עכשיו שהחורף באמת הגיע, גם החרקים בגינה ובמרפסת מחפשים בית חם ומגונן. מגוון החרקים המועילים בגינה שלכם, מדבורים ועד חיפושיות, ישמחו לפינה משלהם, והילדים ישמחו לבנות בית לחבריהם הקטנים.

עוד על גינות בחורף ב עשו בעצמכם :

>> באביב הם ישובו חזרה: המדריך לזריעת פרחי בר

>> לפת מהמרפסת: המדריך לשתילת ירקות חורפיים

אילו חרקים מועילים מחכים שם בחוץ?

דבורים

לכל קבוצה טקסונומית ולכל מין של דבורים יש דרך קינון ייחודית משלו. דרך הקינון הנפוצה ביותר היא חפירת מחילות באדמה או ניצול מחילות קיימות בה. דרכים אחרות כוללות קינון במחילות בתוך עצי, גבעולים חלולים, קונכיות של חלזונות ועוד. מרבית מיני הדבורים פעילים באביב ואילו בחורף מחפשים הגנה מפני הגשם והרטיבות.

הדבורים ניזונות מצוף ואבקת פרחים בלבד בכל שלבי חייהן. התלות הזו יוצרות מערכת של יחסי גומלין בין הדבורים לצמחים, הנהנים בדרך זו מהאבקה של פרחיהן.

מושיות (פרות משה רבנו)

המושיות ניזונות בעיקר מכנימות עלים. אלה מזיקות מאד לצמחים ולכן המושיות מסייעות בהדברה ביולוגית וטבעית בגינה שלכם. ניתן לראותן במיוחד בעונת האביב, אז הן פעילות יותר מבשאר השנה. המושיות הצעירות מעבירות את התקופה הנוכחית בתרדמת חורף בקבוצות גדולות וצפופות בין חלקי צמחים יבשים (ענפים, קליפות, גבעולים חלולים ועוד).

חיפושיות, ארינמלים וחברים נוספים

זחלי הארנימל מסתתרים בגינה במהלך החורף במקומות יבשים. באביב מוטלות ביצים בקבוצות, בדרך כלל ליד חלקי צמח הנגועים בריכוזי כנימות. עד להשלמת גידולו עשוי זחל אחד להיזון ממאות כנימות עלים או מעשרות זחלי עשים.

חיפושיות הזבל תורמות גם הן באכילת הזבל, ובקבורתו הן תורמות למחזור המזון בקרקע ולאיכותו.

לא תוכלו להבטיח שרק חרקים מועילים יתגוררו בבית המלון או בגינה. עולם החרקים הוא קשוח ואכזרי, חלקם אף יאכלו את שכניהם. לא ניתן לשלוט במה שיקרה בבית המלון, אבל תהיו בטוחים שהגדלתם את הסיכוי להימצאותם של חרקים טובים, ובכך שיפרתם את האיזון בגינה שלכם.

____________________________________________________________________________________________

מכינים בית מלון לחרקים

 בית מלון מקופסת שימורים (צילום: שושן דגן)
בית מלון מקופסת שימורים (צילום: שושן דגן)

קיימות אופציות רבות להכנה של בית מלון שכזה לחרקים. העקרון בכולם הוא שימוש בחומרים טבעיים וחומרים יבשים מהצומח: ענפים יבשים, אצטרובלים, בלוטים, קליפות אגוזים, קליפות עץ, חתיכות עצים, מקלות במבוק, גבעולי פרחים חלולים, תפרחות פרחים יבשות ועוד.

את החומרים היבשים מסדרים בגלילים של נייר טואלט, סלסילות קש ישנות, קופסאות פח משימורים או צבע ריקים, או בארגזי עץ ישנים.

בית מלון לחרקים מסלסילת קש (צילום: שושן דגן)
בית מלון לחרקים מסלסילת קש (צילום: שושן דגן)

_____________________________________________________________________________________

ניתן גם לבנות קופסאות עץ משאריות עצים כמו בדוגמה לפניכם.

  (צילום: שושן דגן)

החומרים

  • 3 יחידות של חתיכות פלטת עץ במידות 16/13 ס"מ
  • 1 יחידה של חתיכת פלטת עץ במידה 13/6 ס"מ
  • 1 יחידה של חתיכת פלטת עץ במידה 13/10 ס"מ
  • אנקול/וו עם הברגה
  • ברגים
  • מברגה
  • ענפי במבוק בעוביים שונים באורך 13 ס"מ

ההכנה

  (צילום: שושן דגן)

1. חברו באמצעות ברגים את 3 יחידות פלטות העץ בצורת חי"ת. הפלטה התחתונה השוכבת משמשת כבסיס לקירות הבית. הקפידו לחבר את קירות הבית בחלק הפנימי של הפלטה התחתונה. הרוחב הסופי של הבית צריך להיות 16 ס"מ. כדי לחבר את הגג, חברו את שתי החתיכות במידות 10 ס"מ ו-6 ס"מ, אחת מעל השניה באמצעות בורג, כך שתהיה חפיפה של 2 ס"מ והרוחב הסופי שייתקבל הוא 14 ס"מ.

2. חברו את הגג באמצעות ברגים לבסיס הבית.

3. כשהבית עומד, מצאו את מרכז הגג, סמנו בעפרון, והבריגו את האנקול.

4. מלאו את הבית בענפי הבמבוק. התחילו בענפים העבים היותר, שורה מעל לשורה. אחרי שהגעתם לקצה, התחילו להכניס במרווחים ענפים דקים יותר כדי לחזק את שורות הבמבוק העבה. כשתסיימו למלא ענפי הבמבוק אמורים להחזיק בצורה יציבה וחזקה אחד את השני. אם יש תזוזות, הכניסו ענפים דקים נוספים עד לייצוב.

  • שושן דגן היא מתכננת נוף, אגרונומית ובעלת הבוטיק שושנ'ס - למוצרים ייחודים לגינה.