בסלון ביתי מקופלות ארבע שמיכות שיצרתי בעצמי עם השנים. בסוף של יום, בני משפחתי אוהבים להתכסות בשמיכות שסרגתי. עם השנים וההדרכות שהעברתי, למדתי ששמיכה משפחתית היא בין היצירות האוהבות והאהובות ביותר שיש.

ההדרכה שלפניכם היא מקיפה, וכוללת הכל - משלב התכנון ועד שלב הביצוע, כך שתוכלו ליצור את השמיכה ולהתאים אותה לטעמכם. לפניכם שלוש הדרכות לשלושה פרויקטים שונים.

_____________________________________________________________

עוד בשיעור מלאכה

>> איך מעצבים שולחן רומנטי?

>> איך מעצבים יום הולדת של כוכבים?

>> איך מכינים פונפונים?

___________________________________________________________

שלב 1: הגדרת גודל השמיכה

השלב הראשון הוא להגדיר את גודל השמיכה. אם זהו פרויקט ראשון, אל תגזימו. קחו סרט מידה ותחשבו על הגודל הנדרש. אל תתחילו בגודל קינג סייז זוגי ענק אלא בשמיכת יחיד – 150/90 ס"מ הוא גודל מצוין.

שלב 2: תרגום הסריגה לגודל השמיכה שהגדרנו

כעת עלינו לתרגם את הגודל בס"מ לגודל השמיכה על פי הסריגה. איך משווים?

1. סורגים סריגת נסיון מספר עיניים + עמודים. מודדים 10 ס"מ. סופרים כמה עמודים נכנסו בעשרת הסנטימטר. כעת יש לכם משוואה 10 ס"מ = X עמודים.

2. כעת, הכפילו ברוחב השמיכה: אם הגדרתם 50 ס"מ, הכפילו 5 X X כלומר 5 כפול מספר העמודים ב-10 ס"מ.

שלב 3: בחירת איכות צמר, כמות הצמר ומסרגה

  (צילום: דליה ברנובר)

בחירת חומר הגלם: אני ממליצה מכל הלב ליצור שמיכה מחומרי גלם פשוטים, בפרט אם מדובר בשמיכה ראשונה. זאת, משתי סיבות: ראשית, קשה לאמוד את כמות חומר הגלם הנדרש. לכן, כשאנחנו בוחרים חוטים שקיימים בקטלוג נבטיח את האפשרות לחזור ולקנות את אותו החוט. שנית, יצירת שמיכה צורכת כמות גדולה של חומר גלם, וחומר גלם בסיסי הוא זול יותר.

באופן אישי, אני אוהבת לסרוג עם חוטי האקריליק הבסיסיים מסדרת קלאסיק או שמות אחרים (כל חברה קוראת אחרת למוצר הבייסיק שלה). מה שחשוב לדעת זה שאם נגמר לכם חוט ואתם באמצע היצירה, אפשר להזמין עוד מאותו דבר.

בחירת עובי חוט ומסרגה: בכל פקעת צמר שתקנו תצורף המלצה על עובי המסרגה, אולם מה שקובע בסוף זו הסריגה שלכם. אם בחרתם בחוט, ההמלצה היא לבחור במסרגה מספר 4. נסו מסרגה 4 או 5 וביחנו מהי המסרגה המתאימה ביותר לעבודה וליד הסורגת שלכם.

ככל שאתם סורגים עם חוט עבה יותר הסריגה מהירה יותר, וזאת מכיוון שכל "עין" ו"עין" גדולה יותר. כשאני רוצה לסרוג מוצר עבה, פעמים רבות אני פשוט מכפילה את החוט. הדבר מאפשר לי גם לערבב צבעים וליצור מראה מעורבב ("ז'ספה" בעגה מקצועית) חורפי, כמו בשמיכה מספר 1. בשמיכה מספר 2 הסתפקתי בחוט קלאסיק כמות שהוא וסרגתי עם מסרגה מספר 4. תחליטו אתם איזה מראה ברצונכם להשיג.

שלב 4: תכנון ובחירת צבעים

בחירת צבע אינה משימה פשוטה. יש ביננו כאלה שהבחירה קלה להם, אך רבים מאיתנו מתקשים להחליט. לאלה האחרונים, אני מציעה שיטה שתקל על בחירת הצבעים ותוביל אתכם לטעמכם האישי במהירות רבה יותר.

כשאנחנו סורגים, אנחנו בעצם שוהים בתוך הצבע, כמעט שוחים בתוכו, ולכן מומלץ שנשהה בתוך צבע שנעים לנו וטוב לנו להיות בו. אם האינטואיציה שלכם והטעם שלכם בקונפליקט - האמינו תמיד לאינטואיציה. כלומר אם אתם מאד אוהבים שמנת אבל האינטואיציה מתחננת לצהוב- האמינו לאינטואיציה. זה לא אומר שתסרגו שמיכה צהובה, אלא פשוט שתשתמשו בצהוב בשילוב כפס או אקנט.

אם זהו הפרויקט הראשון שלכם, אני ממליצה לסרוג את שמיכה מספר 2. היא מורכבת מפסים פסים. לכן טלו נייר, צרו פסים, קחו חבילת צבעים והתחילו לצבוע. הצבעים שבחרתם הם השמיכה שתכננתם.

שימו לב: יש יחידה אחת שחוזרת על עצמה. אנחנו קוראים לה יחידת ה"ריפיט". צרו יחידה שחוזרת על עצמה, ציירו שוב כדי לראות איך זה נראה ושפצו ותקנו עד שתאהבו את מעשה ידיכם.

כעת קחו את הדף אתכם לחנות הצמר וביחרו מכל הצבעים שיש את המתאימים לכם במיוחד. כיתבו על דף הפסים את מספר הצבע והחוט, כך שתוכלו לרכוש אותו שוב לכשייגמר.

שלב 5: בחירת מרקם הסריגה - הדוגמה

חשוב לבחור דוגמה "זורמת" שכיף לחזור עליה הרבה פעמים. סריגה היא קצת כמו ריקוד ואנחנו בעצם בוחרים את המקצב שנרקוד לפיו. לפניכם דוגמאות סריגה שיצרתי, אף אחת מהן לא מסובכת והן נראות מצוין. הדפיסו את הדוגמה שבחרתם, נסו כל אחת מהן עם החוט שבחרתם וסרגו דוגמה של כ-20 ס"מ כדי להרגיש את הקצב.

דוגמאות סריגה לשמיכות 1, 2, ו-3 להדפסה + הסבר

_________________________________________________________________________________________________

שמיכה מספר 1

  (צילום: דליה ברנובר)

גילוי נאות: חדי העין בוודאי מבחינים שהשמיכה אינה חדשה. סרגתי אותה כבר לפני כמה שנים, והיא עברה כבר לא מעט כביסות. את השמיכה סרגתי בחוטי אקרילן קלאסיק עם מסרגה מספר 4. תכננתי בלוקים של צבעים - כחול, ירוק, ורוד (פוקסיה) פס דק צהוב, אפור, אדום ירוק כהה פס דק צהוב וחוזר חלילה. כשסיימתי את כל השמיכה יצרתי קונטור צהוב של מניפות סרוגות.

כל בלוק של צבע מורכב מ: שלוש שורות של עמודים | שתי שורות של רשת סרוגה. השורה הצהובה הדקה היא עמוד.

_________________________________________________________________________

שמיכה מספר 2

  (צילום: מיה כרמי דרור )

את השמיכה הזו החלטתי לסרוג כשהמון חבילות צמר בהרבה צבעים נאספו לי בבית. סרגתי במסרגה מספר 8, בכל פעם שני צבעים. נוצר מראה של סוודר נורדי עבה ומחמם. גם פה יצרתי בלוקים והחלפתי באמצע השורה. כשסיימתי יצרתי שוליים באדום וירוק.

______________________________________________________________________________________

שמיכה מספר 3

  (צילום: דליה ברנובר)

אפשר ליצור שמיכה עם מגע אישי על ידי הוספת מניפות סרוגות מסביב. הרעיון הוא לערבב: קניתי בד פליז, רקמתי מסביבו בתך רכבת או שיני כלב ועל התך סרגתי. כך יצרתי מראה אישי עם מגע של יצירתיות.

חומרים

  • בד פליז, לרכישה בחנויות בדים. אני קניתי בנחלת בנימין ושילמתי 25 שקלים למטר בד. הבד הוא איכותי ונעים מאד. קניתי שני מטר בד והרוחב הוא 160 ס"מ
  • מחט צמר
  • חוט צמר: השתמשתי באקרילן קלאסי שמתאים למסרגה מספר 4

תהליך העבודה

1. גוזרים את האימרה מסביב לבד ורוקמים. סלחו לעצמכם אם התוצאה לא מדויקת.

  (צילום: דליה ברנובר)

2. כשמסיימים לרקום, סורגים חצי עמוד מסביב לכל השמיכה.

  (צילום: דליה ברנובר)

3. בשורה הבאה סורגים מניפות.

4. בפינות יש לסרוג 3-5 חצאי עמודים, תלוי באיכות הסריגה שלכם. נסו וראו שהסריגה לא נעמדת והיא שטוחה ונאה.

  (צילום: דליה ברנובר)

דליה ברנובר היא מעצבת אופנה ובעלת הבלוג 365 ימים של יצירה

לאתר של הצלמת מיה כרמי דרור