פסח הוא אמנם חג החירות, אבל זו מגיעה מיד אחרי הצו האלוהי המורה לכולנו להיות עבדים ולמרק את הבית מן המסד ועד הטפחות. כדי לחסוך כסף, לשמור על הבריאות ולגרום מעט פחות נזקים לכדור הארץ, אפשר להשתמש במספר חומרים טבעיים בסיסיים לרגל הניקיון הגדול, ובכלל. לפניכם כמה שיטות מצוינות לחומרים טבעיים.

עוד כתבות על ניקיון וארגון הבית בערוץ עשו בעצמכם

>> מדריך לסידור וניקוי הבית לכבוד פסח

>> 45 טיפים להסרת כתמים קשים

>> כל השיטות להסיר אבנית מקומקום

באתר המצוין ״אקו-ויקי״ תמצאו שפע של מידע והסברים על אודות חומרי ניקוי טבעיים, דוגמת אבקת סודה לשתיה, חומץ, פירות הדר ועוד, וכן טיפים להכנת תמיסות ונוזלי ניקוי ושיטות לניקיון הבית ותכולתו. הנה כמה פעולות שכל חומר כזה "אחראי" עליהן:

 • סודה לשתיה: חומר אנאורגני שנמס במים. טובה לניקוי שומנים, ניקוי אבנית באמבטיות ושירותים, ומשמשת לנטרול ריחות רעים, כחומר כביסה, ניקוי כתמים, כלי כסף ועוד.
 • חומץ: משמש כמסיר אבן, להמסת שומנים, לשטיפת שטיחים, לכביסה, לשטיפת רצפות ולניקוי מכונות כביסה ומדיחי כלים.
 • לימון: מנקה ומלבין.
 • קליפות הדרים: מכילות "ספירט", שמשמש לניקוי מקררים, תנורים, חרסינות, וילונות מקלחת ועוד.

והנה עוד כמה טיפים מתוך האתר:

 • הברקת רהיטי עץ: מירחו שמן זית על הרהיט. ניתן גם לשפשף את הרהיטים עם צידה הפנימי של קליפת אגוז מלך - שימו לב שמדובר לקליפה הרכה שעוטפת את האגוז כשהוא צעיר.

 • הסרת כתמים מבד: מומלץ להסיר כתמי יין, מיץ וקפה בעזרת אבקת סודה לשתיה. כדי לטפל בכתמי פירות, דיו, ווילונות מקלחת, מומלץ להשרות בחומץ או במיץ לימון. להסרת חלודה, השרו במיץ לימון חם.

קליפות הדרים. לניקוי מקררים, תנורים וחרסינות (צילום: thinkstock)
קליפות הדרים. לניקוי מקררים, תנורים וחרסינות (צילום: thinkstock)

אסתר לחמן, מנהלת בית ספר לרוקחות טבעית ובעלת בית המלאכה האורגני ״ערוגות ״, חולקת מתכון לחומר ניקוי טבעי רב-שימושי: ״מערבבים יחד בקערה כוס חומץ, כוס סודה לשתיה וכמה טיפות של שמן מנטה, שמן עץ התה או שמן תפוז. לאחר שנוצרת משחה לבנה וריחנית, מעבירים את התערובת לאחסון בצנצנת או קופסה ומשתמשים לניקוי כל משטח בעזרת סקוץ׳״.

ללחמן יש כמה המלצות נוספות לניקוי טבעי:

 • ניקוי והברקת כלי מתכת: להברקת כלי כסף, פזרו אבקת סודה לשתיה על סקוץ׳ וקרצפו בעדינות עד להברקה מלאה. לניקוי והברקת נירוסטה, ערבבו 2 כפות סודה לשתיה וכף מים ונגבו עם מטלית.

 • ניקוי כתמים משטיח, ריפוד או מזרון: פזרו אבקת סודה לשתיה על הכתם ולאחר שעה עד שלוש שעות (תלוי עד כמה הכתם עמוק) שאבו עם שואב אבק. מסייע גם לניטרול ריחות רעים.

אבקת סודה לשתייה. לניקוי והברקת כלי מתכת (צילום: thinkstock)
אבקת סודה לשתייה. לניקוי והברקת כלי מתכת (צילום: thinkstock)

רוצים עוד? הנה שיטות נוספות לניקוי ותחזוקת הבית באמצעות חומרים טבעיים, שמצאנו באתר המדריכים WikiHow:

 • ניקוי שאריות סבון ואבנית מקרמיקה באמבטיה: פירסו אשכולית לחצי, שפשפו את פנים האמבטיה, פזרו מעל גרגרי מלח גס, תנו לחומר לעמוד כמה דקות ונגבו עם מטלית (או שפשפו בספוג במקרה הצורך). שיטפו הכל בזרם מים. לצפייה בהדרכה המלאה

 • ניקוי אבנית מהטוש: השרו את ראשה המקלחת בסיר עם חומץ לבן מזוקק. העמידו את הסיר על האש וחממו מעט את החומץ, ודאו שראש המקלחת צף בנוזל וכשהוא נקי שיטפו אותו במים והחזירו למקום. מי שלא מעוניין להסתכן בכך שראש המקלחת יימס, יכול להשרות את ראש המקלחת בחומץ לא מחומם במשך שעה-שעתיים. אם מדובר בטוש שאינו מתפרק, היעזרו בשקית: מלאו שקית ניילון של כריכים בחומץ, עיטפו את הטוש, חזקו בגומיה או חוט והשאירו למשך לילה. לצפייה בהדרכה המלאה

 • ניקוי כללי עם אבקת סודה לשתיה: ערבבו 3/4 כמות אבקת סודה לשתיה עם שליש מים, מירחו את התערובת על הכתם והמתינו לפי הצורך (עד כמה שעות לכתמים קשים). נקו את המשטח עם מטלית לחה. ניתן גם לטבול מטלית, ספוג או מברשת - תלוי עד כמה קשה הכתם - במשחה ולשפשף את המשטח המלוכלך.לצפייה בהדרכה המלאה

 • מטהר אוויר לימוני: ערבבו בקערה כף סודה לשתיה, כף מיץ לימון, כמה טיפות של שמן ריחני ושני ספלי מים חמים. ערבבו היטב עם כף עץ שהתערובת חלקה וצקו אותה למיכל ריסוס. לצפייה בהדרכה המלאה

 • בית ריחני: צקו שתי כפות תמצית וניל למיכל עמיד בחום - מומלץ להשתמש בכלי עשוי קרמיקה, טרקוטה או זכוכית - הוסיפו מקל וניל להגברת הריח והוספת ארומה סוכרית. הניחו את הכלי בתנור שחומם לטמפרטורה של 140-150 מעלות ו״אפו״ במשך 20 דקות. לצפייה בהדרכה המלאה

 • דוחה חרקים טבעי: שיפכו פרחי לוונדר מיובשים לתוך בקבוק ומלאו אותו בחומץ לבן. אטמו בפקק שעם, נערו היטב והניחו את המשרה בצד למשך שבוע-שבועיים. הקפידו לנער את הבקבוק מדי יום. סננו את התערובת וצקו את הנוזל הנקי לבקבוק. כעת מרחו אותו על מקומות מועדים בגוף או טבלו בנדנה בנוזל והניחו אותה במקום הרצו. לצפייה בהדרכה המלאה

 • ניקוי עובש: ישנם מספר חומרים טבעיים שבאמצעותם ניתן להסיר כתמי עובש קשים:
 1. ערבבו שתי כפות שמן עץ התה עם שתי כוסות מים, צקו את התערובת למיכל ריסו, נערו היטב ורססו על המשטח הבעייתי. תנו לתמיסה לעמוד ורססו שוב במקרה הצורך. אין צורך לשטוף.
 2. החליפו את שמן עץ התה בטיפות של תמצית גרעיני אשכולית וחיזרו על התהליך.
 3. שפכו חומץ אל מיכל ריסוס ורססו את המשטח הנגוע. אם העובש קשה במיוחד, השתמשו בחומץ לא מדולל.
 4. צקו חמש כפות סודה לשתיה ושתי כוסות מים אל מיכל הריסוס, נערו היטב, רססו את המשטח ואז שפשפו עם מברשת. שטפו במים חמים. ניתן לשלב את הניקוי בחומץ עם ניקוי נוסף בסודה.לצפייה בהדרכה המלאה

 ניקוי אבנית מהטוש בעזרת חומץ (מתוך: wikihow.com)
ניקוי אבנית מהטוש בעזרת חומץ (מתוך: wikihow.com)

לצד הטיפים היחודיים של האתרים ובלוגרים, ברבים מהאתרים ממליצים על כמה שיטות נפוצות לניקוי בחומרים טבעיים:

 • ניקוי כלי עם אוכל שרוף: כסו את תחתית הסיר, המחבת או התבנית בשכבה של אבקת סודה לשתיה, הוסיפו מים חמים עד שנוצרת מעין משחה והניחו בצד לכמה שעות טובות. נגבו את הכלי עם ספוג רטוב. אם האוכל השרוף לא ירד, הוסיפו עוד אבקת סודה לשתיה ומים והרתיחו את התערובת למשך כמה דקות. לאחר שהכל מצטנן נקו עם ספוג רטוב. ניתן להשתמש בשיטה הזו גם לכלי חרס.

 • הסרת כתמי תה או קפה: הרטיבו את הספל עם הכתמים ושפשפו את החלק המלוכלך עם מטלית לחה טבולה באבקת סודה לשתיה. במקרה של כתמים קשים, אפשר להשרות בתערובת של מים חמים ואבקת סודה לשתיה למשך הלילה ואז לנקות במטלית או ספוג לחים.

 • ניקוי כיור: נגבו את הכיור עם מטלית טבולה בחומץ ואחר כך שפכו כוס חומץ אל חור הניקוז. המתינו שעה ואז שיטפו.

 • ניקוי כיור נירוסטה: שיטפו את הכיור, פזרו אבקת סודה לשתיה ואז שפשפו בעדינות עם ספוג רטוב. שיטפו ונגבו עם מטלית יבשה או מגבות נייר. כדי להבריק את הכיור, מרחו עליו שמן תינוקות או שמן זית.