטות

לצורך הפרויקט בחרנו בקפידה שבע נשים, שעוררו בנו השראה. איקונות אופנה מכל הזמנים, בעלות סטייל מובהק, אמירה אופנתית ואישיות מעניינת. נעמה "הלבישה" כל אחת בדייקנות ובמיומנות, כאילו היו לקוחות ותיקות שלה, ואני איירתי את הדמויות ואת האאוטפיט שנבחר להן.

לאחר שגיבשנו את רשימת הדמויות, קיבלתי מנעמה צילומים של הדגמים שכל אחת "תלבש" וניירות עם הטקסטורה הספציפית של כל בגד. התחלתי לאסוף חומר על כל אחת. התבוננתי במאות תמונות וניסיתי להבין ולפצח את המאפיינים הבולטים של כל אחת: שפת הגוף, העמידה וההבעה שמאפיינת אותה. כל פוזה של דמות נבחרה בקפידה והסתמכה על צילום מוכר, לדוגמה: ג'קי קנדי מנופפת לקהל או מישל אובמה משלבת ידיים.

  (צילום: אפרת חסון דה בוטון)

תהליך העיצוב זרם בקלות כשהיה לי חיבור רגשי לדמות, כמו במקרה של אודרי הפבורן: התחלתי מעיצוב פניה הייחודים, התסרוקת הגבוהה ועיני הבמבי (הופתעתי לגלות שהן ירוקות), ומשם המשכתי למעיל ולשאר הגוף.

  (צילום: אפרת חסון דה בוטון)

את טוויגי, לעומת זאת, הכרתי רק בשם, ומשום כך העבודה עליה היתה מרעננת. יכולתי לבחון אותה בצורה גרפית ללא סנטימנטים מיוחדים, ותהליך האיור היה מהיר ביותר. מה שבלט אצלה היו העיניים והריסים המודגשים וכמובן התסרוקת הנערית.

  (צילום: אפרת חסון דה בוטון)

בחלק מהדמויות בחרתי דווקא להתחיל מהבגדים. בעבור ג'קי קנדי יצרתי קודם את החליפה ואז את צורת הפנים והשיער שיהיו פרופורציונאליים לרוחב הכתפיים. היה לי חשוב שהמראה האצילי והייצוגי שלה יעבור בעמידה ובבגד, ורק לאחר מכן עברתי לעיצוב תווי הפנים. התלבטתי אם להרכיב לה משקפי שמש, אך בסופו של דבר החלטתי לוותר עליהם לטובת אחידות הסדרה.

  (צילום: אפרת חסון דה בוטון)

עם בריג'יט בארדו עברתי לא מעט תהפוכות. היא יפה, סקסית ונשית מאוד, אך תווי הפנים שלה חזקים ומעט גסים: השפתיים ענקיות עם רווח בין השיניים והסנטר מעט ריבועי. היה קשה לי לאזן את הניגודים האלו באיור, ועברו כמה ניסיונות עד שהצלחתי ליצור דמות יפה וחתיכה שגם דומה לה.

  (צילום: אפרת חסון דה בוטון)

העבודה על איימי וויינהאוס היתה מרגשת ביותר. היא אחת הדמויות האחרונות בסדרה שיצרתי, וכאילו נולדה מעצמה מבין ידיי. באותו יום האזנתי רק לשירים שלה ושקעתי כל כולי בעשייה. התחלתי בתסרוקת הגבוהה האופיינית לה, בעיניים ובגבות, והמשכתי בעיצוב הבגד על פי ההוראות של נעמה. באותו יום ממש ביקרתי במוזיאון בית התפוצות, ולהפתעתי ראיתי פתאום את הזמרת האגדתית "מככבת" בתערוכה "איימי וויינהאוס – דיוקן משפחתי". הרגשתי כאילו שאני פוגשת חברה פעמיים באותו היום. חברה שלא פגשתי אף פעם. רק בדמיונות.

  (צילום: אפרת חסון דה בוטון)

  • העבודות יוצגו בתערוכה בתאריכים 28-26 בנובמבר, בסטודיו "נעמה בצלאל", ברחוב תפוצות ישראל 16ב, גבעתיים. במקביל תיערך מכירת עודפים מעונות שונות בהנחות עד 80 אחוז.