הגומיות הצבעוניות שממלאות את חדריהם ודמיונם של הילדים שלכם הן אולי חלק מתופעה תרבותית ששוטפת את כולם בבת אחת ותירגע עם הזמן, אבל כל עוד היא שם - הפיקו ממנה את המיטב: עודדו את היצירתיות של הילדים, למדו אותם לעבוד עם הידיים ונצלו את ההזדמנות לקצת זמן איכות יצירתי. אחרי הצמידים והדמויות, הגיע השלב לפרויקטי גומילום שמבוססים על בעלי חיים, יצורים ימיים, ציפורים ואפילו כמה חרקים מעופפים חמודים.

עוד על יצירה עם גומיות בערוץ עשו בעצמכם

>> איך יוצרים דמויות מפורסמות מגומיות ?

>> לא רק צמידים: רעיונות מדליקים ליצירה עם גומיות

גומיות תת ימיות

מי שמרבה לייצר פרויקטים של בעלי חיים שמתאימים במיוחד לימי הקיץ היא קייט שולץ, שפועלת תחת הכינוי Izzalicious Designs . שולץ מציגה בערוץ היוטיוב שלה מבחר רב של מדריכים, המחולקים לקטגוריות. בכל הנוגע לחיות מצאנו אצלה לא מעט מדריכים ליצירת חיות ימיות וביניהם תמנון סגול, סוסון ים ססגוני, דולפין או דג זהב, צדפות עם פנינה שמסתתרת בתוכן ואפילו פינגווינים קרירים. כל המדריכים של שולץ קצרים ופשוטים למדי, כאשר חלק מהדמויות יכולות לשמש כתליון לתיק ואחרות ״נייחות״.

לצד התמה הימית, שולץ מציעה מגוון מדריכי חיות אחרים, חלקן משולבות בתוך צמידים. המוצלחות שבהן כוללות מדריך ליצירת צמיד-חתול; צמיד משולב עם כלב; מדריך ליצירת עכברונים; ואפרוחים חמודים בתוך ביצה.

הגבר שהפך לכוכב גם מחוץ לרשת

PG's Loomacy הוא אחד הגברים הבודדים שיוצרים מדריכי גומי לום, ושלו מושקעים במיוחד. ״התחלתי לעבוד עם גומיות במהלך ספטמבר שעבר. ראיתי כתבה על התחום בתוכנית הבוקר, וחשבתי שזה יכול להיות רעיון מצוין לעבודות מלאכת יד עם הילדים שבאים לכנסיה שאני עובד בה״, מספר PG בראיון, ומוסיף: ״ההורים מאוד שמחו שלילדים שלהם יש משהו אחר לעשות מלבד להתעסק עם הגאדג׳טים שלהם״.

מה מיוחד בגומי לום?

״אני אוהב את זה כי זה מתאים למגוון רחב של אנשים בעלי יכולות, כשרונות ותחומי עניין שונים. אני עושה הרבה מאוד פרויקטים של DIY בתחומים שונים (בישול ואפיה, נגרות, גינון ועוד), וגומי לום קל מאוד ליצירה והכנה״.

כמה זמן לוקח ליצור כל פרויקט?

״העיצוב ויצירת האב טיפוס אורכים בערך יום, צילום ועריכת מדריך הווידאו לוקחים עוד יום. הממוצע הוא יומיים-שלושה״.

PG, שהעיצובים שלו מהווים מקור השראה משמעותי לאנשים אחרים שפועלים בתחום, מושפע מתחומי אמנות אחרים. ״אני מסתכל על יצירות אמנות, סרטים ותוכניות טלוויזיה, צעצועים, דמויות, תבניות סריגה, דמויות לגו ועוד, ולומד מכל אלה טכניקות שמעניקות לי השראה ליצירת עיצובים חדשים בגומיות. אני תמיד עובד קודם כל עם תבנית (template) נייר ומשרטט את העיצוב לפני שאני יוצר אותו בפועל מגומיות״.

מה הסוד שלך?

״כמו שאומרים, חישבו מחוץ לקופסה. אני המצאתי את הטכניקה של יצירת דמויות באמצעות גומי לום. הבנתי שזה לא משהו שחייב לשמש רק ליצירת צמידים. כיום זה כבר הפך לצורה של אמנות״.

אחד הפרויקטים המושקעים ביותר שיצר לאחרונה PG - ולדבריו גם האהוב עליו ביותר מכל היצירות שלו - הוא ה-Nativity Set: אוסף של דמויות אנושיות וחיות, שמדמות את סצינת לידתו של ישו. PG עבד על האוסף הזה - שהקנה לו פרסים ותשבוחות - זמן רב, ובמהלך נובמבר ודצמבר אשתקד פירסם מדריכים רלוונטיים של כל אחת מהדמויות. אלה שרלוונטיות לנו הם הכבשה, החמור, השור ואפילו עדת גמלים. שימו לב שכל אלה מיועדים למתקדמים ויארכו לא מעט זמן (כל אחד מהמדריכים עומד על כמעט שעה).

אחד המדריכים החדשים שהעלה PG לערוץ היוטיוב שלו הוא של גבי, צפרדע חץ ארסית, המככבת בסרט האנימציה התלת מימדי ״ריו 2״. נכון שבמקרה הזה מדובר ביצור ורוד שמקור ההשראה שלו הוא סרט, אבל כמובן שאפשר לייצר באמצעות המדריך גם צפרדע סטנדרטית לגמרי. זהו מדריך למתקדמים, שייארך למעלה משעה.

עוד מדריך חמוד, הוא זה שילמד אתכם להכין תליון קטן בצורת צב, שאותו אפשר לתלות על התיק או הסלולרי. זהו פרויקט פשוט בהרבה מהאחרים שציינו פה, והוא כולל גם שרטוט מפורט שאותו אפשר להוריד כ-PDF ולהדפיס.

אם תרצו לקחת את יצירות הגומי לום שלכם לים או לבריכה, נסו להכין את הכריש. זהו פרויקט ש-PG מייעד למתחילים ביצירת דמויות, וגם הוא מלווה במדריך PDF מפורט, שאפשר להדפיס ולהיעזר בו.

מי שמעדיף כלבים מוזמן לייצר לעצמו חבר מגומי: פודל מתוקתק עם קוקיות ואביזרים ורודים לקישוט. זהו מדריך ש-PG כבר העלה לערוץ היוטיוב שלו בעבר, אבל לפני כמה חודשים שיפר אותו והוסיף הוראות מפורטות ליצירת הרגליים הקדמיות, המלצות על מספר הגומיות והצבעים והוראות פשוטות יותר לכמה מהאיברים של חיית המחמד. ויש גם מדריך PDF.

>> לפייסבוק של PG's Loomacy

האמא היצירתית

קים, המפעילה את אתר וערוץ היוטיוב Made by Mommy, מציגה מדריך לא ארוך במיוחד ליצירת תליון של ברווזון צהוב. מדריך הווידאו מלווה, כמו תמיד אצלה, בקובץ PDF להדפסה, שיקל עליכם את העבודה.

בעל כנף נוסף שאפשר למצוא בין המדריכים שלה, הוא תרנגול הודו. הצורה עצמה מבוססת אמנם על עיצוב של ״לומרית״ אחרת, ששמה Michele the Looney Loomer, אולם זו ביקשה מקים לייצר מדריך מפורט כדרכה, שיסייע לאחרים ליהנות מהציפור. לדברי קים, תרנגול ההודו דורש לא מעט תרגול, כיוון שהוא כולל גומיות בחמישה צבעים ופרטים קטנים.

עוד חיה שקים יצרה על פי עיצוב של Michele the Looney Loomer היא אייל. לדברי המעצבת, ההשראה לפרויקט הזה מקורה דווקא בפודל של PG, שעל בסיסו יצרה את האייל. שימו לב, שמדובר בפרויקט שקים מגדירה כ״מאוד מאוד מאתגר״, ומיועד לבעלי ניסיון מתקדם בעבודה עם גומי לום.

גן חיות שלם במקום אחד

אחרונה חביבה היא ג׳וליה מ-Elegant Fashion 360 (המפעילה גם ערוץ יוטיוב תחת הכינוי Funtastic Ideas). בין שלל יצירות הגומי לום המקוריות שלה אפשר למצוא כמה עשרות פרויקטים ליצירת בעלי חיים מסוגים שונים. מעופפים למשל: שפירית, דבורה וחיפושיות פרת משה רבנו חמודות, שאותן אפשר לשלב עם יצירות של פרחים למשל; בכמה המדריכים החדשים ביותר באתר וביוטיוב שלה היא תלמד אתכם להכין גן חיות קטן, שכולל קביה (חזיר ים), סנאי שבידיו בלוט, כלבלבים קטנים ועוד.