טירוף הניקיונות כבר ניכר במחוזותינו, וגם אם יש בינינו כאלה שלא מקפידים על ביעור החמץ מכל חריץ בבלטה, הרי שכתמים קשים – בין אם על בגדים, ברזים, חרסינות או ריהוט – מחייבים פנייה לאנשים שמבינים דבר או שניים בנושא. על כן התייעצנו עם מומחים להסרת כתמים ואספנו את עצותיהם לכדי מדריך שיכול לשמש אתכם לא רק בחג, אלא בכל ימות השנה. למען הסר ספק: כל עצות המומחים כאן מובאות בשם אומרן.

המומחים

  • דליה פרימן, מנהלת השירות של חברת סנו ומומחית כתמים מנוסה.
  • איילת גרינברג, מייסדת חברת לצאת מהבלגן, המתמחה בארגון וסידור הבית ובאמתחתה עצות מקוריות שאספה מניסיונה האישי ומניסיון לקוחותיה, חבריה ובני משפחתה;
  • לינדה קוב - גורו הניקיון האמריקאית, מחברת הספר "דיבורים מלוכלכים עם מלכת הניקיון" (הוצאת "מטר").

_________________________________________________________________________________

עוד כתבות על ניקיון הבית:

>> איך מנקים ומסדרים את הבית לפסח?

>> המדריך להארכת חיי הבגדים

>> נפטרים מהעובש במקלחת

>> 31 טיפים לניקיון המטבח לקראת פסח

________________________________________________________________________________

ראשית, כמה כללים חשובים:

  • כל כתם קל להסרה ככל שמטפלים בו קרוב לזמן שבו נוצר. ככל שהכתם ישן יותר, כך הוא עלול להתקבע בבד ולהפוך קשה להסרה. ככלל, השתדלו שלא להשאיר בגדים - במיוחד מוכתמים - זמן רב בסל הכביסה. כשאלו כבר יגיעו לכביסה יהיה קשה הרבה יותר לטפל בלכלוך ובכתמים.
  • לעולם לא מכניסים פריט לבוש מוכתם למייבש הכביסה אם אינכם בטוחים שהסרתם את הכתם לחלוטין. ייבוש הכביסה במייבש יקבע את הכתם לתוך הבד.
  • לפני כל שימוש בחומר להסרת כתמים חובה לעשות בדיקה של עמידות הבד לתכשיר בפינה נסתרת. השתמשו בחומר רק אם הוא לא גורם לנזק.
  • חומרים שמכילים חמצן פעיל לא מתאימים לכל סוגי הבד. בידקו את תווית הבגד ואת האזהרות שעל גבי התכשיר לפני השימוש.

מכיוון שמומחים שונים לעתים משתמשים באמצעים שונים, מיספרנו את מגוון הדרכים במדריך שלפניכם. אמצו את זו שעובדת בשבילכם – ובהצלחה.

הסרת כתמים מבדים

לצבעים שונים ממיסים שונים (צילום: shutterstock)
לצבעים שונים ממיסים שונים (צילום: shutterstock)

שמן

1. מתיזים על הכתם עם תרסיס מסיר כתמים לפני כביסה. משהים לפחות שעה (אפשר גם יום שלם) ומכבסים כרגיל (ד"פ).

2. בעזרת מטלית נקיה, משפשפים את הבגד בסבון כלים, ממתינים כמה ושוטפים היטב. מכבסים כרגיל (א"ג).

יין

1. אם הבד מתאים לשימוש בתכשיר המכיל חמצן פעיל, מרססים, משהים עשר דקות ומכבסים כרגיל. אם הבד אינו מתאים לשימוש בתכשיר, מרססים בתכשיר מסיר כתמים לפני כביסה, ממתינים מספר שעות ומכבסים (ד"פ).

2. אם עליתם על הכתם מהר, ניתן לסתור אותו עם טיפת יין לבן, הזמין בדרך כלל בכל ארוחה חגיגית (א"ג).

דם

מרססים את הבגד בתרסיס מסיר כתמים לפני כביסה, משהים לפחות שעה (אפשר גם יום שלם) ומכבסים בטמפרטורה שלא עולה על 40 מעלות. אסור לכבס את הבגד המוכתם בטמפרטורה שעולה על 40 מעלות כדי שהכתם לא יתקבע. ככלל, זכרו שכתמים מבוססי חלבון כמו דם, חלב וביצה עלולים להתקבע בטמפרטורה הגבוהה מ-40 מעלות (ד"פ).

שוקולד

מרססים את הבגד בתרסיס מסיר כתמים לפני כביסה, משהים לכמה שעות ומכבסים בטמפרטורה שלא עולה על 40 מעלות (ד"פ).

קפה

אם הבד מתאים לשימוש בתכשיר המכיל חמצן פעיל, מרססים, משהים עשר דקות ומכבסים כרגיל. אם הבד אינו מתאים לשימוש בתכשיר, מרססים בתכשיר מסיר כתמים לפני כביסה, ממתינים מספר שעות ומכבסים (ד"פ).

ליפסטיק

מסירים עם אלכוהול או עם בנזין לבן, אותו ניתן לרכוש בכל בית מרקחת. מדובר בחומר דליק ועל כן יש להיזהר שלא לעבוד ליד מקור חום או אש גלויה (ד"פ)

דיו

מרכיבים תמיסה שמחציתה אלכוהול ומחציתה חומץ, טובלים את מקום הכתם בתמיסה לשעה, שוטפים ומכבסים. ברוב המקרים הכתם יורד. לעתים יש צורך לחזור על הפעולה שוב ולעתים, למרבה הצער, הכתם אינו ניתן להסרה (ד"פ)

חלב

מרססים את הבגד בתרסיס מסיר כתמים לפני כביסה, משהים לכמה שעות ומכבסים בטמפרטורה שלא עולה על 40 מעלות (ד"פ)

חרדל

אם הבד מתאים לשימוש בתכשיר המכיל חמצן פעיל, מרססים, משהים עשר דקות ומכבסים כרגיל. אם הבד אינו מתאים לשימוש בתכשיר, מרססים בתכשיר מסיר כתמים לפני כביסה, ממתינים מספר שעות ומכבסים (ד"פ)

כתמי צבע אקרילי

ניתן להסיר עם טינר (מדלל צבע) רק אחרי בדיקה בפינה נסתרת. מומלץ לבדוק בחנות המתמחה בצבעים מהו הממיס של הצבע הספציפי שיצר את הכתם, שכן לצבעים שונים ממיסים שונים (ד"פ)

מסטיק

1. שמים את הבגד בשקית נילון ומקפיאים - והמסטיק יפול מהבד. אם נותרו שאריות של מסטיק על הבד, ניתן להסירם בבנזין לבן.טובלים קיסם אוזניים בבנזין ומשפשפים, והמסטיק נמס ויורד (ד"פ)

2. אם אינכם רוצים להשתמש בבנזין, נסו לגרד את השאריות עם הצד הקהה של סכין (א"ג)

מיץ פירות

אם הבד מתאים לשימוש בתכשיר המכיל חמצן פעיל, מרססים, משהים עשר דקות ומכבסים כרגיל. אם הבד אינו מתאים לשימוש בתכשיר, מרססים בתכשיר מסיר כתמים לפני כביסה, ממתינים מספר שעות ומכבסים (ד"פ)

גריז

חשוב לנגב עם נייר מגבת את מירב הגריז לפני שמתחילים בטיפול בכתם. מרססים את הבגד בתרסיס מסיר כתמים לפני כביסה, משהים לכמה שעות ומכבסים בטמפרטורה המקסימלית המותרת לאותו בד (ד"פ)

מעבר צבע מבגד לבגד

לא מכניסים לכביסה חמה, אלא משרים במים קרים עם חומר מסיר כתמים למספר שעות (אג")

בגד לבן שהצהיב

משרים את הבגד במים פושרים ובמיץ לימון או חומץ למשך 30 דקות, ומכבסים כרגיל (א"ג)

צואת תינוקות

משפשפים לימון עם מלח על הכתם, משהים כשעה בשמש ואז מכבסים כרגיל (א"ג)

בוץ מבגדים ונעליים

אנשים נוהגים לחכות עד שהבוץ יתייבש כדי לטפל בו, אך זוהי תפיסה מוטעית. ממלאים קערה במעט מים ובעזרת מברשת רטובה מרטיבים עוד את הבוץ ושוטפים אותו אל הקערה. בצורה דומה נוהגים גם בנעליים שהתלכלכו בבוץ: מנגבים במטלית לחה את הבוץ שוב ושוב מהנעליים. לאחר מכן, מצחצחים אותן במשחת נעליים (א"ג)

הסרת כתמים ממשטחים ומכשירים במטבח

משטחי נירוסטה לא משפשפים עם סקוצ' כדי לא לשרוט את החומר (צילום: LuckyPhoto/Shutterstock)
משטחי נירוסטה לא משפשפים עם סקוצ' כדי לא לשרוט את החומר (צילום: LuckyPhoto/Shutterstock)

שומן מתנורים

ראשית, חובה לנקות בהתאם להוראות יצרן התנור, ולא להשתמש בחומרים חריפים. בדרך כלל מים ונוזל כלים מספיקים, אם כי ניתן להשתמש גם בתרכיז לניקוי כללי (ד"פ).

טוסטר אובן

מנקים רק בנוזל כלים או בתרכיז לניקוי כללי (ד"פ)

שומן שהצטבר על הסיר

1. מנקים בתרכיז לניקוי כללי או במסיר שומנים מהיר (ד"פ)

2. דרך נוספת היא להשתמש באבקת כביסה במים ולהשאיר במים רותחים כ-20 דקות. שרידי השאריות השרופות ייעלמו, הסיר יבריק והבית יתמלא בריחות ניקיון (א"ג).

אבנית מקומקום חשמלי

ניתן לנקות בעזרת מלח לימון, חומץ או חומר המיועד לניקוי קומקומים (ד"פ)

שומן שהצטבר על חרסינות

משפשפים את החרסינות עם נוזל לניקוי כללי או מסיר שומנים מהיר (ד"פ).

כיריים

1. משפשפים עם נוזל כלים, נוזל או תרסיס לניקוי כללי או מסיר שומנים מהיר (ד"פ).

2. דרך חלופית: משתמשים בחומר לשטיפת כלים או בחומר לניקוי כיריים. מורחים על הכיריים בעזרת מגבת נייר או סמרטוט רך. שוטפים היטב ומייבשים עם מגבת – לא עם ספוג או מגבת שמנונית, כי אז תיווצר שכבה דקה כמעט שקופה שתפגום בצבע הכיריים בפעם הבאה שתפעילו אותם (ל"ק)

מיקרוגל

1. מנגבים בעדינות עם סמרטוט לח, נוזל כלים או תרסיס לנקיון כללי (ד"פ)

2. כדי לסלק ריחות רעין מהמיקרוגל ולהשאיר בתוכו ריח נעים, מניחים בתוכו קערת מים ובתוכה שלוש-ארבע פרוסות לימון או שתי כפות מיץ לימון, מפעילים ל-30-60 שניות בעוצמה גבוהה. לריחות רעים במיוחד, שמים במיקרוגל קערה עם תמצית וניל, מפעילים למשך 30 שניות לפחות ומשאירים את המיקרוגל סגור ל-12 שעות. לאחר מכן מוציאים את הקערה ומנגבים את פנים המיקרוגל (ל"ק)

משטחי השיש במטבח

1. לפני שימוש בחומרים אחרים, נסו קודם לשפשף אותם מעט עם משחת שיניים. כדי לחדש את מראה השיש, ניתן לשפוך כמות קטנה של שמן בישול על מטלית רכה ולהתחיל לשפשף (א"ג)

2. משטחי שיש טבעי ניתן לנקות עם נוזל כלים ואקונומיקה. בזמן הניקיון, חשוב להקפיד שלא לנקות עם חומרים חומציים. במקרה של אבן קיסר מותר לנקות גם עם חומרים חומציים, אך לא עם חומרים לניקוי תנורים (ד"פ)

משטחי הנירוסטה במטבח

לא משפשפים עם סקוצ' כדי לא לשרוט את החומר. למראה מחודש ניתן לנקות בעזרת תכשיר לניקוי מתכות (ד"פ)

מדבקות מחיר מכלים חדשים

כדי להיפטר מהמדבקות הטורדניות, נדרש רק לייבש עם מייבש שיער – והמדבקה מתקלפת במהירות (א"ג)

הסרת מזון שרוף מהגריל

עוטפים את רשת הגריל בנייר אלומיניום שצדו הכהה פונה החוצה. מחממים את הגריל כ-10-12 דקות וכשהנייר מתקרר מסירים אותו. כך ינשרו ממנו השומן השרוף ושאריות המזון שנדבקו (ל"ק).

הסרת כתמים מחדר השירותים/אמבטיה

  (צילום: thinkstock)

הסרת עובש מקירות/תקרות

משפשפים את כתם העובש עם אקונומיקה. במקרה של עובש באמבטיה, ניתן להשתמש בתכשירים מסירי עובש או אקונומיקה מרוכזת. אם העובש חדר לסיליקון, מחליפים אותו בסיליקון הכולל חומר מונע פטריות (ד"פ)

הסרת כתמי אבן מהאמבטיה

משתמשים בג'ל ניקוי או חומר ניקוי עדין, נוטלים נייר זכוכית ומקרצפים. שיטה זו טובה לגומות בתחתיות של אמבטיות ומקלחות מפסטיק/פיברגלס (ל"ק).

הסרת כתמים עקשניים במקלחות

כדי להסיר כתמים עקשניים ולכלוך מצטבר במקלחת, משתמשים בכרית צמר פלדה מלאה בסבון יבש, ומקרצפים את המקלחת כשהיא יבשה. היזהרו: מים יגרמו לצמר הפלדה לשרוט את מעטה האמבטיה. בהמשך, מחממים חומץ לבן עד שהוא נהיה חם אך לא חם מדי, כך שיהיה אפשר לצקת אותו לבקבוק התזה ולעבוד איתו. מרססים את מקלחת והאמבטיה, ממתינים 10-15 דקות, מרטיבים ספוג לקרצוף, מוסיפים לו עוד מהחומץ ומקרצפים את המקלחת והאמבטיה תוך הוספת חומץ חם לפי הצורך. שוטפים ומייבשים (ל"ק)

הסרת כתמים כולל עובש מוילונות אמבטיה

מכניסים את וילון האמבטיה למכונת הכביסה יחד עם כוס חומץ, רבע עד חצי מנוזל הכביסה שלכם וכמה מגבות ישנות ובהירות. מכבסים במים פושרים כולל לשטיפה. תולים על המוט באמבטיה (ל"ק).

הסרת כתמים מברזי כרום

1. מטפטפים חומץ לבן על בד או ספוג ומשפשפים. לאחר מכן מייבשים ומבריקים בעזרת מטלית רכה (ל"ק)

2. גם אלכוהול הוא מסיר כתמים מצוין: מורחים אותו על הברז, ואחר כך מייבשים ומבריקים בעזרת מטלית רכה (ל"ק)

ועוד כמה כתמים ברחבי הבית

  (צילום: shutterstock)

הסרת כתמים מספות

1. הסרת כתמים מספות אינה מטלה פשוטה. ניתן לטפל במסיר כתמים, להשהות עד לייבוש ולשפשף בעדינות בעזרת מברשת. כתמים אחרים (יין, שוקולד וכולי) עלולים להתפשט, ולעתים עדיף לפנות לאיש מקצוע שיטפל בהם (ד"פ)

2. כדי להסיר כתם מכרית ספוג מרופדת פותחים את הרוכסן, ושמים בין הספוג לריפוד שכבה של מגבות נייר או מגבת רגילה מקופלת. משתמשים במסיר כתמים ומבצעים את ההוראות שעל האריזה. השתדלו לא לשפשף יותר מדי כדי שלא יווצר סימן דהוי. לאחר מכן הספיגו, הספיגו, והספיגו שוב. בכל מקרה, לפני השימוש בחומר חדש יש לבדוק על פינה נסתרת (ל"ק)

הסרת שעווה מפמוטים

מרתיחים מים, ובינתיים מניחים בכיור ריק ארבעה ריבועי נייר סופג על פתח הכיור. מניחים בכיור את הפמוטים ושופכים עליהם את המים הרותחים. כך, החלב נמס ומחליק מהפמוטים אך לא נכנס אל תוך הצנרת אלא נשאר על הנייר הסופג. לאחר כמה דקות ניתן להרים את הנייר הספוג במים ובחלב ולהשליך לפח (א"ג).

הסרת כתמים מבובות הפרווה של הילדים

מכבסים במכונה בכביסה עדינה ללא סחיטה, מייבשים בתלייה או בחום נמוך במייבש (א"ג).

>> עוד המון רעיונות לשידרוג ושיפוץ הבית לכבוד פסח