בעידן שבו רק מתי מעט מעשנים מקטרות, הפכו מנקי המקטרת - חוטי ברזל עטופים פוליאסטר צבעוני - לחפץ המשמש בעיקר ליצירה. חיפוש המילים ״מנקה מקטרות״ בגוגל מניב עשרות אלפי תוצאות, רובן המכריע מפנה לאתרים ועמודים הקשורים למלאכת יד. אחת הישראליות המוכשרות ביותר בתחום היא ד״ר ילנה ברסקי, מידענית במקצועה, שהתאהבה במנקי מקטרות במקרה ומפליאה ליצור מהם פריטים קטנים ויפים.

עוד בערוץ עשו בעצמכם

>> הכנת מגנטים אנושיים ממנקה מקטרות

>> יצירת חיות מפלסטלינה

>> יצירת דמויות מפורסמות מגומילום

״ערב אחד, בחנוכה 2011, ישבתי עם הילדים של החברים שלי וחיפשנו חומר ליצירה", מספרת ברסקי בראיון שקיימנו עמה. "הילדה, מלכי, הביאה לי חבילה של מנקי מקטרות. בעבר לא נגעתי בחומר הזה ולא ידעתי מה לעשות איתו, ופתאום עלה לי רעיון: לבנות לה מזה בית קטן". ברסקי מספרת שתמיד היתה לה משיכה למיניאטורות, במיוחד לבתים קטנים. "התחלתי באריגה ובסוף הערב היה למלכי בית קטן. למחרת קניתי חבילה והתחלתי להכין מהם אביזרים לבית; הפריט הראשון היה כיסא קטן, ומשם הגיעו לי עוד ועוד רעיונות, פשוט ככה מהראש״.

ברסקי (40) הקימה לפני כחודשיים אתר אינטרנט המוקדש לתחביב שלה, כי רצתה לחלוק את הידע שלה עם אחרים. במקביל, העלתה צילומים של הפרויקטים היצירתיים שלה לפינטרסט, והכינה סרטוני הדרכה מושקעים אותם העלתה ליוטיוב. שיטוט באתר של ברסקי מגלה מבחר רחב של יצירות ומדריכים: החל במגוון פרחים - צבעוני, ורד, נרקיס, קמומיל - עבור בעציצים ואגרטלים ססגוניים, פרפר או כובעים, וכלה באותו בית בובות שממנו הכל התחיל.

איך את מחליטה מה ליצור? האם הבקשות מגיעות מחברים או בני משפחה?

״ראשית, כבר בתור ילדה מאוד אהבתי יצירה. הרעיונות באים לי מהראש. מדובר בסוג של תהליך התפתחותי – התחלתי בדברים מאוד פשוטים וכל פעם הפריטים נהיו יותר ויותר מתוחכמים. אני אוהבת לעשות פרחים, זרים וכדי פרחים, וגם רהיטים קטנים. הם יוצאים טוב וניתן לקבל המון השראה מהטבע ומצד שני מתמונות של רהיטים באינטרנט. הדיוק, השיטתיות, גימור יפה והאפשרות לשחזר את הפריט מאוד חשובים לי, לכן אני חושבת על כל צעד לעומק. כל הרעיונות הם שלי. היום אני גם מקבלת בקשות מהחברים, ואני עושה את זה בעיקר בשביל הכיף שלי״.

ברסקי, שעלתה ממוסקבה בגיל 18, מתגוררת ברמת גן ונמצאת בשלבי הקמה של עסק קטן בתחום היצירה. לפרנסתה היא עובדת כמידענית בחברה קטנה. ״יש לי תחביבים נוספים״, היא מגלה, ״אבל הם לא קשורים לתחום - אסטרונומיה וגם פלאונטולוגיה״.

הטיפים שלה לעבודה עם מנקי מקטרות טכניים בעיקרם: היא עובדת עם צבתות ומלקחיים בגדלים שונים, וממליצה מאוד ״לשים לב ליצרן, כי יש כמה סוגים של מנקה מקטרות בישראל ולפחות שני סוגים קצת יותר ׳מלאים׳ וצפופים. אני ממליצה על מוצרים של ׳עבודות יצירה. עשה זאת בעצמך׳ (בעטיפה כתומה)״.

למה דווקא מנקה מקטרות, מה מיוחד בו?

״התאהבתי במרקם, בצבעים השמחים ובגמישות. החומר מאפשר לעשות כמעט כל דבר ולא מחייב חומרים נוספים, כמו דבק. זה גם חומר זול, נגיש, נקי וניתן גם להשתמש בכל סנטימטר. הביצוע לא לוקח הרבה זמן והיצירות נראות מאוד ריאליסטיות. ליצירה במנקה מקטרות יש גם אפקט טיפולי, לכן גם אנשים יותר מבוגרים אוהבים את היצירות שלי״.

מדריך להכנת פרחים ממנקה מקטרות

פרחים ממנקה מקטרות (צילום: ילנה ברסקי )
פרחים ממנקה מקטרות (צילום: ילנה ברסקי )

חומרים

  • שלושה מנקי מקטרות בצבע ירוק
  • חמישה מנקי מקטרות בורדו (את אלה מקצרים בשלושה סנטימטר)
  • שני מנקי מקטרות בצהוב

הכנת הפרחים

1. מקפלים את החלקים האדומים לחצי ומצמידים לקצה הגבעול, כאשר הקיפול בחלק העליון. קושרים ומהדקים את החלק הצהוב סביב הגבעול ועלי הכותרת.

2. מסובבים את החלק הצהוב סביב בספירלה.

3. מיישרים את עלי הכותרת האדומים ומהדקים את הקצוות עם צבת למראה מחודד.

4. משחררים מעט את עלי הכותרת המקופלים כדי לתת להם נפח.

5. חוזרים על הפעולה, אבל הפעם מרכיבים שני פרחים על אותו גבעול - כל אחד מהם מחובר לקצה אחר של החלק הירוק.

6. מסובבים בחוזקה את הגבעול עם שני הפרחים על גבי הגבעול של הפרח הראשון.

הכנת העלים

1. העלה הוא למעשה סדרה של לולאות וקשרים: לולאה אחת לימין, לולאה שנייה לשמאל. חוזרים על הפעולה בין 5 ל-6 פעמים, על פי מידת הצפיפות הרצויה.

2. יוצרים לולאה קטנה, בגובה 1-1.5 ס״מ בקצהו של מנקה מקטרות ירוק, ומהדקים בסיבוב.

3. משאירים כמה מילימטרים רווח ויוצרים לולאה נוספת, לצד ימין. מהדקים באמצעות קשר.

4. חוזרים על אותה פעולה, הפעם בצד שמאל של העלה.

5. חוזרים על הפעולה 5-6 פעמים, עד שמגיעים לקצה מנקה המקטרות.

6. טיפ: היעזרו בצבת כדי ״להשטיח״ את כל הקשרים אחרי שסיימתם את כל הלולאות, ואז הרחיבו מעט את הלולאות, לקבלת נפח.

7. קושרים ומהדקים את העלים סביב הגבעול.

צפו במדריכי הווידאו של ילנה ברסקי ליצירת פרחים:

הכנת ורד

הכנת נרקיס

הכנת צבעוני