בועת הסבון הגדולה ביותר שהופרחה אי פעם, ונכנסה לספר השיאים של גינס, היתה זו של מייגן קולבי פארקר האמריקנית, שבאפריל אשתקד הצליחה לייצר בועה בהיקף של 20.65 מטר מעוקב, שהחזיקה מעמד 10 שניות מלאות. גם אם השאיפה שלכם אינה להיכנס לספר השיאים של גינס, תוכלו ליצור בועות גדולות ובועות בצורות מגניבות משלכם, ואפילו להכין את הנוזל לבד.

עוד יצירות לילדים בערוץ עשו בעצמכם

>> עשרות דפי צביעה מיוחדים

>> בניית צעצועים מנייר

>> יצירות מקסימות ממנקה מקטרות

הכנת נוזל הסבון

קל מאוד להכין נוזל להפרחת בועות סבון, והחומרים הדרושים נמצאים בכל בית - מים, סבון ועמילן תירס (קורנפלור). יש כמובן משתנים רבים: בחלק מהמתכונים ממליצים להוסיף גליצרין , אבקת אפיה או סוכר. יש הממליצים על מים מזוקקים במקום במי ברז, משום שהם אינם מכילים סידן. אחרים משתמשים בסבון לתינוקות כי הוא עדין יותר, לא צורב ופחות מזיק. ויש שמוסיפים לתערובת צבעי מאכל ליצירת בועות צבעוניות.

באתר של בעבוע, חברה ישראלית שעורכת הפעלות וסדנאות בועות סבון לילדים ולמבוגרים, מספקים מתכון קל להכנה:

כוס סבון כלים, 12 כוסות מים (אפשר לנסות כמויות שונות, כמו 20 כוסות להפרחה ביום חם), וחצי כוס גליצרין או חצי כוס סירופ תירס או שתי כפיות אבקת אפיה. ערבבו את החומרים והניחו להם לתמיסה לעמוד מספר שעות לפני השימוש, כדי שהתערובת תהיה אחידה וצלולה. שימוש במים פושרים יכול להאיץ את התהליך.

בערוץ הווידאו של אתר About תמצאו עוד שלוש חלופות, לרבות אחת צבעונית המבוססת על ערבוב צבע מאכל בתמיסה:

הכנת מפריח הבועות

מפריח הבועות, אותו כלי שאותו טובלים בנוזל שרקחתם כדי ליצור בועות, גם לא מסובך מדי להכנה. ראשית, אפשר להשתמש בכלים שכבר נמצאים בבית, כמו חובט שטיחים מפלסטיק, מחבט טניס, חישוקים בגדלים שונים ואפילו סלסילות של פירות או מקטרת רגילה.

שנית, אפשר להשתמש בידיים, אם כי ברוב המקרים - אלא אם אתם מומחים כמו אנשי חברת Bubbling הישראלית - הבועות שמתקבלות קטנות למדי. בכל מקרה, כמו שאפשר להבין, כל דבר - לא משנה מאיזה חומר - יכול לשמש להפרחת בועות, כל עוד יש בו חור, כך שאפשר לנסות להיעזר אפילו בדברים מוזרים, כמו טבעות, רשת או בגד.

אם אתם רוצים ליצור חפץ ייעודי להפרחת בועות גדולות, תוכלו ללכת על האפשרות הבסיסית: קשרו חוט כותנה, שרוך נעל או פיסה מחולצת טריקו אל שני מקלות. ליצירת בועות גדולות השתמשו במקלות גדולים - של מטאטא נניח; ליצירת בועות קטנות יותר אפשר להסתפק במקלות אכילה או ענפים. המהדרין מוסיפים לתחתית החבל משקולת, בדמות טבעת מתכת או אומים. עוד אפשרות מהירה לסשן בועות ביתי כוללת שתי קשיות וחוט צמר.

עוד אפשרות היא להקריב לטובת העניין קולב ברזל פשוט, ולהפוך אותו למפריח בועות מעוגל עם ידית אחיזה. כדי לשפר את הבועות כדאי לעטוף אותו בבד, שיספוג את הסבון.

ריבועים, שובלים ונחשים: בועות בצורות

הבלוגרית ג׳יימי אקינס מ-Dabbles & Babbles יצרה עבור בתה מתקן הפרחת בועות זריז מאין כמותו, שמורכב מבקבוק מים חתוך שעליו הולבש גרב; שלוש דקות וזה מוכן. למרות שהנוזל שבו היא משתמשת בסיסי ביותר, ומאפשר לעשות רק בועות קצרות טווח, השימוש בגרב כמסננת יוצר אפקט מעניין, דמוי שובל.

שובל של בלונים ממתקן העשוי מבקבוק פלסטי עטוף בגרב (מתוך dabblesandbabbles.com)
שובל של בלונים ממתקן העשוי מבקבוק פלסטי עטוף בגרב (מתוך dabblesandbabbles.com)

אהבתם את הטריק של השובל? באתר בעבוע מלמדים כיצד להכין מפריח ליצירת "נחש קצף": כל מה שצריך זה כוס חד פעמית, קשית, מגבון וגומיה. מנקבים חור בתחתית הכוס ומשחילים דרכו קשית. מכסים את החלק העליון של הכוס במגבון ומהדקים אותו למקומו באמצעות הגומיה. טובלים את הצד עם המגבון בתמיסת הסבון ונושפים בקשית. בועות קטנות המחוברות זו לזו ייצאו דרך החרירים הזעירים של המגבון וייצרו נחש קצף.

רוצים להקפיץ את הבועות או אפילו לאחוז אותן ביד? הצטיידו בכפפות מיקרופייבר או לבשו ג׳ינס. הנה המדריך להכנת התמיסה, לניפוח ולהקפצה.

סטיב ספנגלר, מורה למדעים ומנחה תוכניות טלוויזיה, ילמד אתכם כיצד ליצור בועות מרובעות ובועות משולבות זו בזו.

ליצירת בועות עצומות בגודלן, התנסו במדריך הווידאו של בן באתר Instructables. סוד הקסם שלו הוא הוספת חומר סיכה ואבקת אפיה לתמיסה, שהופכת לעמידה וחזקה בהרבה. להפרחת הבועות הוא נעזר בשתי חכות שאליהן קשר חבל כותנה בתצורה משולשת, היוצרת לולאה פנימית. מלבד הסברים מקיפים על החומרים והכלים, בן מסביר כיצד לאחוז ולהזיז את המפריח הענק, ומציג גם אפשרות ליצירת מפריח בצורת רשת, שיאפשר לייצר בועות בקלות גם במזג אוויר חם ויבש במיוחד.

מתי הכי טוב להפריח?

לדברי ג׳קי קארי מהבלוג Happy Hooligans, מזג האוויר האידאלי להפרחת בועות סבון הוא לח, מעונן ונטול רוח. בבלוג שלה אפשר למצוא מתכון מפורט להכנת נוזל וכן טיפ ליצירת מפריח בועות קל וגמיש. כדי להפריח בועות גדולות וחלקות היא ממליצה לא להתייאש ולהמשיך לעבוד עם התמיסה הנוזלית עד שתהפוך משיית. "חלק מהבועות התרוממו באוויר וריחפו מעל הבית עד שנעלמו מן העין; השיטה שלנו היתה להרים את הזרועות ולהפריח בועות בהליכה לאחור".

טיפ להצלחה: להרים את הזרועות ולהפריח בועות בהליכה לאחור (מתוך happyhooligans.ca)
טיפ להצלחה: להרים את הזרועות ולהפריח בועות בהליכה לאחור (מתוך happyhooligans.ca)